reklama

Uruguayce štve trest pro Suáreze: Jako by nás vyhodili z MS

Uruguayci se zlobí, trest pro Suáreze se jim zdá příliš přísný Uruguayci se zlobí, trest pro Suáreze se jim zdá příliš přísný autor: Reuters
Uruguay se bouří proti čtyřměsíčnímu trestu pro kanonýra Luise Suáreze, který pokousal Itala Chielliniho.

Praha - Velkou vlnu nevole vyvolal v uruguayském fotbale čtyřměsíční zákaz pro kanonýra Luise Suáreze. Toho disciplinární komise FIFA potrestala za kousnutí Itala Giorgia Chielliniho v utkání základní skupiny na mistrovství světa.

Uruguayská fotbalová asociace se proti trestu odvolala.

"Je to stejný pocit, jako by nás vyhodili ze šampionátu," uvedl šéf asociace Wilmar Valdéz. Odvolání však nemá na trest odkladný účinek, takže Suárez nemůže hrát. Pokud odvolací komise FIFA Uruguaycům nevyhoví, mohou se ještě obrátit na Sportovní arbitrážní soud v Lausanne.

Podle kapitána je to nespravedlnost

Kapitán Diego Lugano neskrýval velkou zlost. "Naštvání, bezmoc. Tak to všichni cítíme. Všichni bychom měli raději spravedlivější svět, ale takový prostě neexistuje. Ti co vládnou, vládnou. A silnější jsou silnější," napsal na facebooku, ale ujistil, že jeho tým verdikt FIFA nezastaví.

Uruguayce čeká v osmifinále Kolumbie. "Pořád na něho budeme pyšní. Nic nás nezastaví. Budeme pokračovat s pokorou, jednotou, odhodláním a s hlavami nahoře."

Podle Valdéze by mezinárodní federace měla vyšetřovat spíš Italy. "Když spadl (Suárez), někteří náhradníci na něj útočili a někdo z jejich lavičky se ho snažil udeřit," tvrdil šéf národní asociace.

Uruguayský list El País napsal, že Suárez dostal ten nejhorší trest.

Ronaldo: Trest si zaslouží

Podle legendárního brazilského kanonýra Ronalda si však takový postih zasloužil. "Já jsem nikdy nikoho nekousl, vím, že to bolí. Když mé děti kousnou mě, za trest je zavřu potmě v pokoji s velkým zlým vlkem. Ve fotbale se to rovná zákazu na čtyři měsíce," uvedl autor rekordních 15 gólů na světových šampionátech.

Podle některých psychologů se Suárez prostě nedokáže v některých situacích kontrolovat, a proto kouše. Podle Andrewa Evanse z univerzity v Nottinghamu ho trest od FIFA od tohoto chování do budoucna neodradí stejně jako předchozí postihy. "Co skutečně potřebuje, je psychologická pomoc, která dokáže dlouhodobě změnit jeho chování," řekl Evans.

S odvoláním nemají Uruguayci podle odborníka na sportovní právo Christopha Schickhardta příliš velkou šanci na úspěch. "Jde o zákaz výkonu povolání. A tyto tresty, pokud jsou přiměřené, jsou těžko napadnutelné. Proti dvouletým trestům za doping se také těžko něco namítá," řekl Schickhardt agentuře SID.

Na Suárezův trest reagují i jeho osobní sponzoři. Výrobce sportovního vybavení Adidas pozastavil všechny reklamy, ve kterých uruguayský útočník figuruje. "Jeho chování mu neodpustíme. Proto již během mistrovství světa neplánujeme marketingové aktivity se Suárezem," řekl mluvčí firmy Oliver Brüggen. "Plně podporujeme rozhodnutí FIFA," dodal.

reklama