Tulipány vadnou i v pohárech. Chybí talenti a lídři, míní Grygera

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
4. 11. 2015 13:03
Nizozemsko se nedostalo na fotbalové Euro, ale nedaří se ani klubům v evropských pohárech. Příští rok tak může pro Oranjes přijít pořádný sešup v žebříčku koeficientů a těžit z toho budou Češi.
Nizozemským klubům se v pohárech nedaří, chřadne i reprezentace Oranjes
Nizozemským klubům se v pohárech nedaří, chřadne i reprezentace Oranjes | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Nizozemský fotbal už si rozhodně prošel lepšími měsíci a týdny, než jsou ty, které zažívá právě teď. Reprezentace předvedla propadák v kvalifikaci o Euro a na klubové úrovni je to ve srovnání s Evropou také bída.

Tři ze čtyř celků, které mají "tulipáni" v základních skupinách Ligy mistrů nebo Evropské ligy, jsou v tuto chvíli poslední, body do koeficientu sbírají jen pomálu, a příští rok je proto čeká nejspíš velký sešup v žebříčku.

Ano, mohlo by se říct, že už samotné kvarteto klubů v pohárech je úspěch. Jenže díky dvěma přímým vstupenkám v obou soutěžích se kvalifikací protáhly jen další dva kluby. Alkmaar a Ajax, který ovšem předtím vypadl z bojů o Champions League po dvojzápase s Rapidem Vídeň a daleko nebylo ani k tomu, aby ho z Evropy vymazal Jablonec.

Ajax věří v miliony z prodejů

A právě na Ajaxu je černé období nizozemského fotbalu asi nejvíce vidět. V Evropské lize má po třech zápasech jen dva body, a přestože byl při losu v prvním výkonnostním koši, je ve skupině s Fenerbahce, Celticem a Molde poslední.

"Myslím, že to je důsledek toho, že zapracovávají hodně mladých hráčů, které pak chtějí dál distribuovat do top klubů. To bude důvod, proč nepřešli třeba přes Rapid, chyběly jim zkušenosti. I když samozřejmě musíme uznat, že Rapid je silný soupeř, což jsme se přesvědčili v tom utkání proti Plzni," hájil v rozhovoru pro Aktuálně.cz svůj někdejší klub bývalý obránce Zdeněk Grygera.

Podle něho Ajax s podobnými propadáky i tak trochu počítá, přestože je čtyřnásobným vítězem milionářské soutěže. Největší příjmy má z případných prodejů hráčů. "Samozřejmě to může být otázkou času, kdy se to nějak otočí, ale takhle to mají nastavené už dlouhodobě. Jsou zkrátka rádi, že se jim povede do nějaké základní skupiny postoupit, a dál už to většinou nejde," říká.

Místo v Lize mistrů si vysloužil úřadující šampion PSV Eindhoven, ale ve čtveřici s Wolfsburgem, CSKA Moskva a Manchesterem United to nemá jednoduché. Zatím vyhrál dvakrát a dvakrát padl.

Zkušenosti chybí také PSV

"U PSV je to podobné jako u Ajaxu, také sází spíš na mladší kluky. Když jsem v Nizozemsku býval já, tak tam fotbalově vyrůstal třeba van Bommel, který tam tehdy patřil k těm nejzkušenějším," vzpomíná Grygera na nizozemského středopolaře, který poté prošel Barcelonou, Bayernem Mnichov nebo AC Milán.

V EL zatím trochu tápe také Alkmaar, který zaostává za Augsburgem, Partizanem Bělehrad a Athléticem Bilbao. Celek ze severu Holandska přitom ještě před dvěma lety hrál čtvrtfinále stejné soutěže.

"Vím, že kdysi měli ambice konkurovat PSV a Ajaxu, ale z dlouhodobého hlediska se jim to hlavně kvůli financím nepovedlo. Na druhou stranu alespoň v té skupině jsou," glosuje někdejší reprezentační zadák situaci Alkmaaru.

Spíše než body do koeficientu sbírají zkušenosti také fotbalisté Groningenu. Po třech duelech mají jediný bod, který vyválčili v Liberci až v poslední minutě nastavení díky penaltě.

"Budou nebezpeční hlavně doma, ale vzpomínám si, že to byl vždycky takový klub, který se dokázal proti větším týmům vytáhnout, ale jinak od nich nějaký velký úspěch v podstatě nejde čekat," dodává Grygera na konto protivníka, se kterým se Slovan ve čtvrtek utká v nizozemské odvetě.

Gullit: Zaspali jsme dobu

V říjnu otřásl Nizozemskem neúspěch v kvalifikaci Eura, který byl korunovaný domácí porážkou s českým výběrem, jenž může sázet na hráče, kterým se daří i v evropských pohárech. Oranjes moc takových rozjetých hvězd nemají.

"Sešlo se podle mého to, že nejsou noví talenti, kteří by mohli hned do reprezentace, a zároveň nemají formu ani ti starší hráči, jako například van Persie. Chybí jim lídr, který by tmelil mládí a zkušenost," hledá důvody mizérie svěřenců Dannyho Blinda.

V zemi tulipánů se ale zdvihla z řad odborníků ostrá kritika. Podle bývalé hvězdy Feyenoordu nebo PSV Ruuda Gullita nizozemský fotbal usnul na vavřínech. "Opravdu jsme zaspali. Ostatní země se zlepšily, zatímco my byli jen hrdí na to, jak k nám ostatní vzhlíží. Pořád žijeme v domnění, že nejlepší obrana je útok, a nemáme kvalitní beky. Talenti tu jsou, ale musí se s nimi pracovat a stavět je vedle zkušených hráčů," nechal se slyšet Gullit.

Grygeru jeho tvrdá kritika nepřekvapuje. "Jestli jsou něčím Nizozemci typičtí, tak tím, že bývalí hráči v dobách horších výsledků rádi někdy až přehnaně střílejí do vlastních řad. Vždyť to je přece smutné, když takhle mluví tací, které má celý svět za vzor, že má nejlepší fotbalovou akademii."

Faktem ale je, že nizozemský koeficient chřadne, a pokud nepostoupí do jara ani jeden zástupce, čeká Oranjes pořádný pád. V žebříčku příští rok odečítají 13,6 bodu, což je vyřadí z hvězdné dvanáctky, kde jsou místa ve skupinách LM a EL samozřejmostí, a přenechají tuhle milionovou pochoutku například českým klubům.

 

Právě se děje

Další zprávy