Sudí přehlédli Váchovu ruku na Sigmě, Sparta si odváží šťastnou výhru

13. 3. 2016 16:54
Vítězný gól na Andrově stadionu vstřelil Lukáš Mareček, který nevědomky srazil střelu Lukáše Váchy do branky. Výhru Sparty v závěru pojistil dorážkou Lukáš Juliš.
Lukáš Mareček
Lukáš Mareček | Foto: Milan Kammermayer

Olomouc - Sparta si i po 21. kole Synot ligy drží šestibodovou ztrátu za vedoucí Plzní. Letenští v nedělní dohrávce zvítězili na půdě Sigmy Olomouc 2:0.

Paták přehlédl ruku Váchy

Sparta i necelé tři dny po bitvě s Laziem vyběhla na Andrův stadion v totožném složení jako proti Italům s výjimkou vykartovaného Costy, místo nějž do základu naskočil Šural.

Osmadvacetibodový rozdíl na hřišti nebyl nikde vidět. Hostující náznak o úvodní tlak Sigma potlačila a po vyrovnané půlhodině si naopak sama připravila první čistou gólovou šanci. Navrátil sice ve 30. minutě pokazil finální přihrávku na neobsazeného Ordoše, ten však zachránil situaci přesným centrem na Mahmutoviče a jeho gólovou hlavičku vyboxoval Bičík zřejmě i s pomocí Váchovy ruky nad břevno.

Sudí Paták však nechal zahrávat jen roh a neposoudil situaci jako penaltovou. Vácha tak unikl i červené kartě. "Já jsem to řešil okamžitě v poločase a ptal jsem se obou hráčů, ať po utkání nevypadám jako blbec. Vácha mi řekl, že po tom chtěl sáhnout, nicméně tam sáhl Bičík a byl to jeho zákrok. Oba jsou to hráči, u kterých o tom nemám důvod pochybovat," řekl Ščasný.

Sparta se prvním poločasem spíše protrápila a Lafata vpředu čekal na průnikovou příhru ke gólovému zakončení. Přišla až v nastavení a spíše po náhodné situaci: Lafata však zůstal za domácí obranu a jeho volej stejně jako Šuralovu dorážku zlikvidoval Buchta.

Na Hané nepokořená 18 let

Otevřený boj o body si předposlední tým soutěže komplikoval vlastními chybami. Radakovič po několika sekundách druhé půle trestuhodně nechal projít Šurala, ale jeho pokus o obstřel Buchta vystihl. Hosty tak spasila až šťastná teč Marečka, který uhýbal Váchově ráně zpoza šestnáctky, ale mimoděk zadní částí stehen dal míči opačný směr, než kterým se vrhl gólman Buchta.

"Já jen uhýbal střele, trefilo mě to na zadní stehenní sval a změnilo to směr. Z vyložených šancí jsme gól nedali a pak dáme takový," řekl Mareček.

Ani gól se nepromítl do rozložení sil na trávníku a Sigma byla před nejvyšší domácí návštěvou sezony stále blízko bodovému zisku. Po brejku ho mohl vyrovnávací trefou zhmotnit Ordoš, jeho lobovanou ránu však Bičík vyrazil.

Olomouc v závěru vyslala do boje na hrot vytáhlé Chorého s Malcem, ale sázka na nakopávané míče byla lichá. Těsně před koncem naopak u postranní čáry vybojoval balon Krejčí a po jeho přihrávce střídající Juliš zpečetil triumf Sparty, která je tak na Hané nepokořena už 18 let.

"Na to, že jsme hráli se Spartou, jsme měli dost šancí. Ale nedáváme je a to je náš kámen úrazu. Pak dostaneme gól po šesti tečích. Myslím, že pokud nezvládneme Zlín a Baník, tak to už bude nehratelné," řekl Ordoš.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

Olomouc - 21. kolo první fotbalové ligy:

Sigma Olomouc - Sparta Praha 0:2 (0:0)

Branka: 57. Mareček, 90. Juliš. Rozhodčí: M. Paták - Wilczek, Ratajová. ŽK: Ordoš - Frýdek. Diváci: 8019.

Olomouc: Buchta - Zahradníček, Šindelář, Radakovič, Vepřek - Plšek, Falta - P. Ševčík (88. Chorý), Ordoš, Navrátil (81. Malec) - Mahmutovič (58. Petr). Trenér: Jílek.

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek, Frýdek - Vácha, Mareček - Dočkal (89. Mazuch), Šural, Krejčí (90. Konate) - Lafata (71. Juliš). Trenér: Ščasný.