Baroš se na Hané neprosadil, Švancara zazdil penaltu

15. 3. 2013 20:03
Fotbalisté Českých Budějovic a Brna remizovali v záchranářském souboji 1:1, když v závěru hostující kapitán Petr Švancara neproměnil pokutový kop. Ve večerním duelu vyhrála Olomouc nad Baníkem 1:0.
Baníku zápas v Olomouci nevyšel.
Baníku zápas v Olomouci nevyšel. | Foto: CPA

České Budějovice - Fotbalisté Českých Budějovic a Brna remizovali v záchranářském souboji v rámci 20. kola první fotbalové ligy 1:1, když v závěru hostující kapitán Petr Švancara neproměnil pokutový kop.

Ve večerním duelu pak porazila Olomouc brankou Doležala 1:0 ostravský Baník. Hanáci se tak minimálně do víkendového pokračování ligy posunuli na druhé místo tabulky o bod před Spartu a dva body za Plzeň.

Olomoučtí byli v první půli lepší

Papírový favorit z Hané dal soupeři deset minut na rozkoukání, ale pak vzal taktovku utkání do vlastních rukou. Už v páté minutě zkoušel po ostravské chybě uprostřed hřiště zakončit Doležal, ale míč ze zajímavě vyhlížející situace poslal nad břevno.

Olomouc pak ovládla míč i střed hřiště, ale její územní převahu Ostrava dokázala eliminovat. Do kolen ji poslal fatální kiks. Obránce Starý vracel z levé strany míč zpátky na gólmana Bártu tak nešikovně, že přihrál do běhu ideálně domácímu Doležalovi, který potvrdil křižnou střelou střeleckou formu.

Baník se z obranné ulity více vysunul po obrátce. Olomouckou obranu v 53. minutě poprvé vážně provětral Baroš a domácí zadák Koutný jeho centr s problémy odvrátil na roh. Ambice Ostravy utrpěly v 59. minutě, když se po stažení unikajícího Doležala druhou žlutou kartou vyfauloval stoper Vomáčka.

Hosty nakoplo paradoxně vyloučení Vomáčky

Baník se i v oslabení snažil být aktivní a nedal se zatlačit. Přesto v 74. minutě přestál velkou příležitost Schulmeistra, jehož ránu vytlačil Bárta nad. Pak měl šanci Baroš, ale na malém vápně tak dlouho kličkoval proti přesile obránců, až o míč přišel.

Olomouc z několika brejků do rozhozené obrany soupeře vedení nepojistila a málem ji to mrzelo v 87. minutě, kdy se po Kukecově hlavičce musel vyznamenat Bárta. Stoprocentní možnost pak v nastavení pokazil ještě domácí Javůrek, ale na domácí výhře se už nic nezměnilo.

Budějovice s Brnem začali aktivně

První půle přinesla řadu šancí na obou stranách a ofenzivní fotbal, který diváci na Střeleckém ostrově dlouho neviděli. Nejprve Řezníček neusměrnil Benátovu hlavičku, následně na druhé straně Mezlíkovu ránu vyrazil Daněk.

První se gólově prosadili Českobudějovičtí. Táborský šel důrazně na vysoký míč do souboje s Petrem, jemuž míč vypadl a Mchojan celkem snadno dal svůj první gól v české lize. Jenže Brno se nepoložilo a chtělo ještě do přestávky vyrovnat. Blízko k tomu měl Zavadil, jenž trefil hlavičkou břevno.

Hosté vyrovnali po změně stran

V úvodu druhé půle už se hosté dočkali. Po sérii nejistých zákroků českobudějovických bránících hráčů se míč dostal k Mezlíkovi, který vyrovnal. Přestože domácí celek měl po obdržené brance ještě 40 minut zápasu před sebou, nedokázal se už směrem dopředu prosadit. Jeho hráči kupili nepřesnosti a kazili i snadné míče.

Jihočeši doma ztratili důležité body a zůstávají jedním z největších kandidátů na sestup. V lize už nezvítězili v šesti zápasech v řadě.

20. kolo první fotbalové ligy:

Sigma Olomouc - Baník Ostrava 1:0 (1:0)

Branka: 21. Doležal. Rozhodčí: Jílek - Mencl, Jiřík. ŽK: Doležal, Pospíšil - Vomáčka, Baroš, Hable. ČK: 59. Vomáčka. Diváci: 7970.

Olomouc: Zlámal - Koutný (74. Varadi), Dreksa, Šindelář, Vepřek - Pospíšil, Hořava, Ordoš - Schulmeister (78. Petr), Doležal, Navrátil (90. Javůrek). Trenér: Pivarník

Ostrava: Bárta - Frydrych, Vomáčka, Kaprálik, Starý (61. Mach) - Fantiš, Droppa (82. Stožický), Hable, Kukec - Staško (78. Kraut), Baroš. Trenér: Pulpit.

Dynamo České Budějovice - Zbrojovka Brno 1:1 (1:0)

Branky: 32. Mchojan - 50. Mezlík. Rozhodčí: Proske - Pilný, Kotík. ŽK: Řezníček, Mchojan - Brabec, Petr, Kroupa. Diváci: 2290.

Č. Budějovice: Daněk - Ježdík, Mchojan, Lengyel, Machovec - Černý (60. Klesa), Benát, Javorek, Hora - Táborský (82. Linhart), Řezníček (73. Sandro). Trenér: Švantner.

Brno: Petr - Hyčka, Brabec, Pernica, Husár (68. Glaser) - Mezlík, Zavadil, Šoljič, Pašek - Švancara (78. Kroupa), Škoda (90. Sus). Trenér: Čuhel.

1. Plzeň 19 12 5 2 33:13 41
2. Olomouc 20 11 6 3 32:16 39
3. Sparta 19 11 5 3 31:14 38
4. Jablonec 19 10 6 3 33:19 36
5. Mladá Boleslav 19 8 4 7 21:23 28
6. Dukla 19 6 9 4 28:23 27