Kozákův gól pomohl Laziu, Liverpool i Machačkala měly štěstí

6. 12. 2012 23:35
Liverpool porazil 1:0 Udine a postoupil na úkor Young Boys Bern s Čechem Janem Lecjaksem do jarních fází Evropské ligy.
Libor Kozák otevřel skóre zápasu mezi Mariborem a Laziem Řím.
Libor Kozák otevřel skóre zápasu mezi Mariborem a Laziem Řím. | Foto: Reuters

Praha - I díky brance útočníka Libora Kozáka zdolali fotbalisté Lazia Řím v Evropské lize Maribor 4:1 a ve skupině J si zajistili postup z první příčky. Liverpool si pokračování v soutěži vybojoval výhrou 1:0 nad Udine.

O postup připravil ve skupině A zásluhou lepší vzájemné bilance Young Boys Bern s Janem Leckjaksem. Stuttgart překvapivě prohrál 0:1 s Molde, ale ke druhému místu mu na dálku pomohla Steaua Bukurešť.

Kozák otevřel skóre, přehodil brankáře

Český reprezentant Kozák otevřel skóre utkání v Mariboru v 16. minutě, kdy přehodil brankáře Handanoviče po přihrávce za obranu od Edersona. Po třetí brance v tomto ročníku soutěže přidal o několik chvil později i žlutou kartu. Lazio si pohodlným triumfem pohlídalo první příčku před Tottenhamem, který vyhrál vzájemný duel o postup nad Panathinaikosem 3:1.

Young Boys s Lecjaksem na lavičce sice proti už jistě postupující Machačkale přišli v nastavení první půle o vedení, díky střelám Costanza a Gonzáleze ale vyhráli 3:1. Na dálku jim však nepomohlo Udine, které doma s Liverpoolem inkasovalo už ve 23. minutě a čtvrtou porážku v řadě neodvrátilo.

Stuttgartu pomohla k postupu Steaua

Liverpool poslala do další fáze především divoká výhra 5:3 nad bernským týmem z prvního kola základních skupin, doma s Young Boys totiž před čtrnácti dny remizoval 2:2.

Nejotevřenější situace byla před závěrečným kolem ve skupině E, která jako jediná neměla ani jednoho jistého postupujícího. Hráči FC Kodaň mohli předstihnout Steauu Bukurešť, pokud by ji v přímém souboji porazili. Stačili však jen tři minuty před koncem vyrovnat na 1:1.

V tabulce sice dostihli osmibodový Stuttgart, který překvapivě prohrál 0:1 s Molde, vinou horší vzájemné bilance ale zůstali třetí.

Kováčova Basilej si zajistila postup

Utkání mezi Sportingem Lisabon a Videotonem Székesfehérvár bylo kvůli podmáčenému trávníku přeloženo na pátek, příliš velký náboj mít ale nebude. Druhé místo si totiž remízou 0:0 na hřišti prvního Genk zajistila Basilej, za kterou hraje Radoslav Kováč, a oba týmy jsou již bez šance na postup.

Suverénním výkonem potvrdil postup z prvního místa skupiny F Dněpr Dněpropetrovsk, který zdolal AIK Stockholm 4:0. Brankář Jan Laštůvka si připsal druhé čisté konto v hlavní fázi soutěže, v základní sestavě vítězů si zahrál i obránce Ondřej Mazuch.

Bordeaux si v přímém souboji o první místo ve skupině D poradilo i bez Jaroslava Plašila s Newcastlem 2:0. V "plzeňské" skupině B si první výhru připsal Hapoel Tel Aviv, který zdolal doma Coimbru 2:0. Naopak ve "sparťanské" skupině I zůstala bez výhry Kirjat Šmona po porážce 0:2 s prvním Lyonem.

Fotbalová Evropská liga - 6. kolo:

Skupina A:

Young Boys Bern - Machačkala 3:1 (1:1)
38. Zárate, 52. Costanzo, 90. González - 45.+2 Ahmedov. Rozhodčí: Jug (Slovin.). ČK: 69. Traoré (Machačkala).

Udine - Liverpool 0:1 (0:1)
Branka: 23. Henderson. Rozhodčí: Gomes (Portug.). ČK: 79. Pasquale (Udine).

Hapoel Tel Aviv - Coimbra 2:0 (0:0)
Branky: 56. Mare, 80. Maman. Rozhodčí: Nikolajev (Rus.).

1. Viktoria Plzeň 6 4 1 1 11:4 13
2. Atlético Madrid 6 4 0 2 7:4 12
3. Coimbra 6 1 2 3 6:9 5
4. Hapoel Tel Aviv 6 1 1 4 4:11 4

Skupina C:

Fenerbahce Istanbul - Mönchengladbach 0:3 (0:2)
Branky: 23. Cigerci, 28. Hanke z pen., 79. De Jong. Rozhodčí: De Sousa (Portug.).

AEL Limassol - Marseille 3:0 (1:0)
Branky: 41. Sá, 79. Edmar, 82. Junior. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.).

1. Fenerbahce Istanbul 6 4 1 1 10:7 13
2. Mönchengladbach 6 3 2 1 11:6 11
3. Marseille 6 1 2 3 9:11 5
4. AEL Limassol 6 1 1 4 4:10 4

Skupina D:

Bordeaux - Newcastle 2:0 (1:0)
Branky: 29. a 73. Diabaté. Rozhodčí: Masiah (Izr.).

Marítimo - FC Bruggy 2:1 (1:0)
Branky: 18. Abreu, 87. Heldon - 85. Rafaelov z pen. Rozhodčí: Bojko (Ukr.).

1. Bordeaux 6 4 1 1 10:5 13
2. Newcastle 6 2 3 1 7:5 9
3. Marítimo 6 1 3 2 4:6 6
4. FC Bruggy 6 1 1 4 6:11 4

Skupina E:

FC Kodaň - Steaua Bukurešť 1:1 (0:0)
Branky: 87. Vetokele - 73. Rusescu. Rozhodčí: Göcek (Tur.). ČK: 49. Tanase (Steaua).

Stuttgart - Molde 0:1 (0:1)
Branka: 45. Angan. Rozhodčí: Blom (Niz.).

1. Steaua Bukurešť 6 3 2 1 9:9 11
2. Stuttgart 6 2 2 2 9:6 8
3. FC Kodaň 6 2 2 2 5:6 8
4. Molde 6 2 0 4 6:8 6

Skupina F:

Neapol - PSV Eindhoven 1:3 (1:2)
18. Cavani - 30., 41. a 60. Matavž. Rozhodčí: Dean (Angl.).

Dněpropetrovsk - AIK Stockholm 4:0 (2:0)
Branky: 39. a 52. Zozulja, 20. Kalinič z pen., 85. Kravčenko. Rozhodčí: Studer (Švýc.).

Rozhodčí: Clattenburg (Angl.).

Sporting Lisabon - Videoton Székesfehérvár - zápas byl odložen kvůli silnému dešti.

1. Genk 6 3 3 0 9:4 12
2. Basilej 6 2 3 1 7:4 9
3. Videoton Székesfehérvár 5 2 0 3 5:6 6
4. Sporting Lisabon 5 0 2 3 2:9 2

Skupina H:

Partizan Bělehrad - Kazaň 1:1 (0:0)

Branky: 53. Markovič - 59. Rondón. Rozhodčí: Hansson (Švéd.).

Inter Milán - Neftči Baku 2:2 (1:0)

Branky: 9. a 54. Livaja - 52. Sadygov, 89. Canales. Rozhodčí: Aleckovič (Bosna).

1. Kazaň 6 4 2 0 10:3 14
2. Inter Milán 6 3 2 1 11:9 11
3. Neftči Baku 6 0 3 3 4:8 3
4. Partizan Bělehrad 6 0 3 3 3:8 3

Skupina I:

Lyon - Hapoel Kirjat Šmona 2:0 (1:0)

Branky: 15. Sarr, 58. Benzia. Rozhodčí: Özkahya (Tur.).

Lyon: Lopes - Zeffane, Kone, Sarr, Monzon - Ferri, Fofana - Plea (70. Novillo), Gourcuff (46. Koné), Bastos - Benzia (80. Martial).

Šmona: Amos - Gabai, Tzedek, Vahaba, Levi - Einbinder - Rochet, Tasevski (63. Gazal) - Salalich, Abihazira (72. Mresat), Abed (62. Mizrachi).

1. Lyon 6 5 1 0 14:8 16
2. Sparta Praha 6 2 3 1 9:6 9
3. Bilbao 6 1 2 3 7:9 5
4. Hapoel Kirjat Šmona 6 0 2 4 6:13 2

Skupina J:

Maribor - Lazio Řím 1:4 (0:3)

Branky: 84. Tavares - 38. a 51. Floccari, 16. Kozák, 32. Radu. Rozhodčí: Vad (Maď.).

Tottenham - Panathinaikos Atény 3:1 (1:0)

Branky: 28. Adebayor, 76. vlastní Karnezis, 83. Defoe - 54. Zeca. Rozhodčí: Gil (Pol.).

1. Lazio Řím 6 3 3 0 9:2 12
2. Tottenham 6 2 4 0 8:4 10
3. Panathinaikos Atény 6 1 2 3 4:11 5
4. Maribor 6 1 1 4 6:10 4

Skupina K:

Leverkusen - Rosenborg Trondheim 1:0 (0:0)

Branka: 65. Riedel. Rozhodčí: Trattu (Kypr).

Rapid Vídeň - Metalist Charkov 1:0 (1:0)

Branka: 13. Alar. Rozhodčí: Kaasik (Est.). ČK: 44. Pichler (Rapid).

1. Metalist Charkov 6 4 1 1 9:3 13
2. Leverkusen 6 4 1 1 9:2 13
3. Rosenborg Trondheim 6 2 0 4 7:10 6
4. Rapid Vídeň 6 1 0 5 4:14 3

Skupina L:

Levante - Hannover 2:2 (0:2)

Branky: 49. Ángel, 90.+4 Iborra - 18. Stindl, 26. Ya Konan. Rozhodčí: Tudor (Rum.).

Twente Enschede - Helsingborg 1:3 (0:2)

Branky: 74. Tadič - 6. Djurdič, 22. Bedoya, 67. Sorum. Rozhodčí: Spathas (Řec.).

1. Hannover 6 3 3 0 11:8 12
2. Levante 6 3 2 1 10:5 11
3. Helsingborg 6 1 1 4 9:12 4
4. Twente Enschede 6 0 4 2 5:10 4