reklama

Straka radí Spartě: Kováč je dobrá volba, ale ještě posilte

František Straka František Straka autor: CPA
František Straka zakopal s fanoušky Sparty válečnou sekeru a užil si exhibici na Letné. Přečtěte si rozhovor nejen o tom.

Praha - Ještě ve středu večer pobíhal po letenském trávníku, kde v rámci exhibice k oslavám letošního sparťanského fotbalového titulu opět hrál v rudém dresu.

Druhý den se František Straka stal kmotrem knihy MS ve fotbale 1930-2014, která je obrazovým průvodcem po světových šampionátech v tomto rozmezí.

Zahrnuje tak i rok 1990 v Itálii, kterého se účastnil i Straka jakožto člen "svobodného" československého výběru. Bývalý reprezentační bek si tak našel čas, aby pro čtenáře Aktuálně.cz promluvil o tom, jak podle něho bude vypadat nadcházející mundial v Brazílii, ale i o tom, jak si užil středeční exhibici na Spartě.

Ani nevypadáte, že byste po včerejším utkání trpěl nějakými pozápasovými bolestmi, to máte tak natrénováno?
Údy mě ani nebolely, to je pravda, ale to bylo spíš tím, že jsem byl trochu hendikepovaný, měl jsem nějak zablokovanou páteř, takže jsem to hrál spíš přes zkušenosti. Na druhou stranu je asi jedno, jestli jsem měl něco s páteří nebo ne, on když tam na vás vletí Láďa Krejčí, tak toho se nedá ani chytat.

Hodně se mluvilo o tom, co s fanoušky udělá váš návrat na Letnou poté, co jste trénoval Slavii. Nakonec se to obešlo bez hanlivých pokřiků a pískotu. Jak jste si tedy exhibici užil?
Užil jsem si to moc. Je třeba fanouškům poděkovat, že to takhle dobře vzali a nic se tam nestalo. Já jsem jasně řekl, že jsem si tím angažmá ve Slavii sám zadělal na průšvih a sám si také nesu následky.

Strachoval jste se před tím, co vás na Letné čeká?
Samozřejmě, že když jsem to pozvání přijal, měl jsem obavu, jak budou fanoušci reagovat. Ale problém je v tom, že většina těch kluků v hledišti ani pořádně neví, kdo jsem byl, jaká jsem byla osobnost třeba v 80. letech. Kdo ví, jestli třeba tuší, co jsem hrál za post. Takže, to, že na mě něco pokřikují, jim ani nezazlívám. Jsem rád, že jsem si mohl s klukama zahrát a to ať s těmi současnými hráči nebo bývalými.

Copak fanoušci, ale vás nemohou pamatovat ani vaši středeční spoluhráči. Pobíhali tam s vámi zástupci sparťanských žáčků a mladších dorostenců. Byl i přesto na hřišti z jejich strany cítit respekt?
Byl, obrovský. Ale plácli jsme si, oni se mezi námi cítili dobře, to bylo důležitý. Navíc je ohromně podporovali diváci, i když se jim něco třeba zrovna nepovedlo. Škoda jen, že fanoušků nepřišlo víc, ale byl to všední den, lidi v práci, možná by to chtělo zauvažovat, jestli neudělat někdy příště celodenní program třeba o víkendu, aby mohli přijet i přespolní sparťané.

Třeba bude brzy opět co slavit. Sparta letos prožívala fenomenální ligový ročník, překonala bodový rekord, vyhrála titul s velkým předstihem...
A to není poslední slovo! (skočí do řeči)

Vidíte, to jsem se vás právě chtěl zeptat, zda mohou sparťané něco podobného příští rok zase zopakovat.
Určitě. Když ten mančaft zůstane pohromadě a bude pořád stejně hladový, tak může udělat další úspěch doma i v Evropě. Tým Sparty má ohromnou devízu v tom, že hráči okolo 22 let se tam stávají lídry a tahouny mužstva. Ve svém věku toho mají ještě spoustu před sebou. To je rozdíl třeba oproti Plzni, kde jsou tamní tahouni už spíše za zenitem.

Minulý rok to ale Spartě v Evropě vůbec nevyšlo, myslíte, že jí může facka s Häckenem do letošní kvalifikace pomoct?
Každá taková rána bolí, a když se z ní ponaučí, dobře si jí zanalyzují, tak je posílí. Proto si myslím, že takovýhle šok už Sparta znovu nedovolí. Ale pak se teprve ukáže, zda má Sparta dostatečný kádr, aby mohla hrát ligu i poháry. V jedenácti lidech se anglický týden nedá hrát. Hráči si budou muset zvyknout na cestování, bude méně odpočinku, více  zátěže. Ale oni to zvládnou.

Klíčem tedy bude podle vás udržet kádr. Zatím odchází jen brankář Tomáš Vaclík. Neměla by ovšem Sparta ještě posílit?
Správný krok je, že přichází Radek Kováč. Je to skvělý kluk, hráč, motivátor. Hecíř do kabiny. Já jsem ho zažil, takže vím, co je to za frajera. I Breznaník je velká posila. Má v sobě drajv. Ale přesto si myslím, že alespoň jednoho hráče, který by to ještě posunul někam dál, by Sparta získat mohla.

Pojďme ale k mistrovství světa, vy tady křtíte knihu, která minulé šampionáty mapuje. Vzhledem k vaší dlouholeté hráčské i trenérské minulosti v Německu je asi zbytečné se ptát, komu budete v Brazílii fandit.
Zbytečná otázka to není, já sice opravdu budu fandit německému týmu, ale pochybuji o něm. Strašně jsem věřil po kvalifikaci, ve které byli výborní, ale mám dojem, že většina hráčů má teď pokles formy a nakupila se i zranění.

V nominaci je ale spousta jmen z Bayernu nebo Dortmundu, to myslíte, že nebude stačit?
Kádr mají hodně silný a široký, to je pravda, ale když si vezmeme jednotlivé posty, už bych někde váhal. Německo například odjíždí na MS jen s jedním útočníkem. Kevina Vollanda z Hoffenheimu k mému překvapení trenér Löw nevzal. To je hráč, který měl úžasnou formu a v průměrném týmu se klidně mohl stát nejlepším střelcem Bundesligy. Že nejede, mě šokovalo.

Kdo tedy podle vás mundial vyhraje?
Věřím Španělsku. Je to nesmírně zkušený tým. Ano, mohlo by se říct, že už vyhráli oba velké šampionáty a že nebudou mít takovou motivaci, ale stejně bych jim věřil. Ti hráči jsou teď věkově na vrcholu.

Nebudou mít hráči z Evropy problémy s klimatickými podmínkami v Jižní Americe?
Ty podmínky budou brutální, to je pravda. Ale i ve Španělsku je vedro. Takže problémy bude mít spíš střední a západní Evropa. Španělé se aklimatizují snadno.

reklama