reklama

Straka je v euforii. Je to fantastický, kolosální úspěch

František Straka přiznal, že i kvůli tomu, že jeho týmu moc expertů nevěřilo, zažívá velkou radost. Tu mu však kalí vyřazení Sparty. František Straka přiznal, že i kvůli tomu, že jeho týmu moc expertů nevěřilo, zažívá velkou radost. Tu mu však kalí vyřazení Sparty. autor: CPA Eduard Erben
Pokud by slovenský velkoklub, který 56letý kouč převzal před sezonou, zvládl i play off Ligy mistrů, stal by se populární "Franz" prvním trenérem v historii, který by Slovan dovedl do základní skupiny

Bratislava/Praha - Tak už to ve sportu bývá, poražení smutní a musí se dívat na ty, co oslavují. Jenže ve Františku Strakovi se oba pocity mísily najednou.

Zatímco se fotbalisté Sparty utápěli ve středu večer v slzách po překvapivém vyřazení ve 3. předkole Ligy mistrů v Malmö, Strakův Slovan Bratislava naopak jako outsider postoupil přes nasazený Šeriff Tiraspol do play off soutěže.

A pokud by slovenský velkoklub, který 56letý kouč převzal před sezonou, zvládl i zmíněné play off, stal by se populární "Franz" prvním trenérem v historii, který by Slovan dovedl do základní skupiny Ligy mistrů.

"Víte, okamžitě po konci zápasu ve mě převládla obrovská euforie z postupu, který byl naprosto zasloužený. Hned potom, co jsem se vzpamatoval, jsem se kouknul na mobil a viděl, že Sparta vypadla, což mi tu radost úplně zkazilo. Byl to pro mě obrovský šok, zklamání," popsal své pocity po zápase v Tiraspolu bývalý hráč a trenér Sparty.

Pane Strako, už Vám v hlavě uzrálo, čeho jste s Vaším týmem dosáhli nebo ještě zažíváte euforii po postupu?
Je to fantastický úspěch, kolosální, ale teď už jsem v klidu. Víte, když jsem nastoupil k týmů, objevila se spousta skeptiků, kteří mi předpovídali rychlý konec u týmu. A když jsme šli na Tiraspol, bylo jich o dost víc než lidí, co nám věřilo. Takže i proto prožíváme s kluky velkou radost, všechno jsme ale oslavili přímo na místě, teď už se soustředíme na další zápasy, čeká nás nabitý program, těžký zápas o víkendu v Košicích a pak Senica.

Jak moc týmu pomohlo k postupu vyloučení hráče soupeře v 56. minutě?
Přiznávám, že nám to trochu pomohlo. Od začátku zápasu jsme ale předvedli koncentrovaný výkon, takticky jsme utkání velmi dobře zvládli, i když soupeř trefil břevno a v těch čtyřech minutách nastavení si i v deseti vynutil obrovský tlak. Měli jsme před tím několik tisíciprocentních šancí, které jsme bohužel nevyužili, proto jsme se museli klepat o postup až do konce.

Vy jste znám jako hodně impulzivní trenér. Jak Vám tedy bylo při závěrečném tlaku soupeře?
Ten závěr byl hodně nervózní, létalo nám to do vápna ze všech stran, ale s vypětím všech sil jsme to ubránili. Klíčový pro postup byl ale domácí zápas, kde jsme přežili penaltu a i v deseti jsme dokázali dát vítězný gól. Díky tomu jsme postoupili, soupeř pak doma musel a ukázalo se, že mu to hodně svazovalo nohy. 

Už jste se zabýval možnými soupeři pro play off? A pokud ano, na který z těch pěti klubů byste rád narazil?
Zatím se tím moc nezabývám, začnu to řešit až po těch zápasech s Košicemi a Senicou, které jsou pro nás také moc důležité. Kdybych si mohl vybrat, rád bych narazil na BATE Borisov. Ale i kdybychom dostali někoho jiného, o postup se porveme se stejnou vervou, navíc by pro nás mohlo hrát, že nás soupeř podcení. 

Jak Vám zní spojení František Straka - první trenér, který dovedl Slovan do základní skupiny Ligy mistrů?
Podívejte, to vůbec není o Strakovi, ale pro klub by to byla velká fantazie, neskutečný úspěch. Tím už je jen to, že jsme si zajistili minimálně základní skupinu v Evropské lize. 

Jak moc Vás mrzí, že mezi možnými soupeři Slovanu není Sparta, která překvapivě vypadla s Malmö?
To víte, že jsem Víťovi (Lavičkovi) ten postup do Ligy mistrů strašně moc přál. Sparta má tým, který svou kvalitou do Ligy mistrů patří. Nejen pro mě, ale pro všechny bývalé hráče, fanoušky a celou sparťanskou obec je to obrovské zklamání.

reklama