Trapas Švýcarů: Styďte se, volají na hráče i Hitzfelda

roj
11. 9. 2008 11:15
Švýcarsko zažilo obří blamáž
Švýcarští fotbalisté nechápou: Jak jsme mohli prohrát s Lucemburskem?
Švýcarští fotbalisté nechápou: Jak jsme mohli prohrát s Lucemburskem? | Foto: Reuters

Curych - Dvacet a půl tisíce fanoušků na curyšském stadionu Letzigrund a další stovky tisíc u televizních obrazovek viděly ve středu jednu z nejostudnějších porážek v historii švýcarského fotbalu.

Spoluhostitel Eura 2008 totiž prohrál v kvalifikaci o postup na MS 2010 s Lucemburskem na domácí půdě 1:2.

"Je to naše největší blamáž od roku 1996, kdy jsme prohráli 0:1 v Ázerbájdžánu," hřímá list Neue Züricher Zeitung.

I česká reprezentace ví, jaké je prohrát s Lucemburskem. Na jeho půdě padla v kvalifikaci o postup na Euro 96 0:1. Tehdy inkasovala v samotném závěru zápasu, podobně jako Švýcaři ve středu doma.

Češi odstartovali remízou. V Belfastu gól nepadl
Brücknerův zázrak zvadl, Walcott zničil Chorvaty

Jeden z nejmenších evropských států dostal v Curychu do vedení po půlhodině hry Strasser. Nkufo sice před přestávkou srovnal, ale smrtelnou ránu zasadil domácím "Nati" Lewek v 86. minutě.

Švýcarští fanoušci a žurnalisté spílají nejen hráčům, ale i novému kouči, slavnému Němci Ottmaru Hitzfeldovi, kterého si mimochodem přál místopředseda ČMFS Vlastimil Košťal do role nástupce Karla Brücknera u české reprezentace.

Milý pane Hitzfelde...

"Milý pane Hitzfelde, koho teď plánujete porazit? Ženský tým Schwerzenbachu?" ptá se v narážce švýcarský list Blick.

Švýcarské slzy
Švýcarské slzy | Foto: Reuters

"Styďte se! Naštěstí náš tým stále hraje bez švýcarského kříže na dresech. Nikdo z hráčů si nezaslouží jej nosit," připomíná deník spor o umístění helvétského kříže na fotbalových dresech. Zatím se totiž nepodařilo shodnout se na jeho místě na trikotech, a tak fotbalisté hrají dočasně bez něj.

Jediné reprezentanty, které novináři částečně vyjímají ze své kritiky, jsou Blaise Nkufo a Gökhan Inler. Ti podle nich zahráli solidní standard.

"A dál? Hakan Yakin - směšný. Proč hrál třeba Valentin Stocker devadesát minut, když nedal jedinou přihrávku? To samé Tranquillo Barnetta, ten snad vůbec nevylezl ze své díry. A obrana? Jen houf slepic," pokračuje Blick v barvité kritice.

Švýcarští fanoušci po úvodní obdržené brance zpívali "Povstaňte, pokud jste Švýcaři". Proti amatérům z klubů jako například Dudelange, Differdange, Ettelbruck nebo Esch to bylo málo.

Pokud si chtějí švýcarští fotbalisté alespoň trochu fanoušky udobřit, musejí bezpodmínečně za měsíc porazit Lotyšsko a Řecko.