reklama

Strach z krve v přímém přenosu? Mač Opava–Baník se nevysílá, liga raději termínově neuhnula biatlonu

Ostravští fanoušci během podzimního zápasu proti Opavě naběhli v průběhu zápasu na hrací plochu. Ostravští fanoušci během podzimního zápasu proti Opavě naběhli v průběhu zápasu na hrací plochu. autor: Dalibor Sosna
Druholigový šlágr Opava–Ostrava provázejí kvůli dlouholeté rivalitě obou klubů bezpečnostní rizika. Televize zápas neodvysílá kvůli kolizi s biatlonem, vedení ligy odmítlo výkop zápasu změnit.

Praha - Představte si, že by minulou neděli žádná soukromá ani veřejnoprávní televize nevysílala šlágr 19. kola první ligy mezi Slavií a Plzní. Nebo že byste se právě dozvěděli, že na žádném kanále nenaladíte derby pražských "S". Patrně byste si mysleli, že se někdo někde musel zbláznit.

Peprný boj o fotbalového krále Slezska: fanoušci Baníku na hřišti a pokořená Opava Peprný boj o fotbalového krále Slezska: fanoušci Baníku na hřišti a pokořená Opava Prohlédněte zde

Jenže právě tak se nyní cítí fanoušci Opavy a Baníku Ostrava, jejichž kluby se ve šlágru druhé ligy mají utkat příští sobotu. Místo tradičního derby, které maximálně přitahuje pozornost celého Slezska, nabídne Česká televize fanouškům duel Táborsko-Olomouc. 

"Zápas Opava-Ostrava jsme samozřejmě chtěli vysílat, ale nevyšli nám tentokrát vstříc ohledně potřebné změny termínu a výkopu utkání. Nevím, jestli z bezpečnostních, nebo jiných důvodů, ale v sobotu ve dvě to vysílat nemůžeme," objasňuje výkonný ředitel ČT Sport Jiří Ponikelský.

Požadavek televize na změnu termínu výkopu slezského derby je logický, neboť během třetího březnového víkendu vyvrcholí biatlonová sezona v norském Oslu. Navíc v tomto čase Česká televize pravidelně vysílá play-off hokejové extraligy. Aby tedy mohla ČT vysílat i slezské derby, muselo by se odehrát v jiném termínu.

"Zápas s sebou nese velká bezpečnostní rizika, věnujeme mu maximální pozornost. Proběhly už koordinační schůzky ředitele ligy Tomáše Bárty, zástupců obou klubů a policie. Výkop zápasu byl stanoven na sobotu 18. března od 14 hodin a s žádnou změnou se tady nepočítá," říká mluvčí Ligové fotbalové asociace Daniel Hajný.

Ten odmítl spekulaci, že by snad šéfové ligy měli obavu z toho, aby se na obrazovce neobjevilo násilí nebo jiné pro český fotbal ostudné scény. Nakonec se z daného druholigového kola odvysílá zápas Táborsko-Olomouc. 

Za násilnosti při zápasu Baníku s Opavou policie obvinila 10 lidí Za násilnosti při zápasu Baníku s Opavou policie obvinila 10 lidí Čtěte zde

Ve druhé lize se nestává příliš často, že by zápasy byly vyprodané. V Opavě se však plný dům dá očekávat. Fanoušci Baníku, pro které opavský klub vyhradil pouhých 340 míst z téměř šestitisícové kapacity stadionu, se tak budou muset spokojit s online psanou reportáží, neboť vysílací práva na druhou nejvyšší fotbalovou soutěž vlastní pouze Česká televize.

O průběh zřejmě nejrizikovějšího utkání jara druhé ligy se postarají bezpečnostní jednotky nejen z Česka. "Konkrétní počty policistů, strážníků městské policie a jejich kolegů z Polska jsou součástí strategie Policie ČR a jako takové jsou neveřejné," uvedl opavský klub prostřednictvím svého webu.

Polští fanoušci pravidelně jezdívají na severní Moravu a naopak, kluby mezi sebou přes hranice udržují družbu, v jiných případech se zase příslušné fanouškovské klany nenávidí. S tradičními přeshraničními půtkami proto souvisí i nutnost spolupráce českých i polských policistů.

Fanoušci Baníku Ostrava minulý rok oslavili dvacet let spolupráce s GKS Katowice a Opava se zase hlásí k partnerství se Slaskem Wroclaw.

"Fotbaloví maniaci" z Baníku se loučili s ligou "Fotbaloví maniaci" z Baníku se loučili s ligou, Věří v brzký návrat Prohlédněte zde
reklama