reklama

Trest pro Slavii: 750 tisíc a tři zápasy bez diváků

autor: Jakub Šafránek
Pražané pykají za násilnosti fanoušků v Ondrášovka Cupu

Praha - Fotbalová Slavia bude pykat za nedohraný úvodní duel semifinále Ondrášovka Cupu proti Olomouci, který před týdnem v poločase ukončily násilnosti domácích fanoušků.

Disciplinární komise ČMFS dnes rozhodla, že pražský klub sehraje nejbližší tři domácí soutěžní duely bez diváků a zároveň zaplatí pokutu 750 tisíc korun.

Slávisté zváží možnost odvolání, nezdá se jim především uzavření hřiště na tři utkání.

Komise si na dnešní zasedání předvolala slávistické zástupce a přibližně po hodinu a čtvrt dlouhém jednání vynesla konečný verdikt. Uzavření stadionu na tři zápasy je nejvyšším možným trestem, naopak u pokuty mohla Slavii hrozit až desetimilionová sankce.

"Trest by měl bolet, ale zase ne likvidační. Vyšší pokuty jsme udělovali v případech, že někdo jednal úmyslně, tady šlo ze strany Slavie spíše o nedbalost. Pořadatelé v podstatě mají omezené možnosti, jak vniknutí diváků na hřiště zabránit," řekl na tiskové konferenci předseda disciplinární komise Jiří Golda.

Čtěte také:
Olomouc porazila Slavii a je poprvé ve finále poháru
Rozhodnuto. Slavia - Olomouc 0:3, přišla kontumace
Šokovaný Platil: Hanba! Fanouškům šlo jen o masakr

Disciplinárka výši trestu odvodila také od toho, že v minulosti potrestala uzavřením stadionu na dva zápasy Opavu, poté co při jejím utkání v Ondrášovka Cupu s Ostravou duel také přerušily výtržnosti diváků, kteří vnikli na hřiště. "Duel se ale pak dohrál. U Slavie, kde se nedohrálo, musel být logicky vyšší trest," vysvětlil Golda.

Ředitel Slavie Miroslav Platil řekl, že trest akceptuje. Podle Platila Slavii ale vadí hlavně to, že uzavření stadionu se vztahuje i na další ligový ročník. Sešívaní do konce současné sezony sehrají bez diváků duely s Příbramí, který je na programu v pondělí, a pak ještě vršovické derby s Bohemians 1905.

Kvůli výtržnostem fanouškům Slavie byl ukončen zápas s Olomoucí Kvůli výtržnostem fanouškům Slavie byl ukončen zápas s Olomoucí Prohlédněte zde

"Bylo by taktičtější zůstat u uzavření stadionu jen na dva zápasy. Nechtěli jsme jít do další sezony s tím, abychom si na jejím začátku zase připomněli ty staré rány a problémy. Budeme se s tím tedy prát i po prázdninách, což není šťastné," uvedl Platil. Až se setká s dalšími členy představenstva Slavie, projednají prý možnost odvolání proti trestu k odvolací a revizní komisi.

"I dnes jsme se snažili hájit. Podle nás nešlo o klasické divácké násilí, ale byla to organizovaná akce. Nemohli jsme udělat víc pro to, abychom vniknutí diváků na hřiště zamezili," řekl Platil.

Mezery v zákoně

Podle něj jsou mezery v současné legislativě, která nepamatuje na trestání diváků v případě vstupu na hrací plochu. "Ani v budoucnu nebude možné dělat nic jiného, když se tak diváci rozhodnou. Vniknutím na hrací plochu poruší jen návštěvní řád stadionu, ale ne zákon. Nezabrání tomu ani policie," uvedl Platil.

Slavia - Olomouc: Fanoušci Slavie (protest) Foto: Ludvík Hradilek

Disciplinární komise řešila průlomový případ; ještě nikdy v samostatné historii českého fotbalu se nestalo, aby byl zápas ukončen po hromadných násilnostech příznivců. V roce 2003 se nedohrál ligový zápas mezi Bohemians a Spartou, ale tehdy se výtržnosti dopustil pouze jeden domácí fanoušek, který v opilosti napadl pomezního sudího.

Zápas v Edenu předčasně ukončily výtržnosti slávistických fanoušků, protestujících proti nejasné situaci v klubu, který tíží mnohamilionové dluhy a kvůli neudělení profesionální licence mu hrozí pád z první ligy.

Domácí příznivci dvakrát obsadili hřiště: nejprve před výkopem, který pozdrželi téměř o půlhodinu, a poté v poločasové pauze. Druhý protest se po krátkém proslovu Platila zvrhl ve vlnu násilností a pokusu o napadení klubového vedení. Následně musel být duel ukončen.

První trest dostala Slavia už v pondělí, kdy nedohraný zápas, jehož stav v poločase byl nerozhodný 1:1, podle očekávání zkontumoval ředitel oddělení profesionálního fotbalu ČMFS Ivo Lubas výsledkem 3:0 ve prospěch Olomouce. Hanáci vyhráli 1:0 také ve středeční odvetě a zajistili si postup do finále, v němž narazí na Mladou Boleslav.

Eden: Velké řádění zanechalo drobné škody Eden: Velké řádění zanechalo drobné škody Prohlédněte zde

reklama