24. 10. 2009 20:09
Jablonec porazil Brno na jeho hřišti 1:0
Fotbalisté Jablonce zaskočili Brno a přiblížili se Teplicím
Fotbalisté Jablonce zaskočili Brno a přiblížili se Teplicím | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Brno - Fotbalisté Teplic se vrátili na první místo Gambrinus ligy. V sobotním zápase dvanáctého kola české nejvyšší soutěže sice udrželi letošní neporazitelnost, ale s Mladou Boleslaví jen remizovali 2:2.

Tým trenéra Plíška tak vydržel na čele, ovšem dotáhl se na něj Jablonec, jenž vyhrál v Brně 1:0.

Dařilo se i Baníku Ostrava, který po výhře 3:1 nad Bohemians 1905 zůstal třetí.

Před vlastním publikem nezaváhal ani Liberec, o jehož tříbodovém zisku proti Příbrami rozhodl jediný gól Keliče. Důležitý zápas týmů ze spodního patra tabulky ovládlo Slovácko, které si poradilo s Kladnem 2:0.

Teplice bojovaly o tři body i v deseti

Málokdo tušil, co přinese utkání Teplic s Mladou Boleslaví. Domácí celek vstupoval do zápasu neporažen a také po jeho skončení tuto bilanci (společnou se Spartou) udržel. Nicméně Boleslav favorita trápila.

Hlavně v prvním poločase, kdy měli hosté většinou převahu a také si vytvořili více šancí.

V devatenácté minutě, na začátku rušné čtyřminutovky, otevřel skóre boleslavský Sylvestre. Jenže hned o chvíli později srovnal domácí forvard Mareš, jenž po akci a centru Ljevakoviče dopravil míč do sítě s pomocí tyče i nešťastné teče brankáře Millera.

Středočeský tým se přesto oklepal a po rychlé akci narazil Sylvestre do vápna Chramostovi, který střelou k tyči vrátil hosty do vedení 2:1. Tak skončil i atraktivní poločas.

Po přestávce se Teplice zvedly, naopak Boleslav úplně odpadla, za což mohlo i zraněný Sylvestreho.

Nejdříve na Millera nevyzrál Mahmutovič, v 67. minutě už se ale útok domácích prosadil. Po rohovém kopu se míč odrazil ke Stožickému a ten srovnal na 2:2. Domácím pak byl vyloučen Mareš, přesto sahali po vítězné brance.

Jak Smejkal, tak ani Klein však do sítě balon nedostali.

Jablonci stačila branka Vošahlíka

Jen dva tisíce fanoušků si v sobotu vybralo návštěvu fotbalového střetnutí mezi Brnem a Jabloncem.

Přitom se v moravské metropoli odehrál na české poměry opravdu pohledný zápas, v němž se hostující celek musel až do poslední chvíle obávat o tři body.

Lépe do utkání vstoupil severočeský tým. Šance Jarolíma ještě v síti neskončila, ale po akci Kolaříka a střele Jana Vošahlíka už balon skončil v síti. Kouč František Komňacký, nový asistent u reprezentace, mohl svým svěřencům zatleskat.

Dál se hrálo útočně, útoky Brna však častěji než v rukavicích Špita končily nepřesným pokusem. Přesně to vystihoval závěr první půle, kdy nejdříve hostující brankář zlikvidoval ránu Červinka a poté Došek z patnácti metrů přestřelil.

Po přestávce už byli hosté přece jen méně aktivní, více bránili, a tak se ani Brno nedostalo do tolika šancí. Když asi největší možnost domácích neproměnil střídající Dostálek, mohl se Jablonec radovat z těsného vítězství (třetího z posledních čtyř duelů)

Ostrava si poradila s Bohemkou

Více než pět tisícovek diváků, mimochodem nejvyšší návštěva sobotního dne, sledovalo možná nejlepší představení slezského klubu v podzimní sezoně. Potvrzoval to nejen herní projev svěřenců Miroslava Koubka, ale hlavně počet branek.

Tři góly nastřílel Baník v lize naposledy, věřte nebo ne, prvního prosince loňského roku. Vzhledem k tomu, že "Klokani" spoléhají hlavně na obranu, bylo to překvapení.

Čtěte více: Jak vyřešit spor Bohemek? Kompromisem, zní ze svazu

Jenže všechny taktické pokyny se hostům rozsypaly jako domeček z karet po čtvrthodině hry, kdy Sňozíka přízemní ranou překonal Martin Lukeš. Ještě hůře muselo být vršovické Bohemce v 33. minutě, kdy na 2:0 zvýšil Miloslav Strnad.

Těsně před pauzou svěřenci Miroslava Koubka polevili a málem přišel trest. Cseh se objevil sám před gólmanem Baránkem, ten ale míč za svá záda zatím nepustil. Domácí přesto inkasovali.

V 53. minutě zapomněli obránci na Milana Škodu, jenž dal Bohemians 1905 naději na bodový zisk. O chvíli později se ale sen rozplynul - Řezník svou druhou asistencí vyzval ke skórování Mária Ličku a ten se nemýlil. Skóre 3:1 se už nezměnilo.

Slovácku dal klid Zelenka

Utkání dvou sousedů v tabulce a také týmů, které měly před tímto soubojem stejné skóre 9:16, skončilo relativně snadnou výhrou Slovácka. Fotbalisté Kladna se v Uherském Hradišti až na úvod zápasu nedostali do jediné šance a nebylo divu, že prohráli.

Domácí měli více šancí a hned ta první skončila gólem Lukáše Zelenky.

Navrátilec do české ligy se po odraženém rohovém kopu dostal k míči a parádní střelou poslal Slovácko do vedení. Kouč Mazura pak sice musel kvůli zranění stáhnout Chmelíčka, ale na aktivitě týmu tato změna ni neubrala.

Ba naopak, v další šanci se ocitl Švancara, jenž však po přihrávce Zelenky na gólmana Pavlíka nevyzrál. Přes další příležitosti se moravský celek dočkal zvýšení až v závěru, kdy skóroval Tomáš Abrahám, a poslal tak Slovácko na jedenáctou příčku.

Třetí porážka za sebou potkala klub z Příbrami, jenž tentokráte nestačil na Liberec.

Zápas, v němž nebylo k vidění moc brankových šancí, rozhodl ve čtyřicáté minutě obránce Renato Kelič, který zaznamenal vůbec první trefu za severočeský klub. Jeho zkušenější krajan Kerič naopak před odchodem do kabin pohrdl pojistkou.

To se mohlo Severočechům vymstít. Slovan držel těsný náskok, v závěru však po standardní situaci zapomněli na kanonýra Huňu, jenž ovšem hlavou minul tyč. Liberec tak se štěstím vybojoval tři body a v tabulce předstihl právě Příbram.

FC Slovan Liberec - 1. FK Příbram 1:0 (1:0)
Zápas jsme sledovali on-line ZDE
Branka:
40. Kelič.
Rozhodčí: Kocourek - Hojsík, Gallo. ŽK: Gecov - Šmejkal, Rodriguez. Diváci: 2447.
Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Kelič, Janů - Frejlach (71. Blažek), Gecov, Bosančič, Vácha - Nezmar (81. T. Krbeček), Kerič (90. Dočkal). Trenér: Škorpil.
Příbram: L. Krbeček - Nohýnek, Müller, J. Štochl, Pleško - Klesa (74. Pilík), Tarczal, Hušbauer (77. Wágner), Šmejkal - Huňa, Rodriguez (67. Dort). Trenér: Marko.

1. FC Brno - FK Baumit Jablonec 0:1 (0:1)
Branka:
19. Vošahlík.
Rozhodčí: Jech - Kordula, Pospíšil. ŽK: Došek, Polách - Haurdič, Lafata. Diváci: 2052.
Brno: Bureš - Červinek, Dvorník, Sus, Dřížďal - Šural (69. Dalmo), Mareček, Polách, Lira (46. Léo) - Rabušic (80. Dostálek), Došek. Trenér: Beránek.
Jablonec: Špit - Krejčí, Pavlík, Drsek (37. Michálek), Kovařík - Haurdič, Jarolím (89. Valenta), Loučka, Čížek - Vošahlík, Lafata (84. Vukovič). Trenér: Komňacký.

1. FC Slovácko - SK Kladno 2:0 (1:0)
22. Zelenka, 85. Abrahám.
Rozhodčí: Paták - Handlíř, Tacina. ŽK: Zoubele, Holub, Strnad. Diváci: 5065.
Slovácko: Vašek - Randa, Struhár, Němčický, Urbánek - Racko (63. Valenta), Kordula, Zelenka (81. Abrahám), Cleber - Chmelíček (30. Ondřejka), Švancara. Trenér: Mazura.
Kladno: Pavlík - Bartoš, Gross, Procházka, Mráz - Zoubele, Holub, Strnad, Hajník - Tatanašvili (35. Šilhan), Klinka (60. Cigánek). Trenér: Hřídel.

Baník Ostrava - Bohemians 1905 3:1 (2:0)
15. Lukeš, 33. Strnad, 62. Lička - 53. Škoda.
Rozhodčí: Drábek - Jiřík, Santarius. ŽK: Varadi - Janek, Škoda. Diváci: 5621.
Ostrava: Baránek - Řezník, Neuwirth, Neves, Tchuř - Lukeš, Marek, Lička - Mičola (84. Wojnar), Strnad (89. Kraut), Zeher (60. Varadi). Trenér: Koubek.
Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Cseh, Nikl, Rychlík - Janek (68. Bartek), Lukáš, Dian (75. Hašek), Štohanzl - Ibragimov (84. Kaufman), Škoda. Trenér: Hoftych.

FK Teplice - FK Mladá Boleslav 2:2 (1:2)
Branky: 21. vlastní Miller, 67. Stožický - 19. Sylvestre, 23. Chramosta.
Rozhodčí: Zelinka - Mencl, Večeřa. ČK: 70. Mareš (Teplice). ŽK: Verbíř - Janíček. Diváci: 3515.
Teplice: Grigar - Vidlička, Lukáš, Smejkal, Matula - Verbíř, Klein, Ljevakovič, Stožický (82. Vondrášek) - Mahmutovič (86. Kalivoda), Mareš. Trenér: Plíšek.
Mladá Boleslav: Miller - Kalina, Janíček, Rolko, Fabián (86. Pecka) - Mendy, Rajnoch, Sylvestre (60. Opiela), Poláček (53. Kysela) - Kulič, Chramosta. Trenér: Uhrin.