Sparta vyhrála na Baníku zásluhou kiksu Pavlenky, Plzeň nedala šanci Dukle

Mizérie Baníku nemá konce. Nevyzrál ani na trápící se Spartu
Před poloprázdnými ochozy Baníkovci prohráli 0:1.
Na hřišti nebylo po rozdílu 28 bodů v tabulce ani památky.
Domácí nasadili do základu i devatenáctiletého debutanta Ožvoldu a bez tradičních jmen Narha, Kukece či Machovce favorita překvapili srdnatým výkonem se solidní defenzívou.
Spartu dokonce párkrát přivedli do úzkých rychlými kontry.
Aktualizováno 6. 12. 2015 20:31
Hned pět zápasů má v neděli na programu nejvyšší domácí fotbalová soutěž, když se fanouškům představí tři nejlepší týmy tabulky. Třetí Boleslav vybojovala na půdě Brna pouze bod, druhá Sparta dokázala dobýt Baník díky chybě domácího brankáře a vedoucí Plzeň smetla s přehledem Duklu.

Brno - Fotbalisté třetí Mladé Boleslavi remizovali v Brně 1:1 a potřetí za sebou v první lize nezvítězili. Zbrojovka v utkání 16. kola vedla po brance Jakuba Řezníčka, hosté z velké převahy po změně stran jen srovnali zásluhou střídajícího Jana Chramosty.

O titul bojující Sparta dokázala vyhrát na půdě Baníku Ostrava 1:0 zásluhou trefy kanonýra Davida Lafaty, který využil obrovské chyby domácího brankáře Jiřího Pavlenky.

Šlágr 16. kola Synot ligy mezi Baníkem a Spartou jsme sledovali ZDE!

Na severu Čech porazil Liberec 2:1 Slavii, přestože hosté vedli už od 2. minuty. Jenže Liberečtí dokázali vývoj skóre po změně stran během tří minut otočit. Remízou 2:2 skončil souboj Jihlavy se Zlínem. Poslední zápas podzimu pak s přehledem zvládla mistrovská Plzeň, která zdolala po výsledku 3:0 Duklu.

Sparta dala gól z ničeho

Letenští na vítkovickém stadionu nezačali vůbec dobře. Už v 8. minutě musel likvidovat šanci Mičoly pohotový Bičík. O chvíli později vystrašil hosty jedovatou ránou Mondek.

Ale nakonec to byla Sparta, která otevřela skóre, když Pavlenka neudržel snadný centr a Lafata míč snadno dorazil do sítě. Pražané do té doby nevyslali na branku jedinou střelu.

Baník to ale nezabalil. Po přestávce trefil lobem Holzer tyč, Mičola zase nechal vyniknout parádním zákrokem Bičíka. Na Vyrovnání ale domácí nedosáhl a opět zůstali bez bodu.

Plzeň nedala Dukle šanci

Plzeň nastoupila v úspěšné sestavě z posledních kol a od začátku Duklu přehrávala. Už ve 4. minutě chybovali hosté v rozehrávce, Ďuriš získal míč a přihrál ho Hořavovi, ten si ho navedl na levačku a z 18 metrů se trefil přesně do horního rohu branky.

Domácí získali definitivní klid deset minut po změně stran, kdy stoper Baránek potvrdil střeleckou formu a po centru Hrošovského zblízka prostřelil hlavou Radu. Teprve pak začala Dukla více útočit, ale plzeňská obrana ji do výraznějších šancí nepouštěla. Brankář Kozáčik musel zasahovat jen po střelách z dálky, ty navíc nebyly příliš nebezpečné.

V závěru se naopak uvolnil na druhé straně Holenda přihrávkou přes celé vápno našel Kovaříka, který tvrdou ranou z 15 metrů pod břevno završil domácí výhru. Plzeň tak v lize udržela počtvrté za sebou čisté konto a neinkasovala už 360 minut.

Středočeši z aktivity nic nevytěžili

Boleslavští vstoupili do zápasu aktivněji, z úvodní převahy ale vytěžili jedinou šanci: Skalákovu střelu po úniku z levé strany stačil vyrazit brankář Melichárek. Na druhé straně poprvé zahrozil po čtvrt hodně hry Řezníček, jehož střela mířila těsně nad branku.

Brňané spoléhali vedle rychlých protiútoků na dlouhé nákopy do útočného prostoru. Po jednom z nich se dostal v 17. minutě k zakončení Řezníček. Jeho střelu stačil brankář Šeda jen vyrazit před Lutonského, jenž trefil tyčku, a odražený míč vrátil nejlepší střelec Zbrojovky Řezníček pohotově do sítě.

Po změn stran vsadila Boleslav vše na útočnou kartu. Po hodině hry se pokusil trenér Jarolím zvýšit útočnou sílu zařazením Zahustela s Chramostou. Tah mu rychle vyšel, když v 65. minutě po pasu od Skaláka unikl domácím zadákům Chramosta a po čtyřech minutách pobytu na trávníku vyrovnal. Otočit skóre ale už hosté i přes drtivý tlak nedokázali nedokázali.

Slovan dokázal otočit zápas se Slavií

Sešívaným skvěle vyšel vstup do utkání. Už na začátku druhé minuty prodloužil Frydrychův dlouhý nákop hlavou do vápna Škoda a Zmrhal propálil Koubka. Záložník Pražanů skóroval ve druhém venkovním duelu po sobě a rozjásal více než tisícovku hostujících fanoušků.

Liberecký kouč Trpišovský devět minut po přestávce posílil ofenzivu o Slováka Bakoše a nasazení slovenského útočníka se ukázalo jako klíčový tah zápasu. Hned za dvě minuty totiž zafungovala spolupráce obou domácích útočníků, Rabušic našel Bakoše a ten prostřelil Berkovce.

Severočeši ožili a za dvě minuty otočili skóre. Po rohovém kopu se odrazil balon na hranici vápna k Pavelkovi a ten věděl, co s míčem - 2:1. Hosté se v závěru tlačili za vyrovnáním, ale jejich první venkovní porážku v lize od srpna už neodvrátil v 84. minutě Zmrhal, jehož volej bravurním zákrokem vytáhl gólman Koubek, ani po následném rohu Piták.

Aktualizujeme...

16. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - FK Mladá Boleslav 1:1 (1:0)
Branky: 17. Řezníček - 65. Chramosta. Rozhodčí: Lerch - Mokrusch, Antoníček. ŽK: R. Buchta, Malík, Jakub Šural, Zoubele, Melichárek - Magera, Fleišman. Diváci: 3522.

Brno: Melichárek - Jakub Šural, P. Buchta, Košťál, Keresteš - Malík (76. Vávra), Zavadil, R. Buchta (89. Lacko), Michal Škoda, Lutonský - Řezníček (69. Zoubele). Trenér: Kotal.

M. Boleslav: Šeda - Bořil, Kúdela, Polom, Fleišman - Ščuk, J. Rada - Čermák (61. Zahustel), Magera, Skalák - Baroš (61. Chramosta). Trenér: K. Jarolím.

Slovan Liberec - Slavia Praha 2:1 (0:1)
Branky: 57. Bakoš, 59. Pavelka - 2. Zmrhal. Rozhodčí: Jílek - Vlasjuk, Vysloužil. ŽK: Coufal, Rabušic - Frydrych, Souček. Diváci: 6919.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Mudra - Pavelka, Machuča (84. Josef Šural) - Delarge, Shala (80. Sýkora), Kerbr (55. Bakoš) - Rabušic. Trenér: Trpišovský.

Slavia: Berkovec - Frydrych, Bílek, Deli (71. R. Hrubý), T. Jablonský - Souček, Piták - Mikula (67. Voltr), Kenija (65. M. Vukadinovič), Zmrhal - Milan Škoda. Trenér: Uhrin.

Baník Ostrava - Sparta Praha 0:1 (0:1)
Branka:
28. Lafata. Rozhodčí: Orel - Pilný, Peřina. ŽK: Lučič, Ježdík - Dočkal. Diváci: 3280.

Ostrava: Pavlenka - M. Dostál, Kaša, Honiš, Lučič - Ježdík, Mišák (82. Szotkowski) - Mondek, Ožvolda (79. O. Šašinka), Holzer - Mičola. Trenér: Korytář.

Sparta: Bičík - Mareček, Holek, Costa, Frýdek - Vácha, Jiráček (90. Breznaník) - Fatai (82. Juliš), Matějovský (59. Hybš), Dočkal - Lafata. Trenér: Ščasný.

Vysočina Jihlava - Fastav Zlín 2:2 (1:1)
34. Vaculík z pen., 83. Mešanovič - 13. Železník, 74. Koreš. Rozhodčí: Pechanec - J. Paták, Ratajová. ŽK: Nerad, Marek - Holý. Diváci: 2789.

Jihlava: Hanuš - Kryštůfek, Šourek, Tlustý, Šulek - Jánoš, Marek - Kukol (69. Fulnek), Nerad (77. Dvořák), Vaculík - Mešanovič. Trenér: Bokša.

Zlín: Holý - Pazdera, Hájek, Jugas, Matejov - V. Vukadinovič (77. Hubáček), Živulič, Janíček (68. Holík), Koreš - Železník (81. Malý), Poznar. Trenér: Páník.

Viktoria Plzeň - Dukla Praha 3:0 (1:0)
Branky: 4. Hořava, 55. Baránek, 90. Kovařík. Rozhodčí: Hrubeš - Hock, Kubr. ŽK: Baránek, Kovařík - Přikryl. Diváci: 9873.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Baránek, Hejda, Limberský - Hořava, Hrošovský (68. Procházka) - Kopic (86. Petržela), D. Kolář, Kovařík - Ďuriš (74. Holenda). Trenér: K. Krejčí.

Dukla: F. Rada - Miloševič (86. Vrzal), Gorkšs, Štetina, Jurendič - Marek Hanousek, Považenec, Čajič (76. Daniel Tetour) - Berger, Beauguel, Přikryl (76. Néstor). Trenér: Kozel.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16