Trofej pro vítěze Ligy mistrů v Česku. Přijede i Figo

Red Spo, ČTK
20. 9. 2010 22:03
Stříbrný pohár je na týden v České republice

Plzeň - Poprvé v Plzni i v Česku se v pondělí mohli fotbaloví fandové podívat na stříbrný pohár pro vítěze Ligy mistrů a vyfotografovat se s ním.

Nejslavnější evropskou fotbalovou trofej přivezl do Plzně na hodinu bývalý český reprezentant Vladimír Šmicer, jeden ze tří Čechů, kteří pohár získali. Pohár se pak objevil i v televizním studiu v Edenu při ligovém derby pražských "S".

Fotbaloví příznivci v tomto týdnu uvidí trofej díky sponzorovi soutěže, italské bance UniCredit Bank, v šesti českých městech. Z Mnichova přes Česko poputuje do Polska, na Slovensko a nakonec do Rakouska.

Pražské derby pro Spartu. Remízu odmítnul Wilfried
Šestigólová přestřelka v Boleslavi skončila remízou

"Bylo to to nejhezčí, co jsem kdy v kariéře dokázal. Ten pocit byl obrovský. Mrzí mě, že už nemám šanci o něj bojovat," řekl v Plzni Šmicer. Jako malý fotbalista si vždy přál sáhnout si na tehdejší Pohár mistrů. "Obdivoval jsem každého, kdo ho mohl zdvihnout nad hlavu," dodal současný reprezentační manažer. Podle něj mají i nyní šanci dosáhnout na trofej v Lize mistrů další čeští zástupci, například Petr Čech z Chelsea nebo Tomáš Rosický z Arsenalu.

Trofej dopravil do Plzně z Mnichova na korbě devatenáctitunový červený kamion. Hlídalo ji téměř 20 lidí. Na centrální náměstí přišla více než tisícovka lidí. Fronta na focení byla víc než čtyřicetimetrová a o něco málo kratší byla ve stanu, kde Šmicer podepisoval fotografie s pohárem.

Výstavu v Praze zahájí Figo

Současný manažer českého národního týmu Šmicer byl jedním ze tří Čechů, kteří trofej získali. Spolu s Milanem Barošem se mu to povedlo v roce 2005 v dresu Liverpoolu. V roce 2007 vyhrál Ligu mistrů AC Milán s Markem Jankulovským.

Vedle Plzně bude pohár k vidění ještě v pěti českých městech. V úterý se objeví na náměstí v Českých Budějovicích (od 10:00 do 12:00) a od 18:00 do 20:00 pak v Brně v nákupní galerii Vaňkovka. Ve středu 22. září pak bude v Pardubicích na Třídě Míru od 10:00 do 12:00 a od 17:00 do 19:00 na náměstí v Liberci.

Od pátku do neděle bude trofej vystavena v Praze na Staroměstském náměstí. Slavnostního příjezdu ve 13:00 se v pátek účastní vedle Šmicra také legendární portugalský fotbalista Luís Figo, který trofej získal v roce 2002 během působení v Realu Madrid. Ten se v Česku objeví také poprvé. V sobotu a v neděli mohou lidé vidět trofej v Praze od 10:00 do 22:00.