reklama

Trest FIFA: Pobřeží slonoviny pokutováno za tragédii

Na stadionu v Abidžanu zemřelo minimálně devatenáct lidí Na stadionu v Abidžanu zemřelo minimálně devatenáct lidí autor: Reuters
V utkání Pobřeží slonoviny - Malawi bylo ušlapáno 22 lidí

Curych - Mezinárodní fotbalová federace FIFA potrestala Pobřeží slonoviny za tragédii před kvalifikačním utkáním s Malawi, kdy bylo na stadionu v Abidžanu ušlapáno 22 lidí a dalších 130 bylo zraněno. Tamní svaz musí zaplatit pokutu 50.000 švýcarských franků (asi 851 tisíc korun).


FIFA rozhodla i o omezeních stadionu Houphouet-Boigny, kde k neštěstí došlo. Pro nejbližší duel kvalifikace o postup na mistrovství světa s Burkinou Faso bude kapacita snížena na dvacet tisíc lidí a sto metrů od arény musí být postaven plot, aby mohl být kontrolován průchod fanoušků na tribuny. Federace současně věnovala 100.000 švýcarských franků pozůstalým obětí.

Zástupci FIFA v rámci vyšetřování mluvili s policií, vládními i fotbalovými představiteli. V rámci verdiktu však nikoho konkrétního neobvinili, přestože ve spojitosti s neštěstím bylo policií zatčeno několik členů svazu, kteří měli na starost prodej lístků.


K tragédii došlo 29. března čtyřicet minut před výkopem, přesto se zápas odehrál podle plánu a domácí vyhráli 5:0. Hlavní příčinou bylo extrémně přeplněné hlediště stadionu pro 35.000 lidí, kam se údajně vměstnalo odhadem 50.000 fanoušků. Diváci bez lístků zaplnili jeden ze sektorů a pod jejich vahou se zřítila zeď.

Tragédie při fotbale. V Pobřeží slonoviny zahynulo 22 lidí Tragédie při fotbale. V Pobřeží slonoviny zahynulo 22 lidí Prohlédněte zde

reklama