reklama

Svědík se vrátil po 20 letech. A Baník se probouzí k životu

Baník překvapil remízou na Slavii a výhrou nad Mladou Boleslaví. Baník překvapil remízou na Slavii a výhrou nad Mladou Boleslaví. autor: CPA
Ostravský Baník získal pod vedením nového trenéra nečekaně čtyři body.

Ostrava - Před dvaceti lety přišel Martin Svědík (39) jako talentovaný fotbalový odchovanec Pardubic do Baníku Ostrava, ale v tehdejší silné konkurenci se příliš neprosadil, navíc mu brzy zdravotní problémy s koleny zničily fotbalovou kariéru.

Letos začal v Baníku Ostrava svou prvoligovou kariéru jako trenér a hned úspěšně. Po dvou kolech má Baník nečekané čtyři body a v pondělí tak měli baníkovci volno a Svědík mohl vyrazit do rodných Pardubic.

Takový vstup do sezony jste asi nečekal? Vždyť tři roky po sobě skončil Baník s odřenýma ušima na 14. příčce a zlepšení moc nenasvědčovalo ani letošní léto. Do poslední chvíle jste měli zablokované přestupy, to vám práci jen ztížilo.

To je pravda, bylo to nepříjemné, že se to tak dlouho táhlo. Vedení s tím mělo spoustu práce a bylo nešťastné, že se povedlo přestupy odblokovat až tři před začátkem soutěže. Nebylo moc času na sehrávání. Taky se nevědělo, kdo ze současných hráčů prodlouží smlouvu, ale nechci se nějak vymlouvat. Věděli jsme, že nás čeká hodně práce.

Už při příchodu do Baníku jste říkal, že si musíte vybrat dobré typy fotbalistů. Nejen fotbalově, ale také lidsky a morálně. Povedlo se vám to nakonec v těch ztížených podmínkách?

Měli jsme vytipovaných šest hráčů a z nich vlastně nepřišel nikdo. Protože jsme je nemohli získat kvůli zablokovaným přestupům, tak ztratili trpělivost a nečekali. Přišli jiní, ale typově podobní. Nechci je kvalitativně porovnávat s těmi šesti, které jsme chtěli. Vše ukáže až čas. Také jsme si chtěli v létě připravit Davora Kukece na post středního záložníka, ale vlastně jsme kvůli průtahům s podpisem smlouvy měli tu možnost jen v jednom či dvou zápasech. Přesto bych ještě dvě posily kvůli konkurenci v týmu uvítal. Ale teď už liga začala, tak nemá cenu se vracet příliš do minulosti. Musíme každý den pracovat, aby naše výkony šly nahoru a abychom vytvořili sestavu, která se nebude každý zápas měnit a do které budeme zasahovat jen v případě nutnosti.

Po těch nepovedených třech sezonách a dlouhodobému finančnímu trápení Baníku se vám nedávaly velké šance ani na začátku této sezony. Navíc los v prvních pěti kolech vypadal strašidelně. Čtyři body, to pro vás musí být skvělý začátek?

Čtyři body mě těší, ale nepřeceňoval bych je, ale ani nepodceňoval. Prostě bych to bral pragmaticky. Je to slušné, ale čeká nás spousta zápasů, kdy budeme muset dokazovat, jestli něco umíme a jak kvalitní a soudržný tým máme. Co se týká losu, tak já se nikdy nedívám moc dopředu, řešíme jen nejbližší zápas, do toho dalšího se stejně může tolik věcí změnit, že by to bylo zbytečné.

Dobře, nebudeme řešit body, co říkáte výkonům týmu?

Na Slavii jsme odehráli velice dobrý zápas z hlediska defenzivy a nasazení. V útočné fázi se nám dařilo asi jen 30 minut. Pak jsme moc nepodrželi míč a dostávali se pod tlak. Musela tak vyniknout obrana a brankář. Jsem ale rád, že mužstvo na tyhle nedostatky v dalším zápase zareagovalo a zlepšilo se.

Po remíze na Slavii 1:1 jste ale doma s Mladou Boleslaví prohrávali 0:1 a vypadalo to, že by mužstvo mohlo ztratit sebevědomí.

O to víc si cením takových zápasů, kdy se podaří výsledek otočit. Zvlášť v situaci Baníku a proti tak silnému soupeři, jakým letos Mladá Boleslav bude. Kluci nezpanikařili a hráli dál sebevědomě a s cílem dávat góly. I když jsme srovnali, tak běželi hned na půlku a bylo cítit, že chtějí dát další gól a vyhrát. To je obrovsky cenná věc. Cítím z mužstva touhu vyhrávat.

Jaká byla vůbec v šatně atmosféra v době, kdy jste do Baníku přicházel?

Bylo poznat, že je tam trochu skleslost. Ty poslední sezony nechaly na hráčích stopy. Navíc v létě taky byly problémy a nevědělo se, jak se vše bude vyvíjet. Proto se snažím na hráče působit klidně a občas něco zlehčit. Aby se tolik nestresovali a uvědomili si, že jsou na světě důležitější věci než fotbal. Samozřejmě chceme vyhrávat, a když to nejde, tak nás to trápí, ale nesmí se to přenášet dál. Proto občas při tréninku kluci koukali, když jsem na tréninku něco zlehčil. Ale brzy si zvykli a atmosféra v šatně už je trochu pozitivnější.

Koho jste vůbec z Baníku znal? Když jste v Baníku před 20 lety působil, mohl vám třeba takový Martin Lukeš coby patnáctiletý kluk podávat míče.

(smích) No nevím, jestli by mi Luky zrovna podal míč. Ale vážně, já si ho z té doby nepamatuju. Už je to dávno, co jsem v Baníku byl a velkou stopu jsem tam nezanechal (18 zápasů, 3 góly). Z Hradce Králové znám Hableho a to bylo tak všechno. A hlavně dobře znám Ericha Cviertnu, který mě v začátcích v Baníku trénoval.

Asistenta Ericha Cviertnu jste si vybral sám?

Ano, bavili jsme se o různých jménech a bylo mi jasné, že by to chtělo zkušeného trenéra z regionu. Ericha Cviertnu znám velice dobře, nejen, že mě spolu s Jaroslavem Gürtlerem trénoval v Baníku, ale pak mě po zranění vytáhl i do Frýdku-Místku, který později trénoval. Když tam pak dělal sportovního ředitele a já hrál v Bohdanči, tak jsme se taky potkávali. Jsem rád, že spolu pracujeme. Jeho nadhled a zkušenosti jsou pro tým hodně důležité. Já se snažím působit na tým také podobně klidným dojmem.

Po zápase s Mladou Boleslaví vás vychvaloval Martin Lukeš, který hrál výborně a pod předchozím koučem Pulpitem na jaře nehrál. To se asi dobře poslouchá?

Tak poslouchá se to dobře, ale já bych euforii opravdu raději krotil. Na druhou stranu jsem rád, že Luky dokázal svým kritikům, že rozhodně může hrát na pravé lajně a že není pomalý. Viděli jste, jak utíkal Štípkovi? Jak má v náběhu dobrý timing a zrychlení? Rozhodně nesouhlasím, že je pomalý, za tím si stojím. Nechci ale, aby to vypadalo, že Luky mě chválí a já mu to teď vracím. Musíme podávat týmové výkony a Luky je týmový hráč. Luky říkal, že trenér má na výkonu velkou zásluhu, já bych to obrátil. Můžu hráčům něco poradit a ukázat jim co funguje, ale na hřišti to musí dokázat oni. Takže bych řekl, že hlavní podíl mají vždycky hráči.

reklama