Sun: Prokletí pokračuje. Greenova blbost dala USA bod

13. 6. 2010 10:00
Capello potvrdil, že přemýšlí o výměně v bráně
Robert Green se za míčem marně natahuje
Robert Green se za míčem marně natahuje | Foto: Sport

Rustenburg - Fotbalová Anglie po sobotním zahajovacím utkání na světovém šampionátu zase naříká nad tím, jak její ambice potopil vlastní brankář.

Robert Green ze sebe v duelu se Spojenými státy nesejmul komplex, který už léta pronásleduje chybující strážce svatyně Albionu.

Právě Greenův nevídaný kiks těsně před přestávkou se podepsal pod vyrovnávací branku Američanů na konečných 1:1. A není jisté, zda kouč Fabio Capello v dalších zápasech v brance neudělá změnu.

Že by ten Jabulani? Anglický gólman daroval USA remízu
Zápas Anglie - USA jsme sledovali on line
Co řekl kapitán Gerrard? Wayne, hlavně ty mlč

"Stalo se, musím na to zapomenout. I takové věci k životu brankáře patří. Je ale jasné, že jsem tu střelu měl mít," řekl po utkání třicetiletý brankář West Hamu, který během sezony v Premier League často zářil.

Seaman, Robinson, James, Carson. Ti všichni už v anglické brance v nedávné minulosti udělali ostudu a teď jako by se smůla nalepila i na nešťastného Greena.

"Máme čas na rozhodnutí, máme čas na to, abychom s ním promluvili. A pak rozhodneme," chmuřil se Capello po sobotním duelu v Rustenburgu.

Angličanům v něm nebylo nic platné, že většinu zápasu ovládli, měli víc šancí a brzy vedli po brance kapitána Stevena Gerrarda.

Těsně před přestávkou strnuli, když americký záložník Clint Dempsey z otočky vystřelil a Green slabou střelu nedokázal zkrotit. "Je to velké zklamání, ale v životě se stávají horší věci," soukal ze sebe Green, když opouštěl stadion v Rustenburgu.

Angličané se ve druhém poločase už nevzpamatovali a museli vzít zavděk remízou. "Prokletí pokračuje. Greenova blbost dala Spojeným státům bod," lamentoval bulvární deník The Sun.

"Ten gól s námi trochu otřásl a trvalo nám, než jsme se z toho dostali. Ale Rob (Green) se z toho poučí," zastal se smutného hrdiny Gerrard.

Spolehlivý brankář, ten opravdu Anglii v posledních letech chybí. Co je ostrovanům platné, že mají výborné obránce v čele s kapitánem Chelsea Terrym, špičkové záložníky Lamparda s Gerrardem či obávaného kanonýra Rooneyho.

Na přehmaty gólmanů, které pokaždé u konkurence vzbudí salvy jízlivého smíchu, Albion zkrátka doplácí už dlouho.

Před osmi lety anglickou branku nechtěně 'zaklel' zkušený David Seaman, když ve čtvrtfinále mistrovství světa s Brazílií pustil za svá záda oblouček Ronaldinha z trestného kopu ze 40 metrů.

A Seamanovi nástupci se také nevytáhli: Paul Robinson v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy v roce 2008 při zápase s Chorvatskem nezpracoval zpětnou přihrávku od spoluhráče Garryho Nevilla, míč mu přeskočil nohu a 'doplazil' se až do brány.

Fotbalová historie pamatuje málo kurióznějších branek a Robinson se marně vymlouval, že míč před ním skočil na drnu.

Ve stejné kvalifikaci později vyhořel i nováček Scott Carson, který v domácím duelu shodou okolností také s Chorvaty inkasoval hned třikrát a do konce života ho bude strašit především pokus Nika Kranjčara, který si srazil do brány podobně jako nyní Green.

Angličané však neměli štěstí ani s Davidem Jamesem, který je nyní rovněž v Jihoafrické republice. Ten před šesti lety ve světové kvalifikaci lacině pustil dalekonosnou střelu Rakušana Ivanschitze.

Anglie teď má snadný terč narážek v osobě Greena. Přitom právě on měl být zárukou toho, že přehmaty anglických brankářů jsou minulostí. "Poslední přípravný zápas odchytal výborně, podával celkově dobré výkony," podivoval se po utkání i kouč Capello.

Po sobotním zápase si už asi málokdo vzpomene na to, že Green ve druhém poločase dobrým zákrokem zakročil proti velké šanci útočníka Altidora. "Možná nám tím zachránil bod," připomněl Gerrard.

"Když jsem udělal tu chybu, tak jsem si říkal, že mám 50 minut na to, abych dobře reprezentoval svoji zemi. Nemohl jsem se tím nechat ovlivnit, cítil jsem se dobře, sebevědomě. V minulosti se mi už něco podobného stalo několikrát," líčil Green.

Teď si přeje jediné: aby ji mohl odčinit v dalších soubojích s Alžírskem a Slovinskem. "Teď před sebou máme jediný cíl, vyhrát další zápasy a získat ve skupině sedm bodů," burcoval kapitán Gerrard.