Znojmo vyhrálo i v Teplicích. Rada poslal Slavii na dno

Aktualizováno 29. 11. 2013 23:00
Fotbalisté Znojma poprvé při své účasti v první lize vyhráli na hřišti soupeře, když v 16. kole překvapivě zvítězili na hřišti v tabulce třetích Teplic 3:1.
Fotbalisté Znojma poprvé v první lize vyhrálo na hřišti soupeře, Teplice naopak potvrdily špatnou formu a poprvé v sezoně doma prohrály. | Foto: ČTK

Praha - Fotbalisté Znojma poprvé při své účasti v Gambrinus lize vyhráli na hřišti soupeře, když v 16. kole překvapivě zvítězili na hřišti v tabulce třetích Teplic 3:1.

Znojmo tak potvrdilo dobrou formu ze závěru podzimu, když prohrálo jediný z posledních sedmi zápasů, v nichž získalo 17 bodů, a posunulo se v tabulce na desáté místo.

Naopak Teplice si v závěru pokazily výborně rozjetou podzimní část, nevyhrály už počtvrté v řadě, v těchto čtyřech zápasech získaly jen dva body a navíc poprvé v sezoně prohrály na svém hřišti.

"Udělali jsme si kaňku na tom našem výborném podzimu, ale tak to ve fotbale chodí. Urazili jsme fotbalového boha, svým přístupem a nedůsledností," uvedl po utkání trenér Teplic Zdeněk Ščasný.

Petr Rada začal své angažmá v Jihlavě úspěšně, dovedl totiž Vysočinu k důležitému vítězství 2:1 nad Slováckem.

Jihlava se tak z poslední příčky tabulky posunula na jedenáctou příčku, na dno tabulky tak spadla pražská Slavia, na sestupových pozicích jsou pak nově i Bohemians 1905.

Ščasný: Špatně jsme bránili i útočili

Zatímco na zápas s Plzní přišlo do Teplic téměř šestnáct tisíc lidí, na nováčka sezony se jich na stadion dostavilo desetkrát méně.

Znojmo zužitkovalo svůj úvodní tlak po dvaceti minutách. Hrošovský prošel z pravé strany před vápno, jeho křížný pas pustil Okleštěk za sebe a Crnkič už mohl v klidu zamířit k tyči.

Hned vzápětí mohl vyrovnat teplický Salami, ale Litsingiho centr poslal ve skluzu těsně vedle tyče.

Ve 41. minutě Znojmo udeřilo podruhé. Na Oklešťkovo sklepnutí si naběhl po levé straně Vašíček, v plném běhu z rohu vápna vypálil a brankář Slavík jeho střelu neudržel.

"Nevstoupili jsme do zápasu vůbec dobře, dali jsme Znojmu hodně prostoru, špatně jsme bránili i útočili. Vůbec jsme si nevzali ponaučení z jejich výborných výkonů v poslední době," přiznal po zápase Ščasný.

"Náš jednoduchý fotbal docela funguje"

Domácí na cestě do kabiny provázel pískot - a v ní potom zřejmě bouřlivá domluva trenéra, který předtím prakticky pořád stál daleko před lavičkou a zuřivě gestikuloval.

Po hodině hry se v Teplicích začaly dít věci. Rozhodčí Proske nejdřív odpustil Znojmu penaltu za evidentní stažení Salamiho, v 72. minutě ji naopak domácím daroval.

Hnaníček sice unikajícího Krátkého skluzem trefil, jenže podle televizních kamer těsně mimo vápno. Litsingi výhodu využil a nabuzení domácí najednou měli i herně navrch.

Jenže naděje na vyrovnání za chvíli zase zhasla: chybu v domácí rozehrávce vystihl Okleštěk, posunul na Hrošovského a ten z vápna zamířil přesně k tyči. Znojmo mohlo navíc vedení v závěru ještě pojistit, žádný z brejků se ale neujal.

"Byl to povedený zápas. Snažíme se hrát náš poctivý, jednoduchý fotbal, který v závěru sezony docela funguje," hodnotil asistent trenéra ve Znojmě Tibor Duda, který zastoupil potrestaného kouče Leoše Kalvodu

Rada zažil vítěznou premiéru

Jihlava si vytvořila rozhodující náskok v závěru první půle, kdy se během tří minut trefili defenzivní hráči Marek a Tlustý. Slovácko už ve druhé půli dokázalo jen snížit zásluhou Valenty. Další převaha už hostům nebyla nic platná.

Vysočina si tak udobřila fanoušky, kterým po debaklu 0:5 v Příbrami zaplatila vstupné na zápas.

"Jsem rád, že to vyšlo, protože jsme všichni věděli v jaké situaci jsme. Tři tréninky byla tak krátká doba na to něco měnit, že jsme museli vsadit na zodpovědný přístup a nasazení. Z tohoto pohledu nemůžu klukům nic vytknout," přiznal po zápase Rada.

"Jediné, co jsme změnili, bylo zahrávání standardní situace. To se vyplatilo právě před druhým gólem, kdy hosté zaspali," dodal.

Habanec: Zápasu by slušela remíza

Naopak trenér Slovácka Svatopluk Habanec si myslí, že po zlepšeném výkonu ve druhém poločase si jeho tým zasloužil vyrovnat.

"Dnes jsme v Jihlavě podle mého ztratili body. A to kvůli tomu, že jsme ve třech minutách prvního poločasu nebyli koncentrovaní, dostali jsme dva góly, které rozhodly zápas. Velice nás to mrzí," smutnil.

"Sice jsme v druhé půli byli lepším týmem a zápasu by slušela remíza, ale doplatili jsme na to, že jsme sice měli vysoké držení míče, ale nic jsme z toho nevytěžili. Jihlava měla nového trenéra, bylo to o impulsu do hry, který Petr Rada přinesl," dodal Habanec.

Výsledky 16. kola:

Vysočina Jihlava - 1. FC Slovácko 2:1 (2:0)

Branky: 36. T. Marek, 39. Tlustý - 72. Valenta. Rozhodčí: Bílek - Wilczek, Paták. ŽK: Josl - Košút, Mezlík, Valenta. Diváci: 2975.
Jihlava: Blažek - Mikula, Tlustý, Krejčí, Josl - Jungr (86. Karlík), Jánoš (90. Přeučil), Koloušek, T. Marek, Vaculík (72. Kosak) - Harba. Trenér: Rada.
Slovácko: Melichárek - Šimko (86. Haša), Mezlík, Košút, Kuncl - Petr, Daníček (69. Rada), Valenta, Šumulikoski, Volešák (69. Havlík) - Kerbr. Trenér: Habanec.

FK Teplice - 1. SC Znojmo 1:3 (0:2)

Branky: 74. Litsingi z pen. - 21. Crnkič, 41. Vašíček, 76. Hrošovský. Rozhodčí: Proske - Moláček, Pochylý. ŽK: Ljevakovič - Lacko, Okleštěk, Crnkič, Odehnal. Diváci: 2250.
Teplice: Slavík - Matula, Jablonský, Klein, Hošek (33. Jindráček) - Litsingi, Ljevakovič, Táborský, Vachoušek (58. Krátký), Nivaldo - Salami. Trenér: Ščasný.
Znojmo: Hrubý - Hnaníček, Odehnal, Helísek, Mudra - Hrošovský, Nepožitek, Lacko (85. Buchta), Crnkič (71. Tomeček) - Vašíček (90.+2 Simerský), Okleštěk. Trenér: Kalvoda.

1. Sparta 15 12 3 0 38:9 39
2. Plzeň 15 10 4 1 35:12 34
3. Teplice 16 8 4 4 35:19 28
4. Liberec 15 7 4 4 15:17 25
5. Dukla 15 6 6 3 17:12 24
6. Mladá Boleslav 15 6 5 4 28:19 23