reklama

Straka: Sparta by měla taky posílit. Ideální by byl Rosický

Podle Františka Straky není o postupu Sparty do play off Evropské ligy pochyb. Podle Františka Straky není o postupu Sparty do play off Evropské ligy pochyb. autor: ČTK
Podle Františka Straky není pochyb, že Sparta, která podle něj v Bernu zvítězí a zajistí si postup do vyřazovací fáze soutěže, nebude v zimní přestávce na přestupovém trhu zahálet.

Praha - Zatímco Viktoria Plzeň o víkendu ohlásila dvě nové posily, její hlavní rival v bitvě o ligový titul z pražské Sparty se koncentruje na svůj závěrečný duel tohoto kalendářního roku, jímž je čtvrteční duel Evropské ligy na hřišti Young Boys Bern.

Podle někdejšího trenéra Sparty a Viktorie a bývalého kouče české reprezentace Františka Straky však není pochyb, že Sparta, která podle něj v Bernu zvítězí a zajistí si postup do vyřazovací fáze soutěže, nebude v zimní přestávce na přestupovém trhu zahálet.

Podle něj by bylo splněným snem každého sparťana, kdyby se v zimě do klubu po čtrnácti letech vrátil kapitán české reprezentace Tomáš Rosický, který se za celý půlrok nedokázal prosadit do základní sestavy Arsenalu.

"Rosa by do sestavy Sparty pasoval. Jestli chce hrát Sparta Ligu mistrů, a to podle mě bude, musí si koupit hráče jeho formátu, který týmu pomůže nejen zkušenostmi, ale i svou kvalitou," řekl Straka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Pane Strako, Viktoria Plzeň o víkendu získala z Teplic hráče pro ofenzivu Aidina Mahmutoviče a Egona Vůcha. Očekáváte, že na to Sparta po zápase v Bernu zareaguje?
Určitě. Sparta bude posilovat a určitě i v ofenzivě, protože za Davida Lafatu teď nemá adekvátní náhradu. Pokud bych ale Spartě mohl poradit, vsadil bych na hráče ze zahraničí. Musel by to být už hotový hráč, který by dával góly, aby se Spartě vyplatil, a takových je třeba ve Švýcarsku spousta.

Takže by se Sparta měla poohlédnout třeba v Young Boys Bern, s nímž váš Slovan i Sparta hrály v Evropské lize?
Proč ne. U nás jsou hráči ze švýcarské ligy a Švýcaři hodně podceňovaní, ale kvalitou tam jsou v útoku určitě před námi. Dám vám příklad. Když si v roce 1991 vzal Dortmund z Lausanne Stéphana Chapuisata, taky byste nečekali, že to bude hráč, který jim pak za šest let vystřílí pohár pro vítěze Ligy mistrů. A takových jich tam mají spoustu. 

Takže by podle vás Sparta měla koupit někoho typově podobného jako Davida Lafatu?
Důležité je, aby měl ten kluk kvalitu, aby už byl vykopaný. Žádný mladý kluk, ale někdo, kdo dokáže dát aspoň deset gólů za sezonu. Někdo jako Edin Džeko, když šel z Teplic do Wolfsburgu.

Pojďme k poslednímu zápasu Sparty v tomto roce, kterým bude přímý souboj o postup do play off Evropské ligy proti Young Boys. Postoupí Sparta dál?
Kluci určitě vyhrají. Mají výborný tým, který tam nebude hrát na remízu, ale bude chtít vyhrát. Lafata, Dočkal, Krejčí, Kadeřábek, všechno kluci s výbornou formou, z níž těží celá reprezentace.

V srpnu však sparťanům stačila v předkole Ligy mistrů v Malmö také remíza, ale nakonec se museli dívat, jak slaví postup soupeř. Navíc v Bernu vedle vašeho Slovanu prohrála i Neapol. Nestane se jim tedy něco podobného?
Ne. Kluci se ponaučili. Tehdy jim chyběla pokora, ale tentokrát Víťa Lavička nic podobného nepřipustí. Ten tým se navíc po tom vypadnutí semkl a šlape jak hodinky. Čekám souboj na ostří nože, po kterém se bude Sparta radovat z postupu. 

reklama