21. 2. 2015 18:57
Dalších deset týmů zasáhlo do jarního programu Synot ligy, nejvíce překvapila Slavia pod Ještědem.
Milan Škoda se raduje z jedné ze svých tří branek v síti Liberce
Milan Škoda se raduje z jedné ze svých tří branek v síti Liberce | Foto: ČTK

Liberec - Jarní část fotbalové ligy ani pro Slavii nemohla začít lépe. Pražský tým totiž zahájil tažení za vysněnou pátou příčkou tabulky, která za jistých okolností zaručí postup do pohárové Evropy, vítězstvím 3:1 v Liberci.

Hlavní postavou sobotního duelu byl Milan Škoda, který "sešívaným" zařídil výhru čistým hattrickem, díky němuž se dotáhl do čela tabulky střelců vedle Libora Doška.

Z výhry se v prvním jarním kole radují také Teplice, které pod staronovým koučem Petrem Radou porazily Baník 1:0, a pražská Dukla, která zvítězila 1:0 v Brně. Překvapivou remízou skončil zápas mezi Mladou Boleslaví a Hradcem Králové, smírně skončil i duel mezi Bohemians a Jihlavou. Utkání mezi Plzní a Českými Budějovicemi se hraje až od 20:15.

Škoda opět řádí

Skvělý výkon Škody, který v tomto ročníku ligy nastřílel už jedenáct branek, musel hodně rozmrzet jak duo trenérů Kotrba-Csaplár, tak šest tisíc fanoušků, kteří dorazili na stadion U Nisy v domnění, že předposlední tým tabulky se pod novými trenéry vzepne k bývalé slávě.

Škoda si totiž svůj gólový účet otevřel už v páté minutě, kdy do prázdné branky dorazil přihrávku Kenii, a i když o dvacet minut později srovnal pěknou ranou z dálky Obročník, Škoda v 36. minutě opět stál, kde měl, a doklepl míč do prázdné branky. Čistý hattrick pak dokonal o dvě minuty později, když se uvolnil na hranici malého vápna a potřetí překonal brankáře Koláře.

V druhé půli sice padly hned dvě branky do slávistické sítě, ale žádná nebyla uznána, a tak nakonec Liberec zůstal i přes několik dalších šancí opět bez bodu a na předposledním místě tabulky. Naopak Slavia ztrácí na pátou příčku už jen bod a na čtvrtou čtyři.

„Dnešní vítězství nám zvedlo sebevědomí. Nezůstali jsme jen u slov, ale proměnili je v činy,“ prohlásil po zápase spokojený kouč Miroslav Beránek.

Boleslav promrhala náskok

V duelu s nejhorším týmem podzimu Hradcem Králové totiž zaváhala Mladá Boleslav, která sice díky brankám Ďuriše a Magery o poločase vedla už 2:0, vedení ale tým Karla Jarolíma neudržel.

Po necelé hodině hry totiž hosté dokonale rozebrali obranu Středočechů a do prázdné branky zakončil Dvořák, aby následně pouhé dvě minuty před koncem srovnal po obrovském závaru na konečných 2:2 David Vaněček.

"Všechno se to pro nás jevilo dobře, rychle jsme dali branku a měli zápas pod kontrolou. Pak jsme ještě zvýšili, přesto jsem hráče o přestávce upozorňoval, že soupeř nemá co ztratit a bude riskovat," uvedl po zápase Jarolím. "Už jsme ale nehráli tak týmově jako v první půli, bylo tam příliš individuálních akcí. Měli jsme jen tři střely na branku, z toho dva góly, to je málo. A soupeři se podařilo vyrovnat."

Brno padlo po penaltě

Zatímco v Liberci a Boleslavi padlo po čtyřech brankách, ve zbývajících třech odpoledních duelech statistici zaznamenali pouze dvě. Jednu vsítil po jasném faulu Zbrojovky do sítě Brna Berger, a přihrál tak Dukle hubené vítězství.

Dlužno dodat, že Brno si vypracovalo za celý zápas vlastně jedinou šanci, ale tu neproměnil pár minut před koncem Čtvrtníček.

"Věřil jsem, že ve druhém poločase půjde naše hra nahoru. Nejde přece hrát devadesát minut tak špatně. Bohužel přišla nešťastná penalta. V závěru jsme si vytvořili tlak, měli jsme dvě až tři příležitosti, když ale netrefíte branku, tak nemůžete skórovat," řekl na tiskové konferenci po zápase trenér Brna Václav Kotal.

Baníku ofenzivní pojetí body nepřineslo

Jediná trefa rozhodla také duel v Teplicích, kde na sebe narazili dva nově jmenovaní trenéři. Nakonec uspěl Petr Rada, který se mohl radovat ze tří bodů po pěkné kombinaci a parádní trefě Jakuba Hory.

Jak Teplice tak Baník přitom měli dost dalších šancí, ale žádná z nich už brankou neskončila, což musí mrzet především fanoušky Ostravy, kterým trenér Frňka sliboval ofenzivní pojetí hry, ovšem ani Milan Baroš, ani jiní střelci Baníku se neprosadili.

"Ostrava na konci dala do hry spoustu ofenzivních hráčů, dostali jsme se trochu pod tlak a na můj vkus jsme dopustili příliš mnoho standardních situací. Po tom turbulentním týdnu si toho vítězství o to víc cením. Tabulka je vyrovnaná, je to hodně cenné vítězství," komentoval utkání Petr Rada.

V Ďolíčku bez branek

Ani branka pak celkem očekávaně nepadla v Ďolíčku, kde se utkali Bohemians s Jihlavou. Oba týmy totiž mají průměr méně než branku na utkání a dnes se soustředily především na to, aby získaly kýžený bod.

"Očekávali jsme, že první jarní utkání po tak dlouhé přestávce bude nervóznější. Potvrdilo se to a kvalita hry nebyla tak vysoká," uvedl po zápase kouč hostí Luděk Klusáček.

Výsledky 17. kola první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Slavia Praha 1:3 (1:3)

Branky: 25. Obročník - 5., 36. a 38. Milan Škoda. Rozhodčí: M. Paták - Pospíšil, Hrabovský. ŽK: Obročník - Deli, R. Hrubý, Tamás, Milan Škoda, Kenija. Diváci: 6103.

Sestavy:

Liberec: O. Kolář - Sus, Pimpara, Sackey, Fleišman - Obročník (73. Ndiaye), Pavelka - Hadaščok (38. Ďubek), Šural, Frýdek - Bakoš (73. Luckassen). Trenéři: Kotrba a Csaplár.

Slavia: Hrubeš - Mikula, Bílek, Fialka, Tamás - R. Hrubý (90. Dostál), Deli - V. Vukadinovič (60. Baéz), Kenija (78. Piták), Zmrhal - Milan Škoda. Trenér: Beránek.

Zbrojovka Brno - Dukla Praha 0:1 (0:0)

Branka: 65. Berger z pen. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Mokrusch. ŽK: R. Buchta, Košťál - Považanec, Berger. Diváci:3890.

Sestavy:

Brno: Hladký - Jugas, Košťál, Keresteš - Pašek, Fischer (65. Zoubele), R. Buchta, Sýkora (52. Malík) - Vávra, Čtvrtníček, Brigant (72. Markovič). Trenér: Kotal.

Dukla: F. Rada - Karavajev, Štetina, Polom, Matěj Hanousek - Považanec, Gedeon, Marek Hanousek - Berger (90. Hlinka), Jan Blažek (83. Vorel), Juroška (70. Jakub Mareš). Trenér: Kozel.

Bohemians Praha 1905 - Vysočina Jihlava 0:0

Rozhodčí: Proske - J. Paták, Jiřík. ŽK: Škerle - Kliment, Tlustý, Marek, Mešanovič, Jaromír Blažek. ČK: 74. Tlustý. Diváci: 4502.

Sestavy:

Bohemians: Švenger - Pauschek, Škerle, Gajič, Šírl - Bratanovič (71. Lietava), Jindřišek, J. Rada, Mosquera (85. Moravec) - M. Jarolím (62. Bartek) - Mikuš. Trenér: Pivarník.

Jihlava: Jaromír Blažek - Tlustý, Kryštůfek, J. Krejčí, Hybš - Marek, Kučera - Kliment (90. Marcin), Šulek, Vaculík (77. Demeter) - Mešanovič (63. Harba). Trenér: Klusáček.

FK Teplice - Baník Ostrava 1:0 (1:0)

Branka: 25. Hora. Rozhodčí: L. Kovařík - Pilný, Ratajová. ŽK: Krob, Ljevakovič - Mensah, Baroš. Diváci: 4271.

Sestavy:

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jablonský, Lüftner (90. Matula), Krob - Ljevakovič, Vachoušek - Hora, Vůch (70. Takács), Nivaldo - Potočný. Trenér: Rada.

Ostrava: Pavlenka - Štěpán, Frydrych, Kouřil, Lučič - De Azevedo (62. Mišák), Mensah (79. Narh), Kukec, Foltýn, Holzer (46. Sivrič) - Baroš. Trenér: Frňka.

FK Mladá Boleslav - Hradec Králové 2:2 (2:0)

Branky: 7. Ďuriš, 45. Magera - 59. Dvořák, 88. Vaněček. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Hájek. ŽK: Ščuk, Hůlka - P. Mareš, Halilovič, P. Dvořák. Diváci: 2997.

Sestavy:

Mladá Boleslav: Hruška - Bořil, Hůlka, Navrátil, Končal - Vacek, Ščuk - Skalák, Magera (67. Šisler), Ďuriš (67. Zahustel) - Wágner (85. Subbotin). Trenér: K. Jarolím.

Hradec Králové: T. Koubek - Holeš, Rolko, Chleboun, P. Mareš - Černý (46. Vaněček), A. Čermák (83. Trubač) - Štípek (75. Tito), Halilovič, Malinský - P. Dvořák. Trenéři: Barborík a Pilný.