Suchý má agentovi platit 2 miliony. Ale umí skvěle kličkovat

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 3. 2015 11:30
Fotbalová asociace ČR marně hledá způsob, jak přinutit reprezentanta Marka Suchého, aby splatil svůj závazek vůči agentovi. Není totiž členem FAČR.
Marek Suchý má vedle fotbalových starostí ještě jednu navíc. Agent po něm chce dva miliony
Marek Suchý má vedle fotbalových starostí ještě jednu navíc. Agent po něm chce dva miliony | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Dírou v řádech proskočil fotbalový reprezentant Marek Suchý vskutku brilantně. Stačilo zbavit se členství ve Fotbalové asociaci ČR. A díky tomu triku se možná zbavil i povinnosti zaplatit agentu Pavlu Vandasovi jeho pohledávku v řádech milionů korun. Přinejmenším tak tu platbu významně oddálil.

O co jde?

V srpnu 2014 rozhodla Arbitrážní komise Fotbalové asociace ČR, že nárok, který vůči Suchému uplatňuje agent Pavel Vandas, je oprávněný. Ta pohledávka činí 60 000 eur plus úroky. V součtu a přepočtu jde zhruba o dva miliony korun.

Suchý měl 30 dní na to, aby zaplatil. Nestalo se. A tak věc dostala na stůl disciplinární komise FAČR. O této fázi případu informoval deník Aktuálně.cz už v prosinci minulého roku (více zde).

Ve většině případů má český fotbal na vymáhání takových pohledávek k dispozici velmi účinné nástroje. Pokud rozhodnutí arbitráže ignoruje klub, zablokují se mu přestupy. Když dluží hráč, zastaví se mu činnost.

Jenže u Suchého nastaly dva problémy. Jednak nebyl po ruce precedent, jak řešit takovou věc u hráče, který působí v zahraničí, zde konkrétně ve švýcarské Basileji. Jednak se začalo zkoumat, jak je to se Suchého členstvím ve Fotbalové asociaci ČR.

Kauza na stůl k Peltovi?

A už se to ví. "V době, kdy nabylo rozhodnutí arbitrážní komise účinnosti, nebyl pan Marek Suchý členem Fotbalové asociace ČR," říká Richard Baček, předseda disciplinárky.

"FAČR je spolek, který uplatňuje spolkové normy nad svými členy. A pokud mezi nimi pan Suchý není, nemůžeme ho tedy ani trestat. To jsme jako disciplinární komise konstatovali a sdělili to arbitrážní komisi, která nás v té věci oslovila," říká Baček.

A co na to předseda arbitrážní komise Petr Konečný? "Tu zprávu od disciplinárky jsem ještě nedostal. Na komisi se v té věci poradíme, nyní nevím, jak budeme pokračovat, je možné, že ji předáme vedení Fotbalové asociace ČR, tedy výkonnému výboru." Tomu předsedá šéf svazu Miroslav Pelta, jeho "fotbalová vláda" se schází zpravidla jednou měsíčně.

Vývojem situace je Konečný překvapen. "Když arbitrážní řízení s panem Suchým probíhalo, nijak se o tom, že by nebyl členem Fotbalové asociace ČR, nezmínil."

O tom, zda Suchý účelově neukončil svoje členství ve FAČR poté, co mu arbitráž nařídila Vandasovi zaplatit, Konečný odmítá spekulovat.

Po reprezentantech se členství nechce. Do léta

"Ukázalo se, že je tu určitá díra v řádech," shodnou se Konečný s Bačkem.

Jde o to, že stanovy Fotbalové asociace ČR nařizují členství kdekomu. Hráčům, trenérům, rozhodčím, masérům, kustodům... Ovšem jen pro tuzemské soutěže. Paradoxní je, že po reprezentantech členství nikdo nevyžaduje. Byť třeba Theo Gebre Selassie byl tváří kampaně, která všechny, dokonce včetně fanoušků, k placenému individuálnímu členství ve FAČR lákala.

"Na červnové valné hromadě bude předložen návrh úpravy stanov. A ten bude mimo jiné řešit i tuto situaci," naznačuje Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR, že od příští sezony bude nejspíš podmínkou startu hráče v reprezentaci i jeho členství ve FAČR.

"A pak by se vymahatelnost té pohledávky vůči panu Suchému opět obnovila. Pokud tedy bude chtít hrát za reprezentaci," podotýká Petr Konečný, šéf Arbitrážní komise FAČR.

Když deník Aktuálně.cz oslovil ve věci jeho kauzy Marka Suchého loni v prosinci, odmítl se k ní vyjádřit. Dnes na zaslanou SMS nereagoval. Případ řeší jeho advokátka Jana Fráňová, která Vandasův nárok zpochybnila a napadla žalobou u "civilního" soudu.

Vandas: Reprezentant má být vzorem mládeži

Agent Pavel Vandas jen nevěřícně sleduje, co se to děje. "Domnívám se, že Fotbalová asociace ČR má dostatek nástrojů na to, aby byla rozhodnutí jejích orgánů vymahatelná. Překvapuje mě, co se děje, protože Marek Suchý je reprezentantem, a měl by se tedy podle toho chovat, aby dával mladým fotbalistům správný příklad."

Jak agentův nárok na takřka dvoumilionovou částku vlastně vznikl?

"Marka Suchého jsem zastupoval od jeho patnácti let," vzpomíná Pavel Vandas, který má za sebou kariéru útočníka pražské Slavie.

A právě v červenobílém klubu vzklíčil i Suchého talent. Marek se brzy propracoval do Jarolímova ligového týmu a patřil také mezi opory reprezentačního výběru, který v roce 2007 přivezl z Kanady stříbro z MS hráčů do 20 let.

Jenže pak se Suchý rozhodl agenta změnit. "Uzavřeli jsme tedy v té věci dohodu o narovnání. Jejími účastníky jsem byl já, Suchý a společnost Sport Invest, potažmo agent Pavel Zíka," říká Vandas. Dohoda byla sepsána 27. ledna 2009.

A arbitrážní řízení potvrdilo, že obsahuje klauzuli, ve které se Marek Suchý zavazuje, že odejde-li ze Slavie do zahraničního klubu, pak musí dva roky po uzavření takového přestupu zaplatit Vandasovi 60 000 eur.

Jak známo, Suchý odešel ze Slavie do Spartaku Moskva nejprve na hostování. A to se posléze změnilo v přestup, který ruská asociace zanesla do svého registru 18. února 2010.

Arbitráž agentův nárok uznala

"Když uplynuly dva roky, vyzval jsem Marka Suchého, aby splnil svůj závazek. Sdělil mi, že o žádném takovém neví," říká Vandas. O vyřešení případu tedy požádal Fotbalovou asociaci ČR.

Jak sbor rozhodců v první instanci, tak arbitrážní komise v instanci druhé daly za pravdu Vandasovi. Nález arbitrážní komise v této věci je datován 11. srpnem 2014, Suchému vyměřoval na zaplacení lhůtu 30 dní, a to od momentu, kdy mu bude písemné vyhotovení doručeno.

Suchý nezaplatil, věc se dostala k disciplinární komisi a ta zjistila, že hráč není členem Fotbalové asociace ČR. Takže jej za to, že nerespektuje rozhodnutí arbitráže, nemůže trestat.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy