reklama

Mission possible: Bílek nominoval na Armény a Italy Kušníra

Michal Bílek. Michal Bílek. autor: CPA Eduard Erben
Reprezentační kouč Michal Bílek nominoval pro kvalifikační duely s Arménií i Jana Morávka a Ondřeje Kušníra.

Praha - Do "mission possible", jak nazývají zástupci české fotbalové reprezentace závěrečné boje v kvalifikaci na MS 2014 v Brazílii, nominoval trenér Michal Bílek i dvě nečekaná jména.

Proti Arménii a Itálii si totiž mohou zahrát Ondřej Kušnír a Jan Morávek, kteří za národní tým nastoupili naposledy před dvěma lety.

"Kušnír má formu jak v lize, tak v pohárech, i proto jsme se rozhodli ho povolat. A Morávek hraje pravidelně bundesligu, stejně jako loni," vysvětlil svoji volbu český kouč.

Problémy ve středu zálohy

S bekem Liberce Bílek nejspíš počítá na post Theodora Gebre Selassieho, jemuž se v úvodu sezony přiliš nedaří. "Chceme tento post zdvojit," kometoval toto své rozhodnutí český lodivod. 

Morávek by si zase mohl zahrát ve středu zálohy, kde při zraněních Hübschmana a Koláře a karetním trestu Daridy (který si odbyde proti Arménii) zeje volné místo.

Na postu vedle Tomáš Rosického by ovšem mohl zaskočit i Jaroslav Plašil, nebo Tomáš Hořava.

Do reprezentace se každopádně vrací David Lafata, Petr Čech a Tomáš Rosický, kteří chyběli v sestavě srpnového přípravného duelu s Maďarskem.

Útok? Jedničku zatím nemáme

Povolání Lafaty naznačuje, že Bílek stále nemá jasno v tom, koho nasadí do útočné řady. Pro oba nadcházející duely totiž povolal hned pět forvardů: Václava Kadlece, Matěje Vydru, Libora Kozáka, Michaela Rabušice a právě Lafatu. Z této pětice přitom pravidelně nastupují jen dva poslední jmenovaní "ligisté".

"Problémy v útoku přetrvávají, zahraniční hráči nemají bohužel velké vytížení," uvědomuje si Bílek. "Například S Kozákem jsem mluvil, vím, že nehraje, což pro nás není dobrá zpráva, zase by ale mohl být o to víc nabuzený. Apeloval jsem na něj, aby šel hrát alespoň za rezervní tým, aby měl zápasovou zátěž," tvrdí Bílek. "To samé platí pro Matěje Vydru, zase rozehraná soutěž a nastupuje jen na pár minut."

Situaci trenérovi národního týmu navíc komplikuje fakt, že se v úterním pohárovém zápase lehce zranil právě Matěj Vydra z West Bromwiche Albion (více zde). "Budeme tam ještě dnes volat, abychom zjistili, jaký je jeho aktuální stav," prohlásil kouč.

Šanci by tak mohl dostat Václav Kadlec, který minulý týden přestoupil do Frankfurtu a v prvním zápase s Braunschweigem zanechal dobrý dojem. "Já jsem to první utkání viděl, není nic jednoduchého v rozehrané soutěži naskočit do týmu, kterému se moc nedaří, ale zvládl to velmi dobře, hrál druhého útočníika a na to, že to byl jeho první zápas, zanechal velmi dobrý dojem," tvrdí Bílek.

Čechy čekají ještě čtyři zápasy

V kvalifikaci o mistrovství světa v Brazílii sehrají Češi ještě čtyři duely.

Zápas Arménií odehrají Češi v pátek šestého září na zbrusu novém trávníku stadionu v Edenu, s Italy se utkají o čtyři dny později v Turíně. Utkání na Maltě a v Bulharsku jsou na programu v polovině října (11. a 15.).

Na jediný domácí duel z tohoto kvarteta, tedy zářijový zápas s Armény, přitom stále ještě zbývají volné vstupenky, které se podle mluvčího reprezentace Jaroslava Koláře prodávají ve dvou cenových kategoriích za 490 a 990 korun. Lístky prodává společnost Ticketportal.

Nominace české fotbalové reprezentace na kvalifikační utkání o postup na mistrovství světa 2014 s Arménií (6. září v Praze) a Itálií (10. září v Turíně):

Post Jméno a příjmení Klub Počet startů Branky
Brankáři Petr Čech Chelsea 101 0
Jaroslav Drobný Hamburk 7 0
Tomáš Vaclík Sparta 1 0
Obránci Tomáš Sivok Besiktas 41 3
Michal Kadlec Fenerbahce 48 8
Theodor Gebre Selassie Brémy 24 1
Marek Suchý Spartak Moskva 12 0
David Limberský Plzeň 21 0
Václav Procházka Plzeň 1 0
Ondřej Kušnír Liberec 4 0
Záložníci Tomáš Rosický Arsenal 91 20
Jaroslav Plašil Bordeaux 85 6
Petr Jiráček Hamburk 22 3
Vladimír Darida Plzeň 14 0
Josef Hušbauer Sparta 3 0
Jan Morávek Augsburg 3 0
Ondřej Vaněk Jablonec 1 0
Tomáš Hořava Plzeň 2 0
Útočníci Václav Kadlec Frankfurt 4 1
Matěj Vydra West Bromwich 8 2
Libor Kozák Lazio Řím 4 1
David Lafata Sparta 27 6
Michael Rabušic Liberec 1 0
reklama