reklama

Trunda: Slavia úpadek nevyhlásí. Přijde správce, či dohoda?

V lize bojovala Slavia v posledních letech o záchranu v tabulce, teď v insolvenčním řízení čelí hrozbám jiného druhu V lize bojovala Slavia v posledních letech o záchranu v tabulce, teď v insolvenčním řízení čelí hrozbám jiného druhu autor: Tomáš Liška
Rozhovor s Davidem Trundou, generálním ředitelem fotbalové Slavie, zejména o hrozbách, které vyplývají z probíhajícího insolvenčního řízení.

Praha - Generální ředitel fotbalové Slavie David Trunda připouští, že se klub vyznávající červenobílé barvy ocitl ve svízelné situaci. To proto, že jeho další osud leží v rukou soudkyně, která může do klubu poslat insolvenčního správce. "Ale my jsme pozitivní a věříme v opačný vývoj," říká Trunda.

Poněkud tajuplně hovoří o tom, že by situaci mohlo zachránit řešení v podobě jakéhosi návrhu přijatelného pro Slavii, který ale bohužel odmítá jakkoli blíže specifikovat. Podle nepotvrzených informací Aktuálně.cz by se za touto šifrou mohla skrývat nabídka řešení, se kterou Slavia hodlá oslovit protistranu, která insolvenční řízení vyvolala.

Trunda v rozhovoru odmítá, že by ve Slavii připravoval vstup miliardáře Jiřího Šimáněho do vlastnické struktury klubu, který nyní patří Aleši Řebíčkovi, někdejšímu ministru dopravy za ODS.

Trunda se ovšem netají tím, že z ekonomických důvodů by klubu prospělo, kdyby se podařilo, patrně do zahraničí, prodat reprezentanty Milana Škodu a Jaromíra Zmrhala. "Byť po sportovní stránce by to bylo dozajista oslabení," připouští.

Některé detailní otázky David Trunda odmítl nyní zodpovědět. Zejména ty, které pátraly po podstatě sporu, ze kterého vyhřezlo insolvenční řízení, jež v souvislosti se Slavií probíhá a vytváří kolem ní temnou atmosféru.

V insolvenčním řízení společnost Online Services se sídlem na Samoe operuje pohledávkami, které koupila od Zbyňka Kusého, bývalého generálního ředitele Slavie. V součtu jde zhruba o 20 milionů korun.

"Ne, ke smlouvě, kterou tady měl uzavřenou pan Kusý, se teď nijak vyjadřovat nebudu," odmítl Trunda specifikovat zmatky kolem toho, zda ji s Kusým spolupodepsal Aleš, či Adam Řebíček, tedy vlastník klubu, či jeho bratr, který vystupuje ve statutárních orgánech i managementu Slavie.

Původně Kusého pohledávky, které v úhrnné výši činí kolem 20 milionů korun, tvoří jádro požadavků, kvůli nimž se Slavia objevila v insolvenčním rejstříku.

Když proti nim Slavia protestovala letos v březnu, použila v žádosti o odložení povinnosti uskutečnit platbu mj. argument, že nemá na účtu tolik peněz, aby při okamžitém zaplacení 16 milionů mohla dostát i svým dalším závazkům, což by, jak tehdy uvedla, mohlo být pro klub likvidační. Protistrana to následně použila jako argument v návrhu na spuštění insolvenčního řízení.

I tohle nyní Trunda odmítá jakkoli komentovat. "Náš plný fokus teď směřuje na insolvenční řízení samotné, snažíme se předvídat možné varianty a připravit se na ně. Až dosud se nám to celkem dařilo," míní.

Jak vypadá aktuální situace ve věci insolvenčního řízení vedeného proti Slavii?

"Soudkyně zamítla naši žádost o vydání předběžného opatření, jímž by se insolvenční řízení zastavilo. Nám teď běží lhůta pro možné odvolání, které zvažujeme. Doufáme, že argumenty, které jsme vznesli, budou dostačující k tomu, aby se objasnilo, že Slavia není v situaci, kterou  zákon předpokládá pro vyhlášení insolvence."

Pak je tady ovšem ještě druhá možná cesta vývoje, a sice ta, že se ve Slavii objeví insolvenční správce, že?

"Ty cesty jsou v zásadě čtyři: ukončení insolvenčního řízení, příchod správce, vyhlášení úpadku, nebo nabídka z naší strany přijatelného návrhu, jenž by vedl k postupnému řešení celé situace."

Plánujete vyhlásit úpadek Slavie?

"V žádném případě, věříme, že se podaří situaci vyřešit."

A co ta poslední zmíněná varianta o přijatelném návrhu? Můžete ji prosím nějak přiblížit nebo rozvést?

"Pouze tak, že analyzujeme všechny možnosti, abychom zbavili Slavii insolvence a začali fungovat jako normální klub."

A co když to nevyjde? Co by pro Slavii znamenalo, kdyby se v jejích kancelářích v Edenu objevil insolvenční správce?

"My uvažujeme pozitivně a očekáváme naopak, že celá ta věc bude ukončena, nebo že bude nalezeno řešení ku prospěchu Slavie, jejích obchodních partnerů a fanoušků."

Na začátku "insolvenční války" jste zdůrazňovali, že protistrana uplatňuje vůči Slavii šikanózní praktiky. Pak jste přišli s argumenty, které zpochybňují řádnou registraci Online Services na Samoe, absenci tzv. ověřovací apostily v její dokumentaci a podobně. Bude to stačit?

"Přišli jsme s dalšími argumenty, které jste zmínil a považujeme je za významné. Upozorňujeme na faktická pochybení, na nekalou soutěž."

Účastníků insolvenčního řízení přibývá. Objevila se v něm pohledávka cateringové společnosti, se svým nárokem se přihlásil i agent Losenický, zhruba půl milionu si nárokuje i Praha 10... Jednáte s nimi?

"Setkání se zástupci Prahy 10 proběhlo, týká se to otázky ticketingu. Ohledně dalších zjišťujeme informace, to jsou věci v nižších řádech, řekněme desítek tisíc korun. V rámci našeho účetnictví, které jsme z nařízení soudu museli publikovat a vy jste si je mohli prohlédnout v insolvenčním rejstříku (více zde), evidujeme samozřejmě řadu věřitelů, snažíme se s nimi průběžně komunikovat a věci řešit."

Ze 169 milionů nesplacených závazků, jež Slavia přiznává, jde 126 milionů za Alešem Řebíčkem, který je tak jednoznačně největším věřitelem Slavie. Jak se tahle věc do budoucna bude řešit?

"Vy myslíte závazky Slavie vůči společnosti Aries?"

Ano, přesně ty.

"Tak pohledávka ze strany této firmy tam prostě neoddiskutovatelně je. A bude souviset s dalším vývojem situace, jak se s ní naloží."

Takže při případném prodeji akcií Slavie si Aleš Řebíček tuto pohledávku připočte k ceně?

"To je otázka na pana Řebíčka."

Když už jsme na něj narazili... Jak vlastně máte s ním a s jeho bratrem ve Slavii rozdělené pravomoce?

"Já jsem předseda představenstva a generální ředitel. Adam Řebíček zastává funkci místopředsedy představenstva a je finančním ředitelem. A Aleš Řebíček je vlastníkem klubu a jeho prezidentem, což je čestná funkce."

Zpět k ekonomické situaci. V rámci svého vynuceného účetního striptýzu Slavia odhalila, že od sponzorů má na sezonu nyní nasmlouváno zhruba 40 milionů korun. Což asi roční provoz klubu neuhradí. Vychází mi z toho správně, že na dorovnání rozpočtu potřebujete prodat hráče Zmrhala a Škodu, a to nejlépe za souhrnnou cenu 2 miliony eur, kterou v dokumentaci uvádíte?

"To jste bohužel spočítal správně... Na jednu stranu by jejich odchod byl velkým sportovním oslabením, nicméně ekonomický přínos těch případných transferů by byl pro klub důležitý. O obou hráčích vedeme jednání. Soudkyně konstatovala, že navzdory insolvenčnímu řízení můžeme jako klub normálně hospodařit a pracovat, tedy i s hráči. Zároveň je samozřejmě naší velkou prioritou jednat s novými obchodními partnery o dalších marketingových smlouvách."

Nechci vám brát vítr z plachet, ale do sponzoringu klubu, jemuž hrozí, že ho za pár dní může začít řídit insolvenční správce, se teď asi nikdo příliš nežene, nebo se pletu?

"Situace je spletitá, nicméně my věříme v opačný vývoj. Doufáme, že pozitivní rozhodnutí v celém insolvenčním případu bude pro naše nové obchodní partnery dozajista velmi důležitý a významný signál. Své marketingové rozpočty připravují jednotlivé firmy v září, říjnu, listopadu, tak věřme, že tou dobou už bude u nás vše vyjasněno."

Aleši Řebíčkovi patří klub, ale nikoli stadion. Vztahy mezi Slavií a představiteli společnosti Arena Eden lze přitom popsat slovy "střídavě oblačno". Jak byste popsal jejich aktuální stav?

"To je dobrá otázka. Já bych byl rád, aby v nich bylo po celou dobu slunečno. Rozdělili jsme si témata pro naše jednání do několika bodů, postupně jdeme od jednoho k druhému, zrovna dnes jsme tu měli zástupce vlastníka stadionu..."

Myslíte Karla Pražáka, bývalého manažera PPF?

"Dnes jsme hovořili s jinými lidmi z managementu. Snažíme se hledat shodu, různé mediální přestřelky z let minulých neprospívaly ani jedné straně."

Popsali jsme aktuální, bezpochyby komplikovanou situaci Slavie. Jak podle vás do celé té mozaiky zapadají úvahy o možných změnách v akcionářské struktuře klubu?

"To se uvidí. Samotný brand Slavie, historie a všechno s tím spojené je bezpochyby velmi zajímavé."

Všeobecně se ví, že vás Aleši Řebíčkovi doporučil Jiří Šimáně, který kontroluje Unimex Group či Travel Service. Jakou má nyní pan Šimáně spojitost se Slavií?

"Já se s ním znám z golfových projektů. Je to příznivec Slavie, který nám v létě výrazně pomohl s tím, že ligový A-tým Slavie mohl absolvovat zahraniční soustředění."

Připravujete tedy pro něj takzvaný takeover, převzetí akcií Slavie panem Šimáněm?

"Ne, to v žádném případě."

Facebooková strana autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama