reklama

Superpohár zrušen, nejsou policisté. Utkání mezi Slavií a bratislavským Slovanem se hrát nebude

Slavia - Jablonec Slavia - Jablonec autor: Milan Kammermayer
V den, kde se měl zápas odehrát, budou muži zákona hlídkovat u škol a také na hiphopovém festivalu.

Praha - Československý Superpohár mezi fotbalisty Slovanu Bratislava a Slavie Praha se v pátek 29. června neuskuteční. Krajské ředitelství policie v Bratislavě požádalo o jeho zrušení z bezpečnostních důvodů.

Vysvětlilo to nedostatkem policistů vzhledem k tomu, že budou od rána hlídat u škol a v době zápasu také na nedalekém hudebním festivalu. Fotbalová asociace ČR a Slovenský fotbalový svaz nyní řeší, zda bude možné zápas sehrát v jiném termínu, nebo bude zrušen úplně. Slovan označil za hlavního viníka slovenský svaz.

"Tohle se nemělo stát, extrémně mě to mrzí, i proto, že jsou v tom FAČR i oba finalisté Superpoháru zcela nevinně," uvedl předseda FAČR Martin Malík v prohlášení.

"Slavia bohužel nemohla nastalou situaci jakýmkoliv způsobem ovlivnit, o zrušení zápasu byla informována jako o hotové záležitosti. Celou záležitost vnímá jako krajně nešťastnou zejména vůči fanouškům, kteří se chtěli do Bratislavy vydat," reagovala Slavia.

Podle Slovanu nese za zrušení zápasu odpovědnost slovenský svaz. Klub se zároveň ohradil proti tvrzení generálního sekretáře svazu Jozefa Klimenta o tom, že souhlasil se zrušením zápasu. "Klub od začátku nesouhlasil s výběrem termínu a hracího času," uvedl mimo jiné Slovan v prohlášení na svém webu.

Pragosport koupil vysílací práva na fotbalovou ligu do roku 2024 Pragosport koupil vysílací práva na fotbalovou ligu do roku 2024 Čtěte zde

"Jsme z toho skutečně velmi smutní. Vnímám to jako obrovskou hanbu slovenského svazu, který nedokázal najít vhodný termín," doplnil viceprezident Slovanu Ivan Kmotrík mladší.

Slovenský fotbalový svaz vinu necítí. "Chceme veřejnost ujistit, že pro organizaci zápasu jsme udělali maximum. Bezpečnost fanoušků ale můžeme garantovat jen na stadionu, mimo něj ne. To už je kompetence policie," uvedl v prohlášení. "Ve spolupráci s FAČR se budeme snažit najít náhradní termín, ve kterém by se Superpohár odehrál," dodal.

Původní termín byl vybrán proto, že na mistrovství světa v Rusku bude volný den, což umožňovalo duel dostat do vysílání veřejnoprávních televizí, aby ho mohlo sledovat co nejvíce fanoušků. Jenže policii termín nevyhovuje kvůli kolizi s dalšími událostmi v okolí.

"Ten den se na školách rozdává vysvědčení a policie musí kolem škol dohlížet na bezpečnost dětí. Navíc se nedaleko koná festival Hip Hop žije, kde bude také třeba, aby policie zajišťovala bezpečnost. Proto nás požádala, abychom konání utkání nepovolili," řekl Bratislavským novinám mluvčí bratislavské městské části Nové Mesto Marek Tettinger.

Slovan místo zápasu se Slavií začal jednat o přípravném utkání s Petrohradem v Salcburku. Červenobílí ale následně bratislavský tým prostřednictvím svého šéfa Jaroslava Tvrdíka pozvali k zápasu do Prahy. "Jsme plně připraveni 29. června zajistit přípravný zápas týmů v Edenu. Je škoda, aby Slovan složitě zajišťoval zápas v Salcburku. Na Slavii bude slovenský klub i s fanoušky srdečně vítán. Udělejme z toho oslavu fotbalu a dokažme, že když se chce, tak do jde," uvedl Tvrdík na twitteru.

Superpohár mezi vítězi českého a slovenského poháru se snaží oživit tradici z let 1960 až 1993. Pomáhalo tomu i to, že obě soutěže mají stejného hlavního sponzora. Zatím ale došlo jen k jednomu duelu, loni v létě Zlín na stadionu v Uherském Hradišti vyhrál nad Slovanem Bratislava na penalty. Nyní mělo být hostitelem Slovensko.

Peklo v hledišti, policejní manévry, zklamaný Pelta a slávistická euforie. Takové bylo finále poháru Peklo v hledišti, policejní manévry, zklamaný Pelta a slávistická euforie. Takové bylo finále poháru Prohlédněte zde
reklama