reklama

Superhit Kliment! Chce ho Anglie, Itálie, Němci i Nizozemci

Jan Kliment je na prahu životního přestupu. Uvítá ho německá bundesliga? Jan Kliment je na prahu životního přestupu. Uvítá ho německá bundesliga? autor: Milan Kammermayer
Sportovnímu vývoji Jana Klimenta by nejvíc napomohlo angažmá v německé nebo nizozemské lize, míní jeho agent David Nehoda

Praha - Přiznejme se upřímně, kdo z nás před měsícem věděl, že existuje nějaký Jan Kliment?

A vidíte, čas fotbalovou oponou trhnul, v sobotu přišel Klimentův fantastický hattrick do srbské sítě na mistrovství Evropy hráčů do 21 let - a z jihlavského mladíka je najednou evropský transferní superhit!

"Neustále mi zvoní telefon, chodí esemesky, maily, pořád se někdo na Honzu ptá. Kdo? Holanďani, opravdu špičkové kluby... Pak Němci, ale i kluby z Anglie, Skotska, Itálie. Jo vlastně - a taky jeden tým z Dánska," loví rychle z paměti útočníkův agent David Nehoda.

"Konkrétnější bych zatím ještě být nechtěl. Na to je brzy. V pondělí jsme měli schůzku s panem Františkem Vaculíkem, majitelem jihlavského klubu. A dohodli jsme se na určité společné strategii, kterou budeme chtít při řešení té nečekané situace, která se kolem Honzy Klimenta rozvinula, v příštích dnech uplatnit," vysvětluje Nehoda.

Doporučí mu bundesligu či Nizozemsko

V čem ta strategie spočívá? "Sledujeme dvě hlediska, ekonomický přínos pro jihlavský klub, ale zároveň také sportovní stránku věci. Pokusíme se najít řešení, které bude jak ekonomicky zajímavé, tak vhodné pro další Honzův sportovní růst," vysvětluje Nehoda.

Svým fotbalovým stylem by Jan Kliment podle něj pasoval do německé nebo nizozemské ligy. "Po sportovní stránce by mu tyhle soutěže mohly vyhovovat nejlíp," míní agent.

Nevylučuje úplně ani variantu Klimentova přestupu v rámci české Synot ligy. "Preferujeme ale patrně spíš zahraniční cestu," říká otevřeně.

Jan Kliment přitom v uplynulé sezoně nastoupil v základní sestavě Jihlavy jen šestkrát, a to ještě častokrát z pozice pravého křídla.

A na šampionát jedenadvacetiletých, který letos pořádá Česká republika, se dostal víceméně shodou okolností. Matěje Vydru neuvolnil pro potřeby české reprezentace anglický Watford, navíc Václav Kadlec nesměl kvůli starému disciplinárnímu trestu hrát úvodní zápas s Dány.

Takže vzal trenér Jakub Dovalil na předšampionátové soustředění do Rakouska Jana Klimenta. Nebylo to ovšem naslepo. "Jeho výkonnost jsem na jaře hodně konzultoval s trenérem Jihlavy Luďkem Klusáčkem a sám jsem se na něj byl snad šestkrát podívat," říká Dovalil.

Trefil do černého. Klimentovi se dařilo v přípravných duelech v Rakousku. A patřil mezi nejlepší české hráče i v prohraném vstupním duelu do ME "21" proti Dánsku (1:2).  Druhý duel se Srbskem už ale odpálil bombu, Kliment v něm zářil jako kometa a třemi góly přispěl ke slavné výhře 4:0.

O postup ze skupiny budou dnes Kliment a spol. bojovat proti favorizovanému týmu Německa. Postup Čechům jistí jen výhra. Remíza může na postup do semifinále stačit jedině tehdy, pokud by v paralelně hraném duelu porazili i Srbové Dány.

Vyloučit nelze ani dodatkový zápas o postup na olympijské hry. V něm by se utkaly třetí týmy z obou skupin, a to v případě, že by se jedním ze semifinalistů turnaje stala Anglie, která na OH startovat nemůže. (A Velká Británie tým sestavit nechce.)

Podobná kometa? Jedině Limberský!

"Teď chceme Honzovi Klimentovi nechat absolutní klid. Podstatné teď je, jak dopadneme na turnaji. A až šampionát skončí, chceme to pak vyřešit co možná nejrychleji, aby Honza věděl, na čem je, a mohl se na novou sezonu, kterou by případně odstartoval v novém prostředí, dobře připravit," plánuje Nehoda.

Podobný nečekaný "cirkus" kolem svého klienta prý zaznamenal zatím jen jedinkrát v kariéře hráčského agenta. "To bylo na světovém šampionátu dvacítek, v roce 2003 v Emirátech. Tam dal David Limberský parádní gól do šibenice Brazilcům. Do té doby ho také nikdo neznal, v lize měl odehráno snad šest zápasů, a najednou se na něj taky ptala spousta klubů. Šel tenkrát z Plzně do italské Modeny," vybavuje si David Nehoda.

Tak schválně, jakou adresu si nakonec vybere žhavá kometa jménem Jan Kliment?

reklama