reklama

Sudí šlágru hořel. A hvězdný Královec jel na Žižkov. Proč?

Česko má evropskou rozhodcovskou hvězdu. A používá Pavla Královce na duel jako Žižkov-Třinec. Proč? Česko má evropskou rozhodcovskou hvězdu. A používá Pavla Královce na duel jako Žižkov-Třinec. Proč? autor: Milan Kammermayer
Jako tradičně se na jaře ve fotbalové Synot lize řeší zejména diskutabilní výkony rozhodčích

Glosář - Už neví, čí je. Na hřišti panuje totální zmatek, protihráči se vztekle postrkávají v šestnáctce, naštvaní jsou zase úplně všichni. Z nejsledovanějšího duelu kola Mladá Boleslav - Sparta je zase zakyslá bramboračka.

Jak jedna, tak druhá strana nevraživě hledí na sudího Emanuela Marka. A já se teď dovolím řečnicky zeptat předsedkyně komise rozhodčích paní Dagmar Damkové: Prokristapána, proč to pískal právě on?

Odpověď se takřka jistě nedozvíme, protože paní Damková si nepřeje, aby ji novináři svými dotazy obtěžovali. A donedávna s okolním světem nekomunikovala vůbec. Až v tomto směru dostala doporučení od předsedy FAČR Miroslava Pelty, aby svůj postoj upravila.

A tak minulý týden rozeslala její komise do médií tyhle dva odstavečky textu:

"Utkání FC Vysočina Jihlava – FC Baník Ostrava: Rozhodčí Emanuel Marek ve 24. minutě nesprávně nenařídil pokutový kop ve prospěch domácího celku za kopnutí soupeře v souboji o míč v nepřerušené hře (tzv. šlapák hostujícího Michala Frydrycha vůči domácímu Janu Klimentovi).

Utkání AC Sparta Praha – FC Zbrojovka Brno: Rozhodčí Martin Nenadál v 17. minutě správně posoudil situaci před první brankou AC Sparta Praha. Dle výkladu pravidel ruka hráče Davida Lafaty nebyla úmyslná."

Člověk by řekl: fajn, hezká první vlaštovka. O to větší bylo ale překvapení při pohledu na nominace rozhodčích pro 26. kolo Synot ligy.

Marek, Dobrovolný, Caletka. Proč zrovna oni?

Počítám, že deset z deseti fanoušků by jako jeho největší šlágr vybralo právě duel Mladá Boleslav - Sparta. Utkání čtvrtého s druhým v aktuální tabulce, už jen z toho bylo jasné, že zápas bude vyhecovaný.

A navíc ani člověk nemusí být obdařen sloní pamětí, aby věděl, že duely téhle dvojice bývají supervyhecované prakticky vždy. Václav Kadlec dobře ví, kde mu prorazili lebku, někdejší boleslavský stoper Dosoudil zase jistě nikdy nezapomene na Kweukeho kopačku, která vyrobila dvojitou frakturu... A bylo toho víc.

Jeden má pořád podvědomou tendenci hledat ve věcech nějakou logiku, aby měly nějaký řád. Ale v tom, že právě na duel Mladá Boleslav - Sparta byla nominována zrovna trojice Marek - Dobrovolný, Caletka, asi nikdo žádnou logiku neshledá. Ta nominace byl prostě vtip, nebo nesmysl, nevím, jak to říct. Každopádně se to pak na hřišti logicky projevilo.

Tak za prvé pan hlavní. Komise před týdnem sama od sebe vypíchne jeho chybu. Léta zavedeným zvykem tu bývá, že kdo chybuje, dá si pauzu. Větší, či menší. Jenže tady nastal opak, místo byť jen symbolického trestu přišla naopak nominace na nejdůležitější zápas, o kterém se navíc dalo naplno předpokládat, že to v něm bude hořet.

Jenže do toho ohýnku byl vhozen jak Emanuel Marek, který nepatří mezi české špičkové rozhodčí a není členem ani aspirantem listiny mezinárodní, tak i jeho nepříliš ostřílení asistenti. Zdeněk Dobrovolný v ročníku odmával 11 utkání, Petr Caletka jen půltucet (více zde).

Výsledek jejich počínání? Jak už jsme naznačili, naštvaní jsou všichni.

Sparťané nemůžou strávit, jak soupeř, vyznávající hlavně v první půli extrémně tvrdý přístup ke hře, mohl dohrát v jedenácti.

Boleslavští zase byli kyselí z toho, že rozhodčí neuznal jejich gól po střetu Zahustela s brankářem Sparty Štěchem.

Jak se vařila bramboračka

Už zkraje zápasu se teoreticky mohla pískat penalta, když se ve vápně po přetlačované se soupeřem skácel sparťan Kadlec, zase až takový rozdíl oproti pokutovým kopům, co se v kole pískly v Plzni nebo v Teplicích pro jablonecké barvy, to myslím nebyl.

Ale budiž, byla by asi přísná. Pak ovšem přišla další pasáž, kdy Marek nějaké tvrdé fauly, možná až "na žlutou", vůbec nepískl - a pak pro změnu karetním napomenutím ocenil něco, u čeho by snad stačil i hvizd a zdvižený prst. Zvyšoval nepřesnostmi všeobecnou nervozitu a hlavně nechal proběhnout několik situací, kdy domácí Štohanzl, Ščuk a snad i Kysela mohli po první žluté dostat i druhou. A jít ven, pochopitelně.

Totální galimatyáš. Nervozita se vygradovala při neuznaném gólu. Po několikerém  zpomaleném shlédnutí záběru České televize jsem nabyl přesvědčení, že o faul nešlo. A v textu, který jsem tu ráno publikoval, jsem Marka za neuznání gólu zkritizoval.

Teď to beru zpět a omlouvám se. Na youtube.com se totiž  během dne objevilo video pořízené z jiné kamery, ze kterého to vypadá, že Zahustel asi přeci jen do Štěcha vrazil a fauloval ho - prohlédněte si ho zde.

I tak ovšem platí, že sudí celkově zápas příliš nezvládli a duel se jim rozsypal v rukou.

Jako poslat CR7 do zápasu juniorky

Snažil jsem se nastínit, že nominace sudích k tomuto důležitému utkání mi nepřišla jako vhodná. Mnozí si vzpomenou, že Emanuel Marek byl původně jen asistentem a na hlavního povýšil, což je spíš výjimka než pravidlo. A nechce se mi už moc připomínat, že byl jedním z rozhodčích, co se v Průhonicích měli cestou na zápas Jablonec-Plzeň potkat s jistým Martinem Svobodou alias Chřestýšem. A že zatímco kolegové Adámek a Býma si pamatovali cosi o nabídce úplatku, druhý asistent Handlíř si vybavil jen to, že tam byl Svoboda. A Marek si pro jistotu nepamatoval lautr vůbec nic.

Když to shrnu, snad se shodneme, že Emanuel Marek není česká rozhodcovská hvězda. O to větší překvapení pak způsobí, že o víkendu, kdy je "béčkový sudí"  Marek nasazen na ten nejžhavější duel, píská jediná skutečná rozhodcovská star českého fotbalu jménem Pavel Královec absolutně nicneřešící tuctový duel druhé nejvyšší soutěže Žižkov-Třinec.

A to je snad ještě větší záhada než ta, proč do Boleslavi jeli na Spartu Marek s Dobrovolným a Caletkou.

Asi jako by Carlo Ancelotti poslal Cristiana Ronalda místo do utkání s Valencií do béčka Realu Madrid, aby mu píchl v utkání nižší španělské soutěže.

Proč se člověk, který má schopnosti a "koule" na to, aby pískal zápasy jako Manchester City - Bayern Mnichov, Leverkusen - Atlético Madrid či Juventus-Monaco, schovává v Česku ve druhé lize, toť záhadou. Pravda, v probíhajícím ročníku je to spíš výjimka, ale není to tak dávno, co se Královec řízení tuzemské ligy vyhýbal takřka jako čert kříži. Nejspíš aby se neumazal. Což se v žumpě, jak tu soutěž nazval Milan Baroš, bohužel stává raz dva.

Možná někdo z komise rozhodčích namítne, že Královec pískal ve 23. kole Spartu v derby "S" a v půlce dubna Boleslav na Slavii a pak v Teplicích. Stejně by mi ale dávalo výrazně větší smysl, kdyby v neděli pískal v Boleslavi, a ne na Žižkově.

Tak uvidíme. Třeba tam byl schovaný, aby teď nic nepokazil, a za týden bude pískat klíčový a rozhodující zápas ligy Sparta-Plzeň. Rozhodčí nejvyšší mezinárodní kategorie Elite by na to měl mít dost kuráže. A ti, co tak podivně nasazují rozhodčí do Synot ligy (a FNL), snad také.

Viktoria bez problémů, Ščasný ztratil tvořivé

Jinak před samotným superočekávaným duelem zůstal zachovaný status quo, vyjádřený tříbodovým náskokem Plzně na Spartu.

Viktorii usnadnil život rychlý gól, který si hráči Slovácka vstřelili nešťastně sami, do poločasu přišla i penalta s vyloučením, takže pak už byla jen otázka času, kam naroste skóre. Dorostlo na 4:0.

Oproti minulému pokaženému zápasu s Mladou Boleslaví vypadli z plzeňské sestavy Petržela, Hrošovský a Mahmutovič, v sobotu se ale nakonec všichni ukázali na placu alespoň v rolích náhradníků. Trenér Koubek ví, že má v sestavě několik variant a alternativ, se kterými může pracovat.

To jeho kolega z Letné jménem Zdeněk Ščasný má v tomto ohledu život složitější. Když zjistí, že v Boleslavi nemůže hrát Matějovský (nebo se ho Sparta proti tamním "řezníkům" bála nasadit?) a že na marodce trůní i Albánec Shala, záhy zjistí, že dalšího kreativního středového záložníka už kromě Dočkala v kádru nemá, takže v Boleslavi musí vyrazit do boje se dvěma hráči zvyklými hrát defenzivní štít, tedy s Váchou a Marečkem.

A to v situaci, kdy domácí hrají stejně jako před týdnem v Plzni. Tedy systém zaparkovaný autobus, ze kterého ale umějí vyrážet jejich ultrarychlé a úderné brejky.

Díky tomu šli také domácí rychle do vedení, protože sparťan Costa si nejspíš řekl, že zrovna tenhle centr se mu bránit nechce.

Přišla pak dvě vynucená střídání, Costu měnil Podaný a Marečka s roztrženou kůží na koleně poměrně brzy křídelník Konaté. A zejména Afričanův příchod z hlediska Sparty rozhodně nebyl ku škodě věci, naopak.

Mistr se snažil tlačit už v první půli, ale proti tvrdé hře domácích to vyznívalo dost platonicky. Zvrat přišel ve druhé půli po neuznaném gólu Boleslavi a následně odpískané penaltě pro hosty. Boleslavské to zlomilo a dramaticky ubrali na své snaze a nasazení.

Skvělí byli oba brankáři, u Štěcha tedy s výjimkou situace s neuznaným gólem. A Hruška na druhé straně předvádí poslední dobou věci, které by snad mohly zaujmout i stavitele reprezentace. Možná by s sebou na sraz mohl vzít i kolegu Zahustela.

Potopení Dynama a Hradce se blíží

A co se stalo v lize ještě? Svému vyluštění už se nejspíš přiblížil záchranářský rébus. Hradec padl na Dukle, Budějovice zase v Edenu, kde si všichni červenobílí mohutně vydechli už v 1. minutě, kdy domácí Milan Škoda otevřel skóre, pak ve druhé půli, když jeho bratr Michal v dresu soupeře šanci na vyrovnání nevyužil, a do třetice v samém závěru, kdy slávistický kanonýr pečetil výhru 2:0.

Na magickou záchranářskou hranici 30 bodů už dosáhli "klokani", díky penaltě z poslední minuty v Liberci, které se domácí dost divili. Libor Kovařík ji písknul po návratu z "temnot", kam ho komise Damkové před čtyřmi koly poslala za nařízení penalty za Lafatův skok plavmo v duelu s Teplicemi. Tentokrát se "klokan" Rada potácel k zemi poté, co nejspíš na hrudi ucítil nohu Karišika. Ten ho bránil přinejmenším nešťastně až hloupě a penaltový pád mu prostě umožnil.

Níž jsou Baník (29 bodů), jehož hra už se nelíbí vůbec nikomu, ale přesto se trenér Frňka stále moc a moc líbí šéfovi Šafarčíkovi, potom výhrou nad Dynamem zklidněná Slavia (28 bodů) a také Liberec, co si už už myslel na víc než jen současných 27 bodů. Ale ztráta dvojice Hradec + Dynamo už je osmibodová a čtyři kola před koncem už šance obou outsiderů klesají k minimu.

reklama