UEFA chce zatočit se zadluženými kluby. Včetně Sparty

Jakub Šafránek Jakub Šafránek, yac
22. 1. 2010 15:01
UEFA zakáže dlouhodobě ztrátovým klubům poháry
Michel Platini prosazuje myšlenku "finanční fair play".
Michel Platini prosazuje myšlenku "finanční fair play". | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nyon - Ty nejchmurnější obavy o špatném hospodaření evropských klubů naplnila ekonomická zpráva UEFA, která bude oficiálně vydána v únoru tohoto roku.

Generální sekretář této organizace Gianni Infantino totiž prozradil deníku Telegraph, že až polovina všech evropských klubů hospodaří se ztrátou, přičemž až 20 % klubů má dluhy, které by se daly označit jako obrovské.

"Prozkoumali jsme hospodaření více než 650 klubů po celé Evropě a zjistili jsme, že zhruba polovina z nich každoročně vykazuje ztrátu a 20 procent z nich má velkou ztrátu, neboť každoročně utrácí více než 120 procent svých příjmů," tvrdí Santini.

Čtěte také:

Úroky z obřích dluhů moří United. Vydají dluhopisy
UEFA schválila nový fotbalový zákon: Stop zadlužování
Platini: Chelsea nebo United by koupil jen hlupák

"Zhruba třetina klubů utrácí až 70 procent svých příjmů na platy hráčů a zaměstnanců. Zisky z fotbalu loni stouply o deset procent, ale platy hráčů a trenérů vzrostly o osmnáct procent," rozvádí generální sekretář.

"Je jasné, že jestli to půjde takhle dál, tak skončíme v inflační spirále, takže k tomu musíme zaujmout rozumnější postoj," dodává Santini. 

Problémy mohou mít United, City ale i Sparta

Součástí již přijatých opatření je nařízení o vyrovnaném rozpočtu, které by mělo začít platit v sezoně 2012-2013.

Manchester United na hřišti válí, ale jeho zisky sotva stačí pokrýt úroky z dluhů.
Manchester United na hřišti válí, ale jeho zisky sotva stačí pokrýt úroky z dluhů. | Foto: Reuters

To uvádí, že kluby, které budou tři roky po sobě hospodařit s vyššími náklady než zisky, se nebudou moci zúčastnit evropských pohárových soutěží. Zároveň kluby nebudou pod touto hrozbou moci nakupovat hráče, na které si nevydělaly.

Jinými slovy nákupní horečky loňského roku, které předvedli Florentino Perez v Realu Madrid (přes šest miliard utracených za posily) a šejk Mansúr v Manchesteru City (přes pět miliard), by se již neměly opakovat.

Naopak dlouhodobých investic, jako jsou stavby stadionů či fotbalových akademií, se nová nařízení netýkají.

Opatření, která by měla naplnit Platiniho ideu "finanční fair play" se asi nejvíce dotknou Anglie, kde je zadluženo jen v Premier League 16 ze 20 týmů.

Dluhy evropských velkoklubů v CZK

AC Milán 720 milionů
Manchester United - 25,8 miliard
Chelsea - Více než miliardový dluh amortizoval Roman Abramovič
Real Madrid - 9 miliard
Manchester City - Téměř miliardový dluh amortizoval šejk Mansúr

Ovšem strachovat by se pomalu měli začít i v Itálii, kde mají velké dluhy jak AC, tak Inter Milán, nebo ve Španělsku, kde zase neváhá utrácet Real Madrid.

Ostatně ani české kluby na tom nejsou, co se týče hospodaření, zrovna nejlépe.

Nejzadluženějším českým týmem je podle dostupných zpráv Sparta, která jen za minulý rok hospodařila se ztrátou více než 140 milionů korun a záporné výsledky hospodaření vykazuje již čtvrtý rok po sobě.

Slavia si sice za minulý rok připsala na českou ligu rekordní zisk 238 milionů, avšak celkově je nadále ve ztrátě více než půl miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy