reklama

Tréninkové centrum Šachtaru poničilo ostřelování

Hráči Šachtaru Doněck - ilustrační Hráči Šachtaru Doněck - ilustrační autor: CPA Eduard Erben
Vyhrocený konflikt na Ukrajině dopadl i na fotbalový velkoklub Šachtar Doněck.

Kyjev - Vyhrocený konflikt na Ukrajině dopadl i na fotbalový velkoklub Šachtar Doněck.

Jeho tréninkové centrum bylo při nočním ostřelování vážně poničeno, zcela zdevastovány byly odpočinková zóna a tělocvična. V oficiálním prohlášení to uvedli zástupci klubu z východní části Ukrajiny.

"Dva dělostřelecké granáty zasáhly přímo hlavní budovu, přičemž zničily horní podlaží, kde bydlívali hráči A týmu," oznámil klub, jehož vedení se přesunulo do klidnějšího Kyjeva. Následný rozsáhlý požár museli likvidovat hasiči. "Už ho dokázali lokalizovat, ale některé části stále hoří," uvedli představitelé Šachtaru.

V tomto týdnu bylo zázemí devítinásobného ukrajinského mistra při bojích zasaženo už podruhé. Před dvěma dny čtyři granáty poškodily tréninkové hřiště. Při dřívějším ostřelování byl rovněž zasažen stadion klubu, na němž se před dvěma lety hrálo semifinále mistrovství Evropy.

Fotbalisté Šachtaru, v jehož dresu ještě v uplynulé sezoně působil i Tomáš Hübschman, nyní hrají domácí duely ve Lvově na západě Ukrajiny.

Doněck je útočištěm proruských separatistů, kteří bojují s vládními vojsky. Severoatlantická aliance (NATO) na základě satelitních snímků tvrdí, že na bojích na Ukrajině se podílejí i ruští vojáci. Rusko v čele s prezidentem Vladimirem Putinem to však popírá.

Ruští vojáci, kteří se na Ukrajině objevili, jsou tam podle Moskvy na dovolené nebo za hranice zabloudili omylem. Boje na východě země si dosud vyžádaly životy téměř 800 ukrajinských vojáků, skoro 3000 utrpěly zranění. Podle odhadu OSN se celkový počet zabitých blíží 2600 lidem, respektive třem tisícovkám obětí se započtením mrtvých ze sestřeleného malajsijského boeingu.

reklama