reklama

Tvrdý trest! Suárez si za kousnutí nezahraje čtyři měsíce

Luis Suárez se zakousl italskému obránci Chiellinimu do ramene Luis Suárez se zakousl italskému obránci Chiellinimu do ramene autor: Repro YouTube
Uruguayský útočník Luis Suárez dostal od disciplinární komise FIFA za kousnutí Itala Giorgia Chielliniho zákaz činnosti na čtyři měsíce.

Rio de Janeiro - Uruguayský útočník Luis Suárez dostal od disciplinární komise FIFA za kousnutí Itala Giorgia Chielliniho zákaz činnosti na čtyři měsíce, a to včetně klubového fotbalu, a na devět reprezentačních zápasů.

Kanonýr Liverpoolu tak přijde o zbytek mistrovství světa, kde se Uruguay probojovala do osmifinále. Zároveň musí zaplatit pokutu sto tisíc švýcarských franků (asi 2,26 milionu korun).

Uruguayská fotbalová asociace se rozhodla proti trestu odvolat.

Komise měla jasno

Suárez se provinil v 79. minutě třetího utkání ve skupině s Itálií za stavu 0:0. Při souboji s Chiellinim ve vápně se zakousl protihráči do ramene, italský obránce se ohnal a trefil ho loktem do obličeje. Souboj však unikl pozornosti rozhodčího, který ani jednoho nepotrestal. Uruguay vzápětí dala gól a díky výhře postoupila na úkor Itálie do osmifinále.

Incident začala prošetřovat disciplinární komise a došla k závěru, že se největší hvězda Uruguaye skutečně provinila, přestože Suárez vinu odmítal.

"Takové chování nemůžeme na fotbalovém hřišti tolerovat. Zvláště když se stalo na mistrovství světa, které sledují miliony lidí po celém světě. Komise vzala v potaz všechny okolnosti případu a uznala Luise Suáreze vinným. Trest má okamžitou platnost," řekl předseda disciplinární komise FIFA Claudio Sulser.

Kanibal recidivista

Suárezovi přitížilo i to, že v minulosti už se podobně dvakrát provinil. V roce 2010 během působení v Ajaxu kousl do ruky Otmana Bakkala z Eindhovenu a nezahrál si sedm utkání. Loni v dubnu pokousal při zápase anglické ligy obránce Chelsea Branislava Ivanoviče a dostal trest na 10 zápasů. Ten se mu tehdy přenesl do další sezony, do které se zapojil až na konci září. Přesto se ještě dokázal stát nejlepším střelcem anglické ligy.

Tentokrát si v dresu Liverpoolu bude moci po čtyřměsíčním trestu zahrát až na konci října. Do té doby se nesmí účastnit žádných fotbalových aktivit, včetně tréninků, přestupů, autogramiád a podobně. Má zakázaný i vstup na stadiony. Za Liverpool nebude moci nastoupit do devíti zápasů anglické ligy a do tří utkání základní skupiny Ligy mistrů. "Nebudeme se k tomu vyjadřovat, dokud od FIFA nedostaneme oficiální zprávu s rozhodnutím," prohlásil ředitel Liverpoolu Ian Ayre.

V dresu Uruguaye přijde Suárez o zbytek mistrovství světa a také o jihoamerické mistrovství Copa América, kde Uruguay bude příští rok obhajovat vítězství. Nyní se musí vystěhovat z hotelu, který uruguayská výprava během mistrovství obývá.

Suárezova tvář je najednou nechtěná

Na Suárezův trest reagují i jeho osobní sponzoři. Výrobce sportovního vybavení Adidas pozastavil všechny reklamy, ve kterých uruguayský útočník figuruje. "Jeho chování mu neodpustíme. Proto již během mistrovství světa neplánujeme marketingové aktivity se Suárezem," řekl mluvčí firmy Oliver Brüggen. "Plně podporujeme rozhodnutí FIFA," dodal.

Ačkoli se Uruguayci proti trestu odvolají, podle odborníka na sportovní právo Christopha Schickhardta nemají příliš velkou šanci na úspěch.

"Jde o zákaz výkonu povolání. A tyto tresty, pokud jsou přiměřené, jsou těžko napadnutelné. Proti dvouletým trestům za doping se také těžko něco namítá," řekl Schickhardt agentuře SID.

reklama