Svěrkoš hrdinou. Češi začali Euro výhrou, ale nezářili

Václav Rojík
7. 6. 2008 19:52
Česko - Švýcarsko 1:0
Radost Václava Svěrkoše z gólu do švýcarské brány v zahajovacím utkání na mistrovství Evropy 2008. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Basilej (Od zvláštního zpravodaje) - Čeští fotbalisté začali Euro 2008 vytouženou výhrou nad Švýcarskem 1:0. Ale výkonem nijak neoslnili a skórovali prakticky z jediné vyložené šance, kterou si vytvořili.

Měl to být zápas dvou nejlepších reprezentačních střelců na letošním Euru Kollera a Freie. Jenže hrdinou zápasu se stal střídající Václav Svěrkoš, jenž dal ve druhé půli jediný gól zápasu.

Trenér Brückner podle očekávání vsadil na opatrnější pojetí se dvěma defenzivními záložníky Galáskem a Polákem a jediným útočníkem Kollerem.

Česko - Švýcarsko: Minutu po minutě

V úvodních dvaceti minutách byla iniciativa na kopačkách Švýcarů, zatímco Češi vstoupili do duelu nervozně a jejich hra byla plná nepřesností.

Domácí, hnaní přesilou v hledišti, se snažili udeřit hned v úvodu zápasu. A hodně nebezpečný byl podle očekávání útočník Alexander Frei, jenž operoval na obrovském prostoru.

Poprvé zahrozil, když Polák lacino ztratil míč ve středu pole. Střelu dortmundského kanonýra těsně vedle tyče brankář Čech kontroloval.

Za pár okamžiků dal o sobě nejlepší švýcarský střelec opět vědět. Rychle si vyměnil míč s Inlerem, který se vyhnul Plašilovi a vystřelil přímo do připraveného brankáře Čecha.

O chvíli později to stadionem jen zahučelo, když Frei bráněný Ujfalušim zkusil pustit míč mezi nohy Petra Čecha, jenž reflexivním pohybem vykopl.

Frei odkulhal se slzami v očích

Počtvrté a nejnebezpečněji pálil nejlepší švýcarský kanonýr historie v poslední desetiminutovce první půle. Galásek nepřesnou přihrávkou nabídl míč Barnettovi, ten přiťukl  Freiovi, jehož dělovku musel Čech vyboxovat.

Po střetu s Grygerou však Frei opustil s pláčem a ovázaným kolenem hřiště a do druhé půle už nenastoupil. Nahradil jej ostřílený Hakan Yakin a kapitánskou pásku převzal Magnin.

Čechům v první půli dost vázla kombinace. Jakmile se dostali k míči, hra se většinou hned zpomalila. Nejaktivnějším z Brücknerova týmu byl Libor Sionko, který neúnavně startoval na pravé straně, sbíhal si i do středu hřiště, ale jeho akce gólovou šanci nepřinesly.

Po úvodní dvacetiminutovce se sice Češi dostávali více do hry, nejlepším momentem Brücknerova týmu však byla Grygerova patička, po níž vyslal před branku nebezpečný střílený centr Jarolím.

Více také: Máme kvalitnější tým, Švýcary porazíme. Říkají experti

Zlaté střídání

Jana Kollera nahradil v 56. minutě Václav Svěrkoš.
Jana Kollera nahradil v 56. minutě Václav Svěrkoš. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nástup do druhého dějství byl znovu v režii Švýcarů. Čeští reprezentanti kolikrát ani nestačili odkopávat. A Brückner reagoval nečekaným tahem, když vystřídal Jana Kollera, jenž se tentokrát dostával do hry jen sporadicky. A na hrot útoku poslal čerstvého Svěrkoše.

Záhy kopal po faulu na Sionka Jankulovski přímý kop napříč vápnem a Grygerovi chybělo málo, aby se před odkrytou brankou dostal k míči.

Jenže po hodině hry měli velkou šanci domácí. Po centru zprava hlavičkoval na malém vápně osamocený Yakin. Naštěstí pro Čechy mířil vedle.

Dvacet minut před koncem zápasu však na basilejském stadionu propukla česká radost.

David Rozehnal (22, Česko) a Tranquillo Barnetta (16, Švýcarsko) soupeří o míč.
David Rozehnal (22, Česko) a Tranquillo Barnetta (16, Švýcarsko) soupeří o míč. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Inlerův pokus o obhození ve středu hřiště vystihl Galásek, hlavičkou vysunul za obranu Svěrkoše. Ten, ač tísněn Senderosem, se trefil přesně ke vzdálenější tyči.

Švýcaři  po inkasované brance vrhli vše do útoku a deset minut před koncem zápasu Češi jen s velkým štěstím neinkasovali.

Domácí ve vápně reklamovali Ujfalušiho ruku, zatímco Barnettovu prudkou střelu Čech jen vyrazil k Volanthenovi. Nešťastný záložník Salcburku však zblízka jen nastřelil břevno.

Pak se do švýcarského tlaku začala vkrádat křeč a čeští fotbalisté uhájili nesmírně cenné tři body. Zápas končil pískotem švýcarských fanoušků, kteří se domnívali, že v nastavení měla být pískána penalta po ruce Ujfalušiho ve vápně.