reklama

Trest pro Zidana: Tři zápasy a pokuta

Curych - Disciplinární komise FIFA udělila tresty za incident ve finále fotbalového MS. Potrestán byl Zinédine Zidane, ale i Ital Materazzi. 

Francouzský kapitán Zinédine Zidane za svou hlavičku do Materazziho hrudi dostal pokutu ve výši 7 500 švýcarských franků a zákaz činnosti na tři zápasy.

Marco Materazzi, který přiznal, že Zidana slovně vyprovokoval, nesmí hrát dva mezinárodní zápasy a zaplatí pokutu 5 000 švýcarských franků.

Materazzi tak bude Italům chybět v úvodu kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Vedle domácího zápasu s Litvou nenastoupí ani 6. září v repríze finále mistrovství světa na francouzské půdě.

Pro Zidana, který červenou kartou ve finále MS uzavřel svoji fotbalovou kariéru, je zákaz startu ve třech zápasech spíše symbolický. Zidane proto souhlasil, že se zapojí do aktivit FIFA pro děti a mládež a tři dny odpracuje jako náhradu za disciplinární potrestání.

Oba hráči se vyjádřili, že sice Materazziho výroky byly hanlivé a urážející, ale nebyly rasistické. Oba se také za své nepatřičné chování omluvili a prohlásili, že toho litují, uvedla FIFA ve svém oficiálním vyjádření.

Materazzi milánskému listu Corriere della Sera prozradil, že se svými slovy dotkl Zidanovy sestry, ale konkrétní znění urážky zůstává tajemstvím. "Ta slova nebudou zveřejněna," řekl mluvčí FIFA Andreas Herren.

Materazziho vytrhl verdikt z klidu během dovolené na Maledivách, jeho trest vzbudil v Itálii bouři nevole. Někteří bývalí hráči jej považují za nepochopitelný.

"Je skandální potrestat hráče za to, že něco řekl. Něco takového se stalo poprvé a jen proto, že Materazzi je Ital a protože chtěli omluvit čin velkého mistra (Zidana), jenž ale udělal chybu," prohlásil bývalý kapitán národního týmu Paolo Maldini.

Opačný pohled na věc má Zidanův agent. "Tento verdikt ukazuje, že Zidane byl v tomto konfliktu obětí, někdy jsou slova horší než úder hlavou," prohlásil Alain Migliaccio.

K incidentu došlo 9. července ve 110. minutě finálového zápasu světového šampionátu. Zidane se s Materazzim nejprve pošťuchovali a padlo i pár slov. Francouzský kapitán už svého soka opouštěl, když se náhle otočil zpět a jako rozzuřený býk do něj narazil hlavou.

Po konzultaci se čtvrtým rozhodčím mu hlavní sudí Horacia Elizonda dal červenou kartu, čímž ukončil Zidanovu fotbalovou kariéru. Zkušený hráč totiž už dříve prohlásil, že MS bude jeho posledním turnajem.

Chování obou hráčů začala vyšetřovat disciplinární komise Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Materazzi už dříve přiznal, že Zidaneho urazil. "Byl drzý, tak jsem ho urazil," řekl dvaatřicetiletý obránce Interu Milán v rozhovoru pro Gazzettu dello Sport.

Jednání disciplinárky začalo minulý čtvrtek, kdy vypodíval Marco Materazzi. Dnes funkcionáři FIFA vyslechli také Zinédina Zidana.

Ve čtvrtek  měl francouzský reprezentační kapitán předložit svou verzi incidentu. Pětičlenný tribunál zvažuje vedle trestu pro čtyřiatřicetiletého Zidana i postih pro Materazziho, který přiznal, že soupeře slovně vyprovokoval.

Francouz v televizním rozhovoru uvedl, že Ital opakovaně hrubě urazil jeho matku a sestru. Materazzi, jenž před komisi předstoupil už minulý pátek, to ale popírá.

Dnes v sídle FIFA v Curychu strávil asi devadesát minut, během nichž vypovídal o svém zkratu. Skupinou padesáti novinářů prošel bez povšimnutí a nasedl do auta. Před budovou na něj čekalo i několik fanoušků ve francouzských dresech s jeho jménem. 

Disciplinární komise nyní připravuje písemnou podobu verdiktu, který bude před oficiálním zveřejněním přeložen a předán francouzským a italským funkcionářům. Prezident Francouzské fotbalové federace Jean-Pierre Escalettes agentuře AP řekl, že rozhodnutí bude oznámeno kolem 14:30 SELČ. 

Zidanovi vedle symbolického zastavení činnosti a pokuty hrozí, že přijde o Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu mistrovství světa v Německu. Zastavením činnosti a pokutou může být potrestán i Materazzi, který v sídle FIFA vypovídal minulý týden.

Zde se podívejte na všechny informace kolem nejvýraznějšího incidentu světového fotbalového šampionátu:

Francie - Itálie: Materazzi Ital Marco Materazzi zdviženou paží slaví se spoluhráči svůj gól ve finále MS. Foto: Reuters
Materazzi vypovídal před disciplinárkou
Španělsko - Francie: Zidane jde kopat roh Francouzský kapitán Zinedine Zidane se chystá v zápase se Španělskem kopat roh. Foto: Reuters
Zidane není sám, kdo končí podivně
Itálie - Austrálie: Materazzi dostává červenou Ital Marco Materazzi právě dostává od sudího Luise Mediny Cantaleja červenou kartu v zápase s Austrálií. Foto: Reuters
Materazziho vyšetřuje disciplinárka FIFA
Na zlatou trofej nedosáhl Francouzský kapitán Zinédine Zidane prochází kolem trofeje pro mistry světa poté, co byl vyloučen ve finále mistrovství světa. Jeho tým podlehl Itálii na penalty. Foto: Kai Pfaffenbach
Přijde Zidane o Zlatý míč?
Co si myslí Jan Hřebejk Foto: Aktuálně.cz
Zidaneho poslední hlavičkové finále
Zinédine Zidane Francouzský fotbalista Zinédine Zidane v televizním rozhovoru pro televizi Canal Plus vysvětluje svůj zkrat ve finále MS, kde hlavou udeřil do hrudníku Marca Materazziho. Foto: Reuters/Canal + TV
Zidane: Omlouvám se, ale litovat nemůžu
Osudový zkrat Francouz Zinédine Zidane (vpravo) udeřil hlavou Itala Materazziho do prsou a po červené kartě musel předčasně opustit boj o zlato na fotbalovém MS. Foto: Reuters
Provokování je ve fotbale běžné
Gól, který znamenal finále Francouz Zinedine Zidane se raduje z proměněné penalty v semifinále MS proti Portugalsku. Foto: Reuters
Zidane by mohl přijít o Zlatý míč z MS
Itálie - fotbal Radost v podání Fabia Cannavara (vpravo) a Marca Materazziho. Foto: Reuters
Materazzi přiznal, že Zidana ve finále urazil
Zinedine Zidane Zinedine Zidane Foto: Aktuálně.cz
Francie nepřestala Zidana milovat
Zinedine Zidane Zinedine Zidane Foto: Aktuálně.cz
Zidane: Neuvěřitelný zkrat a Zlatý míč
Brazílie - Francie: Henry a Zidane Francouzský útočník Thierry Henry (vlevo) se raduje ze svého gólu v síti Brazílie společně se svým spoluhráčem Zinedinem Zidanem. Foto: Reuters
Zidane přišel o svatozář, píší Němci
Španělsko - Francie: Zidane, Ribery Zinedine Zidane (vlevo) se raduje z třetího gólu v síti Španělů, dobíhá k němu spoluhráč Ribéry. Foto: Aktuálně.cz
Francie v šoku: Zizou, dlužíš vysvětlení
Francie - Itálie: Grosso Fabio Grosso slaví rozhodující penaltu, díky níž se Italové stali mistry světa. Foto: Reuters
Titul mají Italové, rozhodly penalty
reklama