reklama

"Šury, nezapomeneme." Před rokem zemřel fotbalista Šural, nepřežil nehodu v Turecku

fotbal, Fortuna:Liga 2018/2019, Sparta - Baník, uctění památky Josefa Šurala fotbal, Fortuna:Liga 2018/2019, Sparta - Baník, uctění památky Josefa Šurala autor: Milan Kammermayer
Té zprávě nechtěl nikdo uvěřit. Josef Šural v osmadvaceti letech zemřel. Je to rok, co fotbalový reprezentant nepřežil nehodu minibusu. Zanechal po sobě manželku Denisu a dvě dcery.

Dvacetkrát oblékl dres národního mužstva, hrál za Brno, Liberec a Spartu, kde byl i kapitánem. Z Letné odešel do tureckého Alanyasporu, kde jeho kariéru i životní pouť ukončila 29. dubna 2019 nehoda minibusu, kterým se s dalšími hráči Alanyasporu vracel z utkání turecké ligy. 

Protože tým dostal po utkání na hřišti Kayserisporu dvoudenní volno, Šural a dalších šest zahraničních hráčů si tehdy na zhruba 500 kilometrů dlouhou cestu zpět najalo soukromý vůz a nejelo klubovým autobusem.

Nehodu způsobil řidič minibusu, který za volantem usnul. Minibus podle médií asi pět kilometrů od Alanye sjel ze silnice do příkopu a převrátil se. Nejvážnější zranění utrpěl Šural, protože vypadl z vozidla.

"Ztratili jsme syna, je nám to strašně líto. Ostatní hráči jsou v pořádku, ale Josef utrpěl zranění hlavy a řadu dalších poranění. Musel na operaci, ale už ho nedokázali zachránit," uvedli po jeho smrti funkcionáři Alanyasporu. 

"Na tohle se nejde připravit." Sparťané po Šuralově smrti nemohli ani trénovat "Na tohle se nejde připravit." Sparťané po Šuralově smrti nemohli ani trénovat Čtěte zde

"Jsme hluboce zasaženi tragickou zprávou o smrti našeho kamaráda a bývalého kapitána Josefa Šurala. Jeho rodině vyjadřujeme upřímnou soustrast. Šury, nikdy na tebe nezapomeneme," uvedla na Twitteru Sparta. 

"Je to hrozná tragédie a nemůžu tomu uvěřit. Upřímnou soustrast celé rodině, budeš mi a nám všem strašně chybět. Pepíku, odpočívej v pokoji," napsal na sociální síti Instagram záložník Lukáš Vácha ze Sparty, který se Šuralem pomohl v sezoně 2011/2012 Liberci k mistrovskému titulu.

Obránce David Limberský z Plzně zavzpomínal, že na jeho jedinou branku v národním týmu v utkání kvalifikace mistrovství Evropy s Lotyšskem mu přihrál právě Šural. "Černý den českého fotbalu. Na můj jediný gól v repre jsi nahrál ty. V tuto chvíli jsou fotbalové výhry a prohry malicherné," napsal na Instagramu.

Na Šuralovo tragické úmrtí na sociálních sítích reagovaly vedle řady českých klubů i evropské celky včetně Barcelony, Sevilly nebo Porta, přidal se také brankář španělských mistrů světa Iker Casillas. 

Českého fotbalistu si připomněli i účastníci následujících zápasů turecké ligy, před duelem Konyasporu s Galatasarayem vyběhli na plochu hráči obou týmů s obřím bannerem, na němž byl vedle Šuralovy fotografie nápis "Alanyaspore, jsme s tebou". 

Alanyaspor vyřadil na počest českého fotbalisty číslo 90, které v klubu nosil na dresu, a slíbil, že se postará o jeho rodinu tím, že dodrží celý Šuralův kontrakt včetně následné roční opce, tedy až do léta 2021.

Josef Šural - socha Josef Šural - socha Foto: ČTK

Sparta rodině věnovala 420 tisíc korun jako výtěžek z dražby speciální sady dresů, v nichž hráči nastoupili na trávník k utkání s Baníkem Ostrava. Byla na nich Šuralova jmenovka, číslo 23, které fotbalista na Letné měl, a na prsou nápis "Nezapomeneme".

Loni v listopadu Šuralovi Alanyaspor ve městě odhalil sochu a pojmenoval po něm park s dětským hřištěm. Ceremoniálu se zúčastnili i turečtí politici včetně ministra zahraničí Mevlüta Cavusoglua.

Rychlý a technicky dobře vybavený ofenzivní záložník s fotbalem začínal jako pětiletý v Šakvicích. V nejvyšší soutěži debutoval v září 2008 v dresu Brna v utkání proti Spartě. Do 19 let procházel všemi mládežnickými reprezentačními výběry, potom ho přibrzdilo vážné zranění.

V Liberci, kam přestoupil v létě 2011, se postupně vypracoval mezi největší opory týmu a v roce 2012 se radoval z titulu. Od roku 2015 se prosazoval i v reprezentaci, hrál na Euru 2016 ve Francii. V lednu 2016 přestoupil do Sparty. Do Turecka zamířil loni v lednu.

Nejsmutnější přehled roku. Svět letos opustily sportovní legendy i Rudá dračice Nejsmutnější přehled roku. Svět letos opustily sportovní legendy i Rudá dračice Prohlédněte zde
reklama