reklama

Synot liga míří na placený kanál O2 Sport. Rozdělí se s ČT

Příští derby mezi pražskou Spartou a Slavií už se patrně bude vysílat na placeném kanále Příští derby mezi pražskou Spartou a Slavií už se patrně bude vysílat na placeném kanále autor: Milan Kammermayer
Fotbalová Synot liga se v příštích letech pravděpodobně bude vysílat na placené O2 TV, část zápasů ale zůstane České televizi.

Praha - Opravdu zásadní změna potká patrně už v příští sezoně českého fotbalového fanouška. Za to, aby mohl v televizi živě sledovat klíčové okamžiky Synot ligy, už si totiž v mnoha případech bude muset nejspíš zaplatit.

Zákulisní zprávy se jednoznačně shodují:: Všechno směřuje k tomu, že si vysílání tuzemské fotbalové ligy mezi sebe nějakým dosud nedefinovaným způsobem rozdělí placená televizní platforma O2 TV, konkrétně její připravovaný kanál O2 Sport, a spolu s ní veřejnoprávní Česká televize a její program ČT Sport.

Žádná smlouva zatím ani zdaleka podepsána nebyla, nedošlo dosud ani k ujednání konkrétních detailních podmínek. Nicméně vlastník vysílacích práv na Synot ligu už má podle dostupných informací zcela jasnou představu, jak s nimi již v blízké budoucnosti naložit.

Tím vlastníkem je firma Pragosport, ovládaná Jaroslavem Vackem, bývalým místopředsedou fotbalového svazu. STES, dceřiná obchodní společnost Fotbalové asociace ČR, mu prodala práva na Synot ligu na období let 2014 až 2018. Uvádí se, že ročně za ně Pragosport zaplatí zhruba 120 milionů korun.

Je tedy na Vackově Pragosportu, se kterými televizními stanicemi následně uzavře další obchody a jaké si s nimi sjedná podmínky.

Slovak Sport v lize patrně skončí

Jak známo, v právě probíhajícím ročníku vysílá tuzemskou fotbalovou ligu Česká televize. A to tak, že zpravidla zařazuje do programu dva největší šlágry kola: první v sobotu večer, spolu s krátkými sestřihy z ostatních duelů toho dne, druhý pak v neděli, kdy se navíc v nabídce ČT Sport objevuje i magazín Dohráno. To je základní model, který jen výjimečně naruší například přesun zápasu až na pondělí.

Vždy v pátek večer se pak jeden zápas Synot ligy objevuje i na placeném kanále Slovak Sport TV. Úroveň jeho přenosů bývá po technické stránce občas problematická, kriticky se k jejich úrovni veřejně vyjádřil i Miroslav Pelta, předseda FAČR.

Ovšem pozor, současný vysílací model byl smluvně ošetřen jen na sezonu, která už teď pomalu vrcholí. Šlo o jakési provizorium, s patrně provizorními výnosy, které však Vacek nyní bude chtít významně navýšit a udělat tak ze svého pohledu výnosnější byznys než dosud.

A situace na tuzemském trhu mu nebývale přeje. Televizní platforma telefonního operátora O2 totiž hodlá právě nyní výrazně expandovat se svým projektem tzv. chytré televize nové generace. Ke svému vysílání hodlá přilákat mnohem víc diváků než dosud. Nutno dodat, že diváků platících.

A jako vábničku, která má O2 TV získávat četné nové zákazníky, si společnost, jíž vlastní silná  finanční skupina PPF řízená Petrem Kellnerem, vybrala právě fotbal.

Luxusní fotbal už mají, co ten český?

Už v této sezoně mohli diváci O2 TV sledovat anglickou Premier League. Pro příští sezonu už platforma chystá rovnou svůj vlastní tematický kanál O2 Sport. A jeho hlavním tahákem bude fotbalová Champions League, z níž kanál díky své moderní technologii odvysílá ve skupinové části sedm zápasů týdně. Přičemž ten osmý zbude pro diváky ČT Sport. (Více o O2 Sport čtěte zde.)

Přikoupit do této sbírky ještě českou Synot ligu, se proto přinejmenším na první pohled jeví jako logický tah. Sama televize se k tomu ovšem nevyjadřuje. "Informace, jestli v této věci nějaká jednání probíhají, v tuto chvíli nemám k dispozici," říká Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení O2 TV.

Česká televize je přeci jen o něco otevřenější. "O vysílání fotbalové Synot ligy máme i do budoucna rozhodně zájem. Nicméně žádná jednání, která by konkretizovala podmínky případné další spolupráce, zatím neproběhla," říká Jiří Ponikelský, šéf programu ČT Sport.

Žhavou pracovní prioritou je nyní pro sporťáky z Kavčích hor pochopitelně záhy startující MS v ledním hokeji. "Nicméně počítáme s tím, že v jeho závěru už bychom měli mít dostatek prostoru i k tomu, abychom se mohli pustit do jednání o Synot lize," dodává Ponikelský.

Jednat se samozřejmě bude o finančních podmínkách, ale také o způsobu, jak by se zápasy mezi obě televize případně rozdělily, kolik přenosů by vysílala O2 TV, kolik ČT Sport. A také kdo by měl právo první, druhé (a tak dále...) volby zápasu pro své vysílání.

Za víc peněz lepší zápasy?

Jinými slovy, musí se určit, kdo bude vysílat "pecky", jako jsou zápasy Sparty s Plzní či Sparty a Slavie. Přičemž nejspíš asi lze odtušit, že to nejlepší zboží získá ten, kdo víc zaplatí. A to by patrně z logiky věci měla být placená televize, nikoli ta veřejnoprávní.

Nicméně věci se ještě samozřejmě můžou jakkoli vyvinout či zvrtnout. Nelze kupříkladu vyloučit, že by se o Synot ligu mohla třeba přihlásit i Prima, které za pár dní vyprší licence na Ligu mistrů a v tu chvíli se z vysílání Prima Cool fotbal prakticky vytratí.

Jistá je každopádně jediná věc. Sponzoři Synot ligy mají ve svých smluvních podmínkách zakotveno, že přinejmenším do roku 2018 budou z každého ligového kola vysílány minimálně dva zápasy na nějakém volně šířeném kanále. Což je charakteristika, kterou ideálně splňuje kupříkladu právě ČT Sport.

Právě proto se varianta rozhození zápasů mezi veřejnoprávní televizi a O2 TV vlastníkovi práv sama prakticky nabízí. Anglie, Německo, Itálie, Francie... Vyspělý fotbalový svět už se na placených televizích dávno odehrává a jednotlivé ligové soutěže díky příjmům z televizních práv navyšují příjmy, v případě Anglie až pohádkově.

Jestli to bude fungovat i v Česku, se nejspíš ukáže už velmi brzy. Tuzemský fotbal čeká klíčová zkouška. Zjistí, zda jsou za něj fanoušci ochotni platit.

reklama