reklama

Svoboda: Zpřeházené termíny? Snad se zase až tak moc nestalo

Šéf ligy Dušan Svoboda se se omlouvá fanouškům za zpřeházenou termínovou listinu prvního kola Šéf ligy Dušan Svoboda se se omlouvá fanouškům za zpřeházenou termínovou listinu prvního kola autor: CPA Eduard Erben
Synot liga se přesunula na placenou televizi, chystá Klub legend a samostatnost na Fotbalové asociaci ČR.

Praha - Letní pauza, fotbalová Synot liga je na startu, zakleknutá do pomyslných startovacích bloků.

"Byť, pravda, o chvíli dřív, než jsme původně plánovali," poznamenal žoviálně ligový místopředseda FAČR Dušan Svoboda.

Na tiskové konferenci před startem soutěže se tak sám pokusil obrátit v lehký žert první skandál spojený s tím, že se hned u prvního kola pár dní před soutěží úplně rozsypala termínová listina. Sparta s Plzní totiž zjistily, že v Lize mistrů budou hrát už v úterý, a tak si vyžádaly přesunutí svých ligových premiér (a televizních přenosů) ze soboty na pátek.

"Sešlo se tam víc faktorů, nejhorší možný souběh v tom, že oba týmy budou hrát v úterý a navíc ve vzdálených destinacích (v Rusku a v Izraeli). Tak snad se zase až tolik nestalo, myslím, že se kolem toho spustila až zbytečně vášnivá debata," konstatoval na dané téma Dušan Svoboda. "Chápu, že to některým fanouškům mohlo rozbořit plány na víkend, velice se jim za to omlouvám. Ale je to rozhodnutí ve prospěch fotbalu," míní.

O čem dalším se na předsezónní tiskovce mluvilo?

O televizích. Placená O2 Sport najede do plného provozu 8. srpna, první dvě kola odvysílá v testovacím provozu, přičemž zápasy budou k vidění už nyní i na platformě O2 GO. "O2 Sport má právo první volby, vysílat by měla o prázdninách v neděli v 19 hodin, později od 15 h. Zatímco Česká televize má vysílací dny v pátek a v sobotu," vysvětlil Dušan Svoboda.

Hned první kolo ale proběhne úplně jinak: viz zde.

O kampani Fandíme! Tu spouští Česká televize. "Velký prostor v médiích mají pořád ti fanoušci problémoví, my se chceme zaměřit na ty správné. Vyzveme je, aby nám posílali videa, oslovíme i větší fan cluby, ten, který soutěž vyhraje, si užije parádní fotbalovou oslavu s pivem a prasetem," specifikoval Jiří Ponikelský, šéf programu ČT Sport.

O prémii za mistrovský titul. "To se neměnilo. Jde o 12 milionů korun pro mistra a pak je to s prémiemi odstupňované až do osmého místa.," informoval Svoboda.

O nenaplněnosti druhé ligy. V ní bude startovat jen 15 týmů, víc jich nesplnilo podmínky nebo nemělo zájem. "Z dlouhodobého hlediska není utáhnutelný model s 32 profesionálními kluby v Česku. Konsenzus pro nějakou změnu ale musí nastat mezi těmi týmy samotnými, to jim těžko někdo může nadiktovat," říká Svoboda. V otázce postupu z FNL do Synot ligy zase častokrát nastává problém se špatnou kvalitou stadionu. "Tady se pokročilo, nové stadiony jsou třeba v Ústí, Znojmě, staví se v Karviné, to jsou kroky dopředu," míní Svoboda.

O samostatnosti ligy. Valná hromada svěřila kompetenci jednat o smlouvě mezi Ligovou fotbalovou asociací a FAČR výkonnému výboru. Na dotaz, jak dalece už má celou věc rozjednanou s místopředsedou Romanem Berbrem, Svoboda odvětil: "My tu věc prioritně řešíme s předsedou Peltou a myslím si, že v horizontu dvou až tří měsíců by to mohlo být uzavřené."

O perspektivách samostatné ligy. V kombinaci s přechodem na placenou televizi se českému fotbalu nabízí možná perspektiva dojednat při příštím jednání o prodeji televizních práv lepší cenu, než je současných 120 milionů korun ročně. "V evropském kontextu je to jedna z nejnižších výtěžností v tomto segmentu. Před lety tady nastala nějaká disproporce, sám netuším proč, možná by to stálo za nějakou studii. Dneska těžko říct, jestli za tři roky, až se budou práva znovu prodávat, dostaneme 200 nebo 250 milionů.... Pokud bychom snad měli dostat méně, měl by zdejší profesionální fotbal, troufnu si říct, velký problém," říká Svoboda.

O Klubu legend. Do něj vstoupí fotbalisté, kteří odehráli alespoň 300 zápasů a  trenéři, kteří stejný počet duelů odkoučovali. V danou chvíli se jedná o 29 hráčů z pole, 3 brankáře a 4 trenéry, kteří budou do Klubu legend slavnostně uvedeni na zářijovém banketu Synot ligy.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

reklama