Střelecká impotence Bílkova výběru útočí na rekord

Jakub Šafránek ČTK Jakub Šafránek, ČTK
12. 9. 2012 12:30
Pokud nevstřelí národním v zápase proti Maltě branku, přepíšou historické tabulky české a střelecké nemohoucnosti.
Tomáš Pekhart je symbolem aktuální české střelecké impotence. V reprezentaci se ani na šestnáctý pokus gólově neprosadil. | Foto: Eduard Erben

Praha - Nelichotivý rekord v počtu minut bez vstřelené branky mohou v příštím zápase českého národního týmu proti Maltě překonat svěřenci Michala Bílka.

Po včerejší prohře 0:1 s Finskem totiž čeští střelci nedokázali nasměrovat míč do sítě už rovných 378 minut a pokud se proti ostrovanům budou podobně jako v roce 2009 trápit (pod vedením Františka Straky tehdy horko těžko Češi vyhráli 1:0) a gólově se neprosadí, dostanou se na první místo historických tabulek střelecké impotence samostatného českého týmu.

Ještě neproduktivnější byli totiž reprezentanti Česka od Sametové revoluce jen jednou - mezi lety 2009 a 2010, kdy se pod 459 minut trvající mlčení českých střelců podepsali společně trenéři Ivan Hašek a opět Michal Bílek. Tehdy více než čtyři zápasy trvající sérii bez gólu utnul v přátelském duelu s Tureckem Milan Černý.

Československý rekord může padnout v duelu s Bulhary

"Bohužel ta koncovka je špatná, mrzí mě, že se nedokážeme prosadit v útoku," kroutí hlavou sám trenér Bílek. Jeho střelci (konkrétně Petr Jiráček) se naposledy trefili v červnovém zápase s Polskem na Euru 2012.

V československé historii najdeme ještě dvě bezgólové série, které překonávají současnou bídu českého týmu - jednu měl na svědomí tým vedený Václavem Ježkem a Jozefem Venglošem v sedmdesátých letech, druhou pak pod vedením Karola Borhyho prožili Čechoslováci v letech 1953-54.

Aby Bílkovi hoši překonali i československý rekord, museli by vyjít gólově naprázdno nejen v kvalifikačním zápase o MS 2014 s Maltou, ale i v první půli následného duelu s Bulharskem.

"Doufáme, že hráči budou za měsíc v jiném rozpoložení, že chytnou střelecké sebevědomí a že proti Maltě a Bulharsku tu formu mít budou. A věřím, že se konečně prosadí i Tomáš Pekhart," tvrdí Bílek.

Přehled nejdelších sérií české a čs. fotbalové reprezentace bez vstřeleného gólu podle počtu minut: