reklama

Tak už Někoho kup, prosí Wengera fotbalový svět. Marně

autor: Reuters
Arsenal letos má ještě mladší tým než obvykle

Londýn - Koupí letos v létě někoho Arsenal? A tím je míněn Někdo s velkým N? Nebo zůstane zas jen u fotbalových nadějí, kde je to N zatím ještě spíše malé a je dost možná příčinou Nuly v kolonce získaných trofejí?

Tak tuto otázku si kladou od skončení poslední sezony (a dost možná že i několik ročníku v řadě) nejen fanoušci Gunners, ale v podstatě celá fotbalová veřejnost, která již šest let čeká na to, až Arsenal konečně vyhraje nějakou prestižní soutěž.

Ovšem že by Londýňané nepříjemné prokletí zlomili v nadcházející sezoně zatím příliš pravděpodobně neyvpadá. Oslabený tým, decimovaný odchody i zraněními, těžce bojuje o Ligu mistrů s Udinese a v prvních dvou duelech Premier League získal jediný bod.

"Vím, že jsme proti Liverpoolu (0:2) měli hodně mladý tým a v některých situacích jsme se rozhodovali naivně," myslí si sám Wenger. "Ale bojovali jsme až do konce a měli trochu smůlu. Rozhodně jsme si nezasloužili prohrát. A proti Udinese postoupíme."

Ocdhází hvězdy i hvězdičky

Za neúspěchy londýnského klubu podle odborné i laické veřejnosti stojí nezkušenost a přílišné mládí výběru Arséne Wengera, někdy též pejorativně přezdívaného fotbalová školka.

Mladí hráči navíc klub jen co rozvinou svůj talent opouštějí (např. odcházející Nasri), stejně jako některé dlouholeté opory (Fábregas).

Čtěte také:

VIDEO Fandové Arsenalu zuří, Wengerova obliba klesá
Chelsea bez Čecha vyhrála, Arsenal podlehl Liverpoolu

A tak se situace rok od roku zhoršuje, když za klub hrají stále nezkušenější hráči (letos například Ramsey, Oxlade-Chamberlain), nebo naopak pohaslé hvězdy (např. Rosický, Aršavin).

Wenger loví jen talenty

Vezměme si bilanci posledních dvou let. Do Arsenalu přišli z hotových hráčů Thomas Vermaelen (2009), Marván Šammach, Laurent Koscielny, Sebastien Squillaci (všichni 2010) a Gervinho (2011), z nichž se zatím naplno prosadili jen Vermaelen a Koscielny (nyní zraněný).

Naopak odešli Adebayor, Touré (oba 2009), Campbell, Gallas, Senderos, Eduardo, Merida, Silvestre (všichni 2010), Eboué, Clichy a samozřejmě kapitán Fábregas (2011). A navíc se dost možná ještě letos budou poroučet i Nasri a Bendtner. Tedy hráči, z nichž nejméně polovina tvořila osu týmu.

Není divu, že Arsenalu již šest let sedá na vitrínku s trofejemi prach a fanoušci si žádají příchodu posily zvučného jména a ne dalšího supertalenta, po jehož úspěších se budou muset pídit na wikipedii.

Capello a spol.: už musí někoho koupit

Neustálého mládnutí kádru "Kanonýrů", kde ze zkušených borců zůstali v podstatě jen třicátníci Tomáš Rosický, Manuel Almunia a Squillaci s Aršavinem (tedy hráči, kteří loni hráli spíše na hraně základní sestavy), si povšimly i některé fotbalové osobnosti.

Francie - Anglie: Capello Italská trenér anglických fotbalistů Fabio Capello v zápase proti Francii. Foto: Reuters

"Myslím si, že prostě potřebují koupit nějaké nové hráče. Mají na to i peníze, jen teď bude těžké najít někoho volného," prohlásil například trenér anglické reprezentace Fabio Capello. "Šest let bez trofeje je zkrátka na takový klub moc."

K prosbě o vylepšení stávajícího kádru se přidal i Robert Pirés, někdejší opora Arsenalu, který tvrdí, že pokud nekoupí Wenger zkušenější hráče, rozprchne se mu z týmu i zbytek vycházejících hvězd.

"Přišel čas, aby Arséne investoval do hráčů, kteří mají zkušenosti," sdělil Pirés Canalu Plus. "Dříve hráči chtěli v Arsenalu zůstat, ale to se teď mění a chtějí odejít co nejdřív."

"To platí pro Clichyho, Nasriho i Ebouého a nepřímo za to může Wenger. Pokud nepřijdou noví hráči a staří nezůstanou, bude mít Arsenal ještě větší potíže," dodal bývalý křídelník.

Faktem zůstává, že ze dvaatřicetičlenného kádru Gunners je pouze osm hráčů starších pětadvaceti let (a to jsou ještě dva z nich brankáři).

Hledá se tvořivý záložník

To, co Arsenalu momentálně nejvíce chybí, je tvořivý záložník. Po odchodu Fábregase a předpokládaném přestupu Nasriho do Manchesteru City tuto roli v podstatě nemá kdo hrát.

Arsenal - Tottenham (Nasri) Foto: Reuters

Tomáš Rosický je nespolehlivý ať již formou, či zdravotní stavem, Jack Wilshere a čerstvá posila Alex Oxlade-Chamberlain zase postrádají zkušenosti.

I proto Arséne Wenger dlouho usiloval o španělského záložníka a mistra světa Juana Matu, jenže toho mu vyfoukla Chelsea.

Volných hráčů navíc na trhu zbylo jen málo, i když Wenger se údajně zajímal například o Lucha Gonzaleze z Marseille, Michaela Artetu z Evertonu, či Yanna M´Villu z Rennes.

"Ono se to lehce řekne, přiveďte zkušeného hráče, ale je to vždycky risk. Ať už je mladý, nebo starý," myslí si o nutnosti posil samotný Wenger. "Každopádně někoho ještě koupíme. Nejsem tak tvrdohlavý, chci jen to nejlepší pro klub."

Zbývá deset dní

Ostatně, záloha není jediné místo, kde by potřeboval Wengerův tým vyztužit. Při zranění Koscielnyho totiž zeje velká díra i ve středu obrany.

Na to, aby zlákal do svých řad někoho zkušenějšího, má nicméně Arsenal pouhých deset dní, neboť na konci srpna se zavírá letní přestupové okno.

A pokud Wenger Nikoho nesežene, zůstane jen u Nadějí a dost možná se kolonka Nula na kontě trofejí objeví i po této sezoně.

reklama