Suchý odmítá vyplatit agentovi dva miliony. Hrozí mu stopka?

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 12. 2014 6:00
Fotbalový reprezentant Marek Suchý odmítá vyplatit agentovi Pavlu Vandasovi 60 000 eur + úroky. Vymahatelnost nároku bude složitá
Marek Suchý, hlavní postava zamotaného příběhu, který může reprezentantovi notně zkomplikovat jeho kariéru
Marek Suchý, hlavní postava zamotaného příběhu, který může reprezentantovi notně zkomplikovat jeho kariéru | Foto: CPA Eduard Erben

Praha -  Fotbalový reprezentant Marek Suchý má problém. Arbitrážní komise Fotbalové asociace ČR mu totiž nařídila, aby hráčskému agentovi Pavlu Vandasovi proplatil jeho pohledávku ve výši 60 000 eur. Plus úroky. Jenže Suchý v termínu nic nezaplatil.

Hrozí mu za to disciplinární postih v podobě zastavení činnosti.

Šedesát tisíc eur, to je při aktuálním kurzu v přepočtu 1 675 800 korun. "A úroky činí k dnešnímu dni zhruba 300 000 korun," říká Vandas. Dohromady jsou tedy ve hře zhruba dva miliony korun.

Reakce Marka Suchého je velmi stručná. "Já se k celé té věci v tuhle chvíli nechci vůbec nijak vyjadřovat," sdělil deníku Aktuálně.cz hráč švýcarské Basileje.

"Můj klient nezaplatil, protože ten nárok neuznává. Už jsme podali i žalobu směřující ke zrušení toho nálezu arbitrážní komise," byla hovornější právnička Jana Fráňová, která Suchého zastupuje. Podotkla, že variantu "nezaplatit" volí spolu s  klientem  navzdory tomu, že jsou si dobře vědomi hrozeb fotbalových sankcí, které z toho mohou vyplynout.

Nezaplatíš, nehraješ. Ale...

O jaké sankce může v tomto případě jít? Tady už se případ začíná výrazně komplikovat. Nevejde se totiž do tradičních měřítek.

Obyčejně platí následující: Prohraješ spor o finance u fotbalové arbitráže? Pak musíš zaplatit. Když tak neučiníš, uplatní vůči tobě fotbalové orgány razantní sankci.

Je-li dlužníkem klub, zastaví mu arbitráž přestupy. A to až do té doby, než příslušnou sumu na patřičný účet přeci jen zašle.

Nezaplatí-li jednotlivec, vystavuje se hrozbě trestu zastavení činnosti, který na něj může "uvalit" disciplinární komise. A na jejím stole už Suchého případ leží. Jenže...

Česká disciplinárka je zvyklá zastavovat činnost fotbalistům v tuzemských soutěžích. Řešit v těchto souvislostech kauzu hráče zahraničního klubu, v tomto případě švýcarské Basileje, je novum, ke kterému se teprve bude hledat klíč.

Není tedy zcela jasné, co Suchému hrozí, nezaplatí-li. Zákaz startů za reprezentaci? Stopka pro duely švýcarské ligy a poháru? Ohrožuje kauza i Suchého start v jarní části Ligy mistrů, kde Basilej čekají souboje s FC Porto?

Do odpovědi na tyto otázky už se nikdo moc nehrne. Věc je totiž složitější, než se na první pohled zdá. A k tomu má ještě jeden skrytý háček.

Není členem FAČR. Co s tím?

"S případem pana Suchého se nyní začínáme seznamovat. Ještě jsme tu něco takového neměli, musíme si připravit právní rozbor toho, jak postupovat," říká opatrně Richard Baček, předseda disciplinární komise FAČR. "Příští řádné zasedání jsme si naplánovali na konec února, až se zase začnou hrát soutěže, ale pokud to bude zapotřebí, sejdeme se klidně i dřív."

A pak Baček zmíní aspekt, který se nyní jeví jako ten vůbec nejpodstatnější: "V první řadě musíme zjistit, jestli je Marek Suchý členem Fotbalové asociace ČR. A jestli tedy spadá do pravomoce naší disciplinární komise."

Deník Aktuálně.cz byl rychlejší a už si z důvěryhodného zdroje zjistil, že "Marek Suchý momentálně není aktivním členem FAČR". A to je ještě větší zádrhel než fakt, že nyní působí ve Švýcarsku.

"Pokud se jedná o osobu, která není členem Fotbalové asociace ČR, pak Disciplinární komise FAČR její případ prostě řešit nemůže," je si jista expertka na sportovní normy Kateřina Radostová, předsedkyně Odvolací komise FAČR.

Cesta k vymahatelnosti Vandasovy dvoumilionové pohledávky tak podle všeho povede leda přes švýcarskou fotbalovou asociaci nebo přes FIFA.

Vandas: Suchý řekl, že o ničem neví

Vraťme se na samotný začátek celého příběhu, do chvíle, kdy Vandasova pohledávka vznikla.

"Marka Suchého jsem zastupoval od jeho patnácti let," vzpomíná agent, který má za sebou kariéru útočníka pražské Slavie.

A právě v červenobílém klubu vzklíčil i Suchého talent. Marek se brzy propracoval do Jarolímova ligového týmu a patřil také mezi opory reprezentačního výběru, který v roce 2007 přivezl z Kanady stříbro z MS hráčů do 20 let.

Jenže pak se Suchý rozhodl agenta změnit. "Uzavřeli jsme tedy v té věci dohodu o narovnání. Jejími účastníky jsem byl já, Suchý a společnost Sport Invest, potažmo agent Pavel Zíka," říká Vandas. Dohoda byla sepsána 27. ledna 2009.

A arbitrážní řízení potvrdilo, že obsahuje klauzuli, ve které se Marek Suchý zavazuje, že odejde-li ze Slavie do zahraničního klubu, pak musí dva roky po uzavření takového přestupu zaplatit Vandasovi 60 000 eur.

Jak známo, Suchý odešel ze Slavie do Spartaku Moskva nejprve na hostování. A to se posléze změnilo v přestup, který ruská asociace zanesla do svého registru 18. února 2010.

"Když uplynuly dva roky, vyzval jsem Marka Suchého, aby splnil svůj závazek. Sdělil mi, že o žádném takovém neví," říká Vandas. O vyřešení případu tedy požádal Fotbalovou asociaci ČR.

Jak sbor rozhodců v první instanci, tak arbitrážní komise v instanci druhé daly za pravdu Vandasovi. Nález arbitrážní komise v této věci je datován 11. srpnem 2014, Suchému vyměřoval na zaplacení lhůtu 30 dní, a to od momentu, kdy mu bude písemné vyhotovení doručeno.

Suchý, který mezitím přestoupil ze Spartaku Moskva do Basileje, na to nadále nijak nereflektoval. "A tak jsem se minulý týdne obrátil na arbitrážní komisi s žádostí o nařízení výkonu rozhodnutí," říká Vandas.

"A protože se jedná o případ jednotlivce, předali jsme případ v souladu s normami disciplinárce," doplňuje ho Petr Konečný, předseda arbitrážní komise.

Kauzu jsme tedy nyní zastihli ve fázi, kdy se s ní disciplinární komise seznamuje. A záhy podle všeho zjistí, že se jí nemůže zabývat, protože Marek Suchý momentálně není členem Fotbalové asociace ČR.

Všichni musí být členy FAČR. Jen reprezentanti ne

"Když případ procházel arbitrážním řízením, tak Suchý členem FAČR byl," je si jistý agent Pavel Vandas.

Suchý tedy nyní mohl z FAČR vystoupit účelově. Nebo možná jen nezaplatil pravidelné členské příspěvky, a tím jeho aktivní členství pozbylo platnosti.

V řádech je totiž zajímavá mezera. Stanovy FAČR konstatují, že členem asociace povinně musí být "hráči, trenéři, rozhodčí a jednotlivci vykonávající funkce v soutěžích podle předpisů FAČR, členové statutárních orgánů fotbalových klubů, členové orgánů FAČR a agenti hráčů."

O reprezentantech, konkrétně těch, kteří působí v zahraničních soutěžích, tedy ani slovo. Norma zjevně Suchému nenařizuje být aktivním členem FAČR, nepodmiňuje tím nijak ani jeho případné starty za reprezentaci.

Skutečnost, že Suchý členem FAČR není, ho ale posouvá mimo dosah jurisdikce disciplinární komise FAČR. Peltova asociace tedy patrně předá případ švýcarskému partnerovi, nebo FIFA. Případně se touto cestou bude muset s vymáháním své pohledávky pustit přímo agent Pavel Vandas.

Do hry ještě mohou vstoupit zdejší "civilní", tedy normální, nefotbalové soudy. Jak zmínila Jana Fráňová, která Suchého zastupuje, už se v této věci se žalobou na českou justici obrátila. "Spolu s klientem jsme přesvědčeni, že ta pohledávka není oprávněná,"  zdůvodňuje ještě jednou, proč Marek Suchý necelé dva miliony, které po něm jeho bývalý agent vymáhá, odmítá zaplatit.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy