reklama

Tvrdá hra ve finále? Španělé i Nizozemci dostali pokutu

autor: Reuters
V zápase bylo uděleno 14 karet.

Curych - Mezinárodní fotbalová federace FIFA potrestala finalisty světového šampionátu v Jihoafrické republice pokutou za nečistou hru.

Mistři světa Španělé musí podle agentury AP zaplatit 10.000 švýcarských franků (asi 180.000 korun), Nizozemci o pět tisíc víc.

Čtěte také:
Finále jako peklo. Webb: Nejtěžší dvě hodiny v kariéře
Smutný Cruijff: Nizozemci ve finále? Sprostý antifotbal
Blatter zkritizoval finalisty: Kam se podělo fair play?

Rozhodčí Howard Webb ve finále v Johannesburgu, které Španělsko vyhrálo 1:0 v prodloužení, rozdal celkem 13 žlutých karet. Navíc vyloučil Nizozemce Johna Heitingu a postaral se o rekord finálových zápasů.

Dosavadní maximum do té doby držel se šesti kartami duel z roku 1986 mezi Argentinou a SRN. V počtu karet bylo finále také nejhorším z 64 zápasů na turnaji v JAR. Na druhém místě skončil duel mezi Švýcarskem a Chile v základní skupině, kde padlo devět žlutých karet a jedna červená.

Španělé slaví. Poprvé v historii jsou fotbalovými mistry světa Španělé slaví. Poprvé v historii jsou fotbalovými mistry světa Prohlédněte zde

Podle pravidel FIFA bude reprezentační tým potrestán, pokud v utkání nasbírá pět a více karet. Španělé ve finále dostali pět žlutých, Nizozemci dokonce osm a navíc Heitingovu červenou.

Pro oba celky je však pokuta v porovnání s prémiemi od FIFA "směšnou" částkou. Španělsko dostalo za triumf na šampionátu 22,6 milionu eur a stříbrní Nizozemci 18,1 milionu.

reklama