reklama

Střelec Necid si v Turecku vydobyl respekt: Říkali mi, ať je šetříme

Tomáš Necid Tomáš Necid autor: Zlata Vostrá
Šestadvacetiletý forvard Tomáš Necid má formu, ze čtyř zápasů dal šest gólů, na setkání národního týmu s novináři prozradil, jak se mu v Turecku žije, jak se těší na sobotní vzájemný souboj s tamním výběrem a co například říká na obrodu Slavie po změně majitelů.

Praha - Sám nejspíš ani nečekal, že se po zranění dostane tak rychle do formy. Fotbalový útočník Tomáš Necid se v tureckém Bursasporu rozstřílel takovým způsobem, že v tuto chvíli vede se šesti body tamní tabulku střelců.

Takového výkonu v pouhých čtyřech zápasech si musel logicky všimnout i reprezentační kouč Pavel Vrba a pozval ho na poslední dva evropské kvalifikační duely. Šestadvacetiletý forvard na setkání národního týmu s novináři prozradil, jak se mu v Turecku žije, jak se těší na sobotní vzájemný souboj s tamním výběrem a co například říká na obrodu Slavie po změně majitelů.

Mohl jste vůbec na reprezentační sraz přijet v lepší pohodě, když máte za sebou hattrick a vedete tabulku střelců?
Cítím se dobře, jsem připraven a to je pro mě důležité. Zranění bylo delší, než jsme předpokládali, makali jsme na tom s doktory tady i v Turecku, tak jsem hlavně rád, že jsem konečně zdravý a ve formě.

Přesto se Bursasporu tolik nedaří, nezachytil úvod sezony a teprve se pomalu zvedá, je to tou velkou obměnou hráčů v létě?
Určitě. Tým se sehrává, ale ještě to potřebuje vylepšit, přeci jenom přišlo přes deset nových hráčů. Z minulého roku tam zůstalo jen pár tváří, takže to musí být někde znát. Věřím, že teď si to už sedne a budeme tabulkou stoupat výš.

Jednou z nových akvizic jste i vy, jaký je to rozdíl oproti Nizozemsku, kde jste naposledy hrál?
V Nizozemsku je to postavené na technice hráčů, rychlý fotbal na jeden dva doteky s hodně přihrávkami, v Turecku už létají od obrany delší balóny a je to i silovější fotbal.

A to vám, zdá se, sedí...
Turecký styl je takový, že pět hráčů jen brání a pět jenom útočí, je to nahoru dolů a uprostřed je mezera, takže pro útočníka je tam větší prostor. Zvlášť když je to třeba o gól a honí se výsledek.

Jaký je rozdíl mezi životem v Nizozemsku a v Turecku?
Když jsem působil ve Zwolle, tak jsem to měl na kole pět deset minut, všechno bylo blízko. Bursa už je větší město, tam se na kole jezdit nedá, ale životní styl tam není špatný. 

Poznávají vás už fanoušci na ulici?
Trochu ano. Je to podobné jako v Řecku, kde jsem už taky působil. Fanoušci jsou trochu fanatici a jednou to může být tak, podruhé, když se nedaří, tak zase naopak. Zatím jsem tam každopádně spokojený, máme tam i pěkné tréninkové centrum, kde nám nic nechybí.

Pomohly vám góly k tomu, abyste si už v Turecku vydobyl respekt?
Mezi spoluhráči snad ano, přeci jen jsem toho s nimi moc neodehrál, kvůli tomu zranění, tak jsem se nemohl předvést. Co se týče médií, to nevím. Turecky neumím, noviny nečtu, rozhovory nedělám. Hlavně jsem rád, že jsme dvakrát vyhráli a tím jsme se vyhoupli do středu tabulky.

V sobotu budou soupeřem reprezentace právě Turci, co je tedy jejich největší zbraní?
Turci mají dobré fotbalisty, kteří tam hrají v top týmech. Plus někteří jsou v cizině, takže tým mají určitě dobře postavený. Přijedou sem v situaci, kdy musí bodovat, bude to dobrý zápas. Já to každopádně nějak speciálně prožívat nebudu.

Říkali vám něco turečtí spoluhráči, než jste odjížděl?
Prohodili jsme dohromady jen pár slov, nic velkého jsme neprobírali. Ale říkali, abychom je šetřili.

Při vaší formě je asi případně moc šetřit nebudete, nicméně místo v sestavě je jen jedno a vy máte vedle sebe v reprezentaci ještě Milana Škodu a Davida Lafatu, jak je vnímáte?
Jsou to kamarádi. S Milanem jsme hráli za Slavii, jsme teď spolu na pokoji, dává spoustu gólů a ukazuje, že je pro klub útočník číslo jedna. Lafi je zase každý rok nejlepší střelec české ligy. Chtěl bych mít čich na góly jako on, protože on vždycky ví, kam se postavit, aby z toho byla branka. Jsme tři a všichni můžeme nastoupit, záleží na trenérovi. Přejeme si to, není mezi námi žádný souboj.

Už jste Milanovi pogratuloval ve vítězství v derby?
Jasně. Jsme spolu docela v kontaktu, takže jsem mu hned po derby psal a gratuloval k výhře.

Co vůbec říkáte na obrodu Slavie po změně majitelů?
Já věřím, že to Slavii prospěje. Vzal to pan Šimáně a majitelé z Číny, klubu to snad ekonomicky pomůže a půjdou nahoru. Je to ale všechno o hráčích. Tihle lidi to zajistí po finanční stránce, ale stejně se rozhodne až na tom hřišti.

reklama