reklama

Nechtěl jsem riskovat, že budu ve Spartě sedět. V Janově se snad prosadím do základu, věří Schick

Patrik Schick Patrik Schick autor: ČTK
Český fotbalový reprezentant Patrik Schick se ve dvaceti letech rozhodl pro premiérové zahraniční angažmá. Útočník a odchovanec pražské Sparty po prvním půlroce v dresu italské Sampdorie Janov v rozhovoru pro Aktuálně.cz hodnotí dosavadní průběh zahraničního angažmá. V Sampdorii se zatím do základní sestavy neprosadil, ale věří, že přestupem do Itálie udělal dobře a v blízké budoucnosti bude pod trenérem Marcem Giampaolem nastupovat v základní sestavě.

V posledních dvou ligových zápasech jste vstřelil jako střídající hráč dvě branky, ale v základní sestavě jste v lize zatím nastoupil pouze jednou. Jak těžké je se dostat v konkurenci Luise Muriela a Fabia Quagliarelly do úvodní jedenáctky?

Schick opět skóroval za Sampdorii, porážku s Laziem ale neodvrátil Schick opět skóroval za Sampdorii, porážku s Laziem ale neodvrátil Čtěte zde

Samozřejmě není to snadné, ale to jsem věděl, když jsem do Itálie odcházel, takže z mého herního vytížení překvapený nejsem. Určitě jsem rád, že mi to tam v posledních zápasech padá a svými góly vytvářím tlak na trenéra i na Luise a Fabia. Věřím, že šance přijde. Myslím si, že možná už i během posledních dvou zápasů roku s Veronou nebo Udine bych šanci mohl dostat. Samozřejmě to nevím, ale svými góly v posledních zápasech jsem si o šanci v základní sestavě určitě řekl. Ale zůstávám klidný.

Shodneme se, že v Sampdorii je cesta do základní sestavy nejtěžší v útoku?

Nevím, jestli jenom v útoku. Samozřejmě ty největší hvězdy jsou v útoku, to je pravda, ale i ve středu zálohy je v Sampdorii obrovská konkurence. Obecně všechny posty v týmu jsou zastoupeny kvalitními hráči, takže na každém tréninku je to boj o místo.

Za Sampdorii jste nastoupil do 12 soutěžních zápasů, vstřelil pět branek, ale odehrál pouze 361 minut. Neuvažoval jste kvůli slabé vytíženosti třeba o hostování?

To vůbec ne. Lidi, kteří jsou tady v týmu, se mnou mluvili, a už když jsem podepisoval smlouvu, tak jsem věděl, co se mnou zamýšlí. Hostování vůbec nepřichází v úvahu. Uvidíme, co se stane v zimě během přestupového období, ale samozřejmě věřím, že se v Janově prosadím.

Jirásek v Interu odmítl nový kontrakt a zvolil si českou cestu. Schickovi ale Itálii doporučil Jirásek v Interu odmítl nový kontrakt a zvolil si českou cestu. Schickovi ale Itálii doporučil Čtěte zde

Říkal jste, že byste mohl nastoupit v základní sestavě proti Veroně nebo Udine. Máte nějaké náznaky od trenéra?

Náznaky o sestavě proti Veroně ještě nejsou. Teď jsme po víkendovém zápase měli volno a teprve se začínáme připravovat na Veronu. Sestavu ještě nevíme, ale zdravotní stav není u všech hráčů úplně stoprocentní. Dokonce ani já nejsem stoprocentní, sám nevím, jak to bude, ale věřím, že bych mohl dostat šanci.

Sampdoria uhrála v 16 zápasech 22 bodů. Na příčky zajišťující předkolo Evropské ligy ztrácíte osm bodů. Jak jsou v klubu zatím spokojeni se sezonou?

Přesně nevím, jak to tady bylo v minulých sezonách, ale myslím si, že bodů jsme uhráli docela dost. Bohužel jsme ztratili body s týmy, které bychom asi měli porážet. Všichni cítíme, že jsme mohli mít bodů víc, takže nás to trochu mrzí. Nicméně hrajeme kvalitní fotbal a máme na to, abychom se dostali do boje o Evropskou ligu.

Video: Schick dvěma góly pomohl Sampdorii k postupu v Italském poháru Video: Schick dvěma góly pomohl Sampdorii k postupu v Italském poháru Čtěte zde

Jak jste si zvykl v Itálii? Milan Jirásek na vás prozradil, že jste měl ze zahraničního angažmá trochu obavy...

Neřekl bych, že jsem se úplně bál, ale odešel jsem od rodiny, od všech, které jsem znal, a zůstal jsem sám s přítelkyní. Nikomu jsem tady nerozuměl, takže ty začátky byly těžké. Teď po pěti měsících jsem si už na všechny zvykl. Znám město, vím, kam mám jít, když něco potřebuju. Fotbalově už jsem si taky zvykl na italský styl a na různé taktické věci. Myslím si, že jsem se v Janově už aklimatizoval, a doufám, že to bude už jen lepší.

Odešel jste do zahraničí ve 20 letech po jedné sezoně v seniorském fotbale. Myslíte si, že je to cesta pro mladé české fotbalisty? Protože už při vašem odchodu zněly hlasy, že byste se prvně měl pořádně prosadit v Česku.

Lavička i přes těžkou skupinu věří v úspěch na ME Lavička i přes těžkou skupinu věří v úspěch na ME Čtěte zde

Je to věc názoru. Já jsem se rozhodl, že Českou republiku opustím a zkusím hned v mladém věku zahraničí. Až čas ukáže, jaká to byla volba. Já jsem v létě hlavně nechtěl riskovat, že bych zůstal ve Spartě a byl bych třeba na lavičce.

Co říkáte na těžkou skupinu pro českou reprezentaci do jednadvaceti let na nadcházejícím Euru v Polsku, ve které se mimo Itálie vyskytuje ještě Německo a Dánsko?

Los jsem sledoval, skupina je určitě těžká, ale myslím si, že máme na to, abychom se poprali o postup, protože máme momentálně opravdu kvalitní kádr. Docela jsem rád, že jsme dostali Italy, protože se tady lidé ohledně mezinárodního fotbalu zajímají hlavně o domácí reprezentace a o ostatní národní týmy už takový zájem není, takže budeme i v Itálii určitě více na očích. Co se týče kádru italské jednadvacítky, tak tam jsou kluci, kteří už hrají i za seniorský národní tým, takže těžko říct, kdo se na tom závěrečném turnaji ukáže. Co se týče jmen, tak jsou Italové určitě silní.

Před vaší premiérou v soutěžním zápase seniorské české reprezentace jste říkal, že budete mít určitě zájem se zúčastnit evropského turnaje jednadvacetiletých v Polsku. Platí to stále?

To je jasné, na tom se nic nezměnilo.

reklama