reklama

Světoběžník Šeda: Umělá tráva ve Zwolle Spartu nevykolejí

Jan Šeda chytal nizozemskou ligu, teď se chystá do Indie Jan Šeda chytal nizozemskou ligu, teď se chystá do Indie autor: ČTK
Jan Šeda chytal v minulé sezoně za nizozemský Waalwijk. Proto dobře zná i prostředí ve Zwolle, kde bude Sparta bojovat o Evropu

Praha - Umělá tráva na hřišti ve Zwolle by pro Spartu ve čtvrtek neměla být problémem, který by jí měl bránit v postupu do Evropské ligy.

Myslí si to alespoň znalec nizozemských poměrů Jan Šeda. Brankář - cestovatel. Minulou sezonu chytal právě nizozemskou ligu za Waalwijk, teď se chystá do Indie.

Ale ve čtvrtek se v televizi ještě stihne podívat na play off Evropské ligy, ve kterém nizozemské Zwolle uvítá Spartu.

Kdo je podle vás favoritem na postup?

"Jednoznačně Sparta. Podle mě má silné mužstvo. Teď se jí jen nezadařilo proti Baníku, ale myslím, že se do toho zase dostanou rychle zpátky. Trenér Lavička má dostatečně rychlé i technicky vybavené hráče, měli by to zvládnout."

A Zwolle?

"V minulé sezoně skončili někde v půlce tabulky (byli jedenáctí), do kvalifikace Evropské ligy se dostali díky úspěchu v poháru. Při vší úctě, Sparta by měla mít lepší tým."

Chytal jste na stadionu ve Zwolle? Měl jste problém s umělou trávou, která tam leží na hřišti.?

"Ano, chytal jsem tam. Umělka je v Nizozemsku celkem častý povrch, hlavně ve druhé lize ji má většina týmů, aby ušetřily na nákladech za údržbu normálního trávníku. Ale ty jejich umělky jsou mnohem kvalitnější než ty, co většinou známe od nás. Já v tom pro Spartu nevidím větší problém. Jen míč má na tom povrchu rychlejší skluz než na normálním trávníku."

Co to znamená pro gólmana?

"Dát si pozor právě na ty rychlejší balony. Na druhou stranu je pro gólmana příjemné, že na rozdíl od tradičních trávníků, kde vám balon kolikrát poskočí třeba na drnu, se vám na umělce nic takového nestane."

Jste mezi sedmičkou českých hráčů, co se zanedlouho vydá do Indie, aby naskočila do tamní ligy. Jak se to urodilo? (více o celém projektu zde)

"Pro mě to bylo jednoduché. Vrátil jsem se z hostování ve Waalwijku do Mladé Boleslavi. Tady mezitím koupili příbramského Aleše Hrušku... A já bych chtěl někde chytat. Takže když se objevila nabídka hrát v Indii, ani jsem nad tím moc dlouho nepřemýšlel a kývnul jsem."

Není to trochu dobrodružství?

"Možná, ale já se na to fakt těším. Za dva dny bude draft, tam se dozvíme, za který tým vlastně budeme hrát. Dvanáctého září tam letíme, každý už zamíří do toho svého klubu a budeme se rychle připravovat na sezonu. Základní část vrcholí už na konci listopadu, pak se ještě hraje play off o titul."

Musíte se před cestou nechat nějak speciálně očkovat?

"Absolvovali jsme povinné zdravotní testy u dr. Krejčího (lékař reprezentace), ptali jsme se ho i na to očkování, ale říkal nám, že Indie už je dneska civilizovaná země. A je prý menší šance sehnat v Česku příslušnou očkovací vakcínu, než tam něco chytit. Tak snad to bude v pohodě, budeme bydlet v hotelech, já se ničeho neobávám."

Už jste v těch končinách někdy byl?

"Právě že ještě vůbec ne, rád tu zemi poznám. Navíc by v každém týmu té indické ligy měla působit nějaká hvězda nedávné minulosti (Trézeguet, Pires, Ljungberg a podobně). Tak na to se také moc těším, že se s takovými lidmi potkám."

reklama