reklama

Titul? Pro Horvátha a spol. 7 milionů. Jenže Sparta je proti

Pavel Horváth je na seznamu plzeňských hráčů, kteří jsou jednou nohou na marodce. O titul ale asi hrát bude. Pavel Horváth je na seznamu plzeňských hráčů, kteří jsou jednou nohou na marodce. O titul ale asi hrát bude. autor: CPA - Eduard Erben
Předchozích 29 kol o titulu mistra Gambrinus ligy nerozhodlo. O dva body blíže trofeji jsou fotbalisté Plzně. Ale ani Sparta víru neztrácí

Praha - Tak kdo? Pavel Horváth, či Marek Matějovský? Kapitán Plzně, nebo pražské Sparty? Jeden z nich se dnes kolem 19. hodiny lehce zhoupne v kolenou - a vzápětí v triumfálním gestu vytrčí nad hlavu obě paže třímající pohár mistra ligy. Jenže který z nich to bude? To je, oč tu běží...

Budiž, máte pravdu, ten první odstavec platí tak na 95 procent. Čistě teoreticky se totiž ještě může stát, že mistrovskou tajenku nevyluští ani poslední, tedy 30. kolo. To by se pak muselo odehrát ještě jedno utkání: superfinále, dodatkový zápas Plzně a Sparty o titul.

"Byl by to historický okamžik, takové rozuzlení ještě liga neměla," usmívá se Vítězslav Lavička, trenér pražského celku. Ale logicky jedním dechem dodává: "Aby ovšem k takové možnosti mohlo dojít, museli bychom nejprve zvládnout zápas s Duklou. A na něj teď pochopitelně upínáme veškerou svoji koncentraci. Víru v titul rozhodně neztrácíme."

Poslední kolo ligy se hraje dnes od 17 hodin, v online reportáži budeme samozřejmě sledovat především duely Hradec Kr.-Plzeň a Sparta-Dukla.

Kdyby se sparťanská víra v titul naplnila, Lavička by jistě poskočil výš v našem žebříčku 50 nejvlivnějších osob českého fotbalu (prohlédněte si ho zde). Nyní je o tři pozice níž než plzeňský kouč Pavel Vrba.

Tomu se před utkáním v Hradci Králové vybavuje závěr minulé sezony, i tehdy jeho tým sahal po titulu ještě v posledním kole v Liberci. Ale uspěl tehdy domácí Slovan. "Trošku srovnatelné to je, i když tenkrát jsme to byli my, kdo soupeře honil, kdežto teď honí někdo nás. Teď je pro nás situace samozřejmě výhodnější, už jen v tom, že máme soupeře, který nehraje o titul," upozorňuje Vrba.

V banku může být až 200 milionů

O kolik se dnes hraje peněz? Když se na to podíváte očima vlastníků  klubů, tedy Tomáše Paclíka, respektive Daniela Křetínského, pak si musíme odpovědět, že v téhle partičce fotbalového pokeru se v banku může naskládat až 200 milionů korun.

Zhruba tímhle číslem se totiž dá orientačně vyčíslit rozdíl mezi ekonomickým profitem z účasti v Lize mistrů na straně jedné, a startu v Evropské lize na straně druhé. A šanci zaklepat si zase na zlatou bránu s nápisem Champions League má v Česku stále jen mistr.

Prémiemi z Ligy mistrů by jistě výhledově nepohrdli ani fotbalisté obou týmů, ale zlatý strom, na kterém ty bankovky možná budou viset, ještě zdaleka nevyrostl, takže mnohem dosažitelnější a hmatatelnější jsou teď pro ně prémie za titul.

V Plzni by si tým rozdělil po mistrovských oslavách 7 milionů korun.

Informace o tom, jakou sumou by svým hráčům za titul poděkovala Sparta, není k dispozici, ale v minulých sezonách bývalo na Letné zvykem mít pro tuhle příležitost připraveno zhruba 10 milionů korun.

"Příjmy našich hráčů jsou rozděleny na dvě složky: jedna z nich je fixní a ta druhá závisí na tom, do jaké míry se daří plnit cíle, které si Sparta před sezonou vytyčila. A tato druhá složka je ve srovnání s tou fixní velmi významná," vysvětluje Ondřej Kasík, mluvčí Sparty.

Jinými slovy: tučné bonusy byly v této sezoně vypsány za postup do Evropské ligy, postup z její skupiny (obojí se povedlo), a také za zisk domácího poháru a titulu.

"O kolik hrajeme na prémiích? Na to se složitě odpovídá, protože každý hráč Sparty má s klubem nastavené individuální podmínky, každý z nás to má nějak jinak:" prozrazuje Josef Hušbauer, záložník Sparty.

Jakákoli ztráta Sparty= titul Plzně

Plzeň už se před týdnem těšila, jak si mistrovskou merendu užije v domácí areně po utkání s Libercem, jenže Štajner a spol. se výhrou svých barev postarali o to, že šampaňské ještě zůstalo v lednicích. A udrželi Spartu v naději.

Mistrovská matematika je celkem jasná: Plzeň má před Spartou v tabulce dvoubodový náskok. Titul tedy získá když:

1) Viktoria zvítězí v Hradci Králové.

2) Sparta neporazí Duklu. V takovém případě by už bylo naprosto lhostejné, jakým výsledkem by duel v Hradci skončil, viktoriáni by slavili tak jako tak.

Nejsložitější je v mistrovských počtech varianta, která kombinuje dnešní vítězství Sparty a zároveň remízu Plzně.

Takový souběh výsledků by totiž znamenal bodovou shodu mezi oběma rivaly v konečné tabulce. Bilance vzájemných utkání mezi nimi nerozhodne, oba duely skončily výhrou domácích 1:0.

Dalším kritériem, na které by se tedy případně hledělo, je rozdíl celkového skóre. Plzeňské je teď na hodnotách 51:21 (rozdíl + 30), sparťanské 52:23 (+ 29).

Plzeň je tedy sice nyní o gól lepší, ale připomeňme, že celá tahle speciální matematika se týká jen varianty "plichta Plzně + výhra Sparty". Čili plzeňský rozdíl skóre by se při dnešní remíze nezměnil, zato ten sparťanský by při výhře Lavičkova týmu přinejmenším jeden plusový gól do téhle bilance přihrál.

A ten by Spartě stačil k tomu, aby i v tomto kritériu Plzeň dohnala. Pokud by dnes Plzeň remizovala a Sparta vyhrála o dva góly, titul by patřil Spartě, měla by totiž lepší rozdíl celkového skóre.

Ale ona může nastat ještě jedna varianta, ta nejpikantnější: pokud by dnes Plzeň remizovala a Sparta vyhrála o 1 gól, muselo by se při rovnosti bodů i rozdílu ve skóre mezi oběma týmy pohlédnout na další kritérium: a tím je v takové situaci podle řádů vyšší počet branek nastřílených v celé ligové sezoně.

Pak by záleželo na dnešních konkrétních výsledcích. Sparťanští střelci dosud nastříleli 52 branek, plzeňští 51. Takže kupříkladu letenská výhra 1:0 a plzeňská remíza 0:0 by hrála do karet Spartě, vedení v disciplíně "počet gólů v celé sezoně" by uhájila.

Jenže ono může dojít například i ke kombinaci výsledků 1:0 a 3:3, nebo třeba 2:1 a 4:4... Taková na góly bohatá remíza by zase při jediném vstřeleném gólu Sparty korunovala mistrem Západočechy.

No a pak je tu varianta úplně poslední a nejzazší. Souběh výsledků 1:0 a 2:2, nebo 2:1 a 3:3, případně 3:2 a 4:4... To jsou totiž možnosti, které by v konečné tabulce vykouzlily u obou klubů nejen bodovou shodu, ale i zcela totožné celkové skóre. A právě v takovém případě by přišel ke slovu dodatkový zápas mezi Spartou a Plzní o titul.

Lavička má dilema. Jmenuje se Holek

Jde o všechno, ale oba kouči bažící po titulu se ustaraně rozhlížejí kabinou a zjišťují, s kým dnes vlastně budou moci počítat.

"Čišovský, Procházka, Limberský, Hejda, Řezník, Horváth, Bakoš, ti všichni mají nějaké zdravotní problémy, uvidíme, kdo z nich bude v pořádku," krabatí čelo Pavel Vrba.

Jeho kolegu Vítězslava Lavičku měli mnozí, včetně autora tohoto textu, za podivína, když si v zimě prosadil příchod hned dvou dalších útočníků. Jenže teď se ukázalo, jak byl prozíravý: Kweuke s Lafatou jsou v disciplinárním trestu, Balaj není zdráv - a to se ještě v týdnu pokoušely střevní problémy i o Bednáře. Kdyby odpadl i on, musel by na hrot Václav Kadlec.

Příjemnější starost má Lavička na pozici stopera. S veteránem Jarošíkem už se po jeho matném jaru moc nepočítá ani pro dnešní zápas, a nejspíš ani pro časy příští, jeho absence v týmu se každopádně vysvětluje bolavým hleznem.

Zdráv už je ovšem Mario Holek, který v první části jarní sezony odváděl vynikající výkony, ale jeho zranění pak do jisté míry přibrzdilo i celou Spartu.  Důležitá součástka mechanismu vypadla a  Sparta ztratila švunk. "Mám dilema. Mario Holek už je v plném tréninku, ale určité riziko obnovení svalového zranění by tam při zápasové zátěži jistě stále bylo," dumá Lavička. Pravděpodobnější asi je, že spíš než Holka dnes do boje pošle mladého stopera Romana Poloma.

Naposledy Hradec doma zdolal Plzeň

A jak jsou na tom týmy, kterým se dostalo té výsady, že právě ony mohou Plzni nebo Spartě cestu za titulem jako poslední v ročníku zkomplikovat?

Hradec Králové už má od minulého kola jistý sestup, v tabulce je poslední. Na vlastním stadionu vyhrál v soutěžním utkání naposledy 29. listopadu, pikantní ale je, že tím, kdo tehdy odjížděl zpod Lízátek poražen, byla právě Viktoria Plzeń. V pohárovém dvojutkání pak ale doma ztrátu dohnala.

Dnešní soupeř Sparty by měl být papírově mnohem nebezpečnější. Jízdenku do pohárové Evropy už sice Dukla Praha, která je čtvrtá v tabulce, pořídit nemůže, ale fotbal hraje určitě lepší než Hradec. Chcete důkaz? Tady je: Dukla je už od 17. března neporazitelná!

A tohle dnes Sparta potřebuje změnit, jinak na titul nedosáhne. Pozoruhodné je, že co se Dukla vrátila do ligy, Letenští ji dosud nedostali na lopatky ani jednou.

O tom, jak vážně Dukla bitvu na Letné bere, svědčí fakt, že v minulém kole nepostavila opory Gedeona a Vrzala, aby jim náhodou start na Letné neznemožnil karetní trest.

Když se na Duklu podíváme skrze různé vztahy a vazby, uvědomíme si, že má poměrně dost důvodů hrát dnes na Letné jako o život.

Po "politické linii" má vedení Dukly v posledních letech rozhodně blíž k Plzni než ke Spartě. A volební valná hromada je za dveřmi...

Důvod druhý: Po kovaných slávistech na lavičce Dukly Luboši Kozlovi a Janu Suchopárkovi (či řediteli Dukly Michalu Šrámkovi) můžete těžko chtít, aby přáli titul odvěkému rivalovi z Letné.

Kozel má možná silný důvod přát Plzni

No a pak je tu ještě jedna možná motivační linka...A ta je také spojená se jménem Luboše Kozla.

O co jde? Pokud by reprezentace v pátek nezvládla zápas s Itálií, Bílkovo křeslo by se tradičně znovu zatřáslo, tentokrát dost možná definitivně.

Předseda Pelta sice tvrdí, že dokud bude zbývat byť jen teoretická šance na postup do Brazílie, Bílka funkce nezbaví. Ale znáte to... Stejně se situace bude řešit až v danou chvíli podle momentální situace. Pokud už tedy není dávno předjednaná, jak se o tom v zákulisí živě spekuluje.

Plzeňský boss Tomáš Paclík sice také neustále opakuje, že trenéra Pavla Vrbu před koncem jeho smlouvy niikam neuvolní, ani k české reprezentaci ne. Ale kdyby náhodou své stanovisko revidoval i on a Bílka by u národního týmu střídal v létě právě Vrba, nabídka lukrativní plzeňské štace by se dost možná mohla objevit právě na stole Luboše Kozla.

Ano, zatím jsou to jen spekulace, ale kdyby se tenhle kulový blesk opravdu rozjel, určitě by se ambicióznímu Kozlovi líbilo mnohem víc, kdyby Viktoria dnes večer ligu vyhrála a mohla pak zkusit štěstí v kvalifikaci Ligy mistrů. Třeba už pod jeho taktovkou...

Takže ačkoli Dukle na první pohled na Letné o nic nejde, ten druhý, pozornější, už může poukázat na to, že Luboš Kozel dnes dost možná povede svůj tým do bitvy, jejíž výsledek může hrát pro jeho další kariéru naprosto klíčovou roli.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Kniha Luďka Mádla "Kmotr fotbal" o temných praktikách fotbalového zákulisí bude už za několik dní na pultech všech dobrých knihkupců. Objednávat už si ji můžete i nyní v e-shopu deníku Insider.

reklama