reklama

Uhrin se těžké skupiny nebojí: Věřím v opakování Eura 1996

Karel Poborský na Euru 1996 Karel Poborský na Euru 1996 autor: ČTK
Dušan Uhrin starší českému národnímu týmu věří. Podle něho by na evropském šampionátu mohl uspět, protože proti silným soupeřům hraje lépe než proti outsiderům.

Praha - Španělsko, Chorvatsko, Turecko. Ze soupeřů české fotbalové reprezentace na letním evropském šampionátu ve Francii jde strach. Většina odborníků o skupině D hovoří jako o "skupině smrti".

Tedy až na bývalého trenéra národního týmu Dušana Uhrina staršího. Podle něho mohla reprezentace v sobotním pařížském losu dopadnout i hůře. "Podle mého to není ta úplně nejtěžší varianta, horší mi přijde ještě ta s Belgií, Itálií, Švédskem a Irskem. Ale těžká skupina to je, o tom není pochyb. Je hlavně zrádná, to je to správné slovo, které ji charakterizuje," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Hodně prý bude záležet, v jaké pohodě do Francie všichni hráči přijedou. "Španělsko už nemá takovou sílu, jak mělo před čtyřmi lety. U Chorvatska záleží, do jaké se dostane formy, může být vynikající, ale také nemusí," podotýká Uhrin.

Každých 20 let přijde úspěch

S Tureckem se Češi utkali v kvalifikaci a dokázali ho v tabulce přeskočit. Venku s ním vyhráli, doma za již jistého postupu prohráli. "Celkově s nimi ale moc dobrou bilanci nemáme, vzpomeňme jen na Euro 2008. Teď se jim nepovedl začátek kvalifikace, ale ke konci se už do toho dostávali. Uvidíme, jak na tom budou za půl roku, je to ještě dlouhá doba."

Při pohledu na skupinu D se nabízí paralela s evropským šampionátem v roce 1996, kde právě Uhrin národní tým vedl a došel s ním až do finále. Tehdy jeho svěřenci museli svést souboj s Německem, Itálií a Ruskem. "Byla to také těžká skupina, zřejmě ta nejtěžší, ale ukázalo se, že se dá hrát s každým," vzpomíná.

Právě proto věří, že by se mohlo zadařit i Vrbově družině. "Já docela dám na takovou tu periodu, kdy se historie opakuje. Před 40 lety jsme byli mistři Evropy v Bělehradě, před dvaceti lety ve finále a teď je tu další dvacetiletý cyklus," upozorňuje Uhrin.

A podobnost lze najít i v něčem jiném. Podobně jako v roce 96 i tentokrát bude muset kouč spoléhat především na hráče z domácí soutěže, protože v zahraničních ligách jich moc v zápřahu není.

"Čechům silní soupeři sedí"

"To je důležitý fakt. Ti kluci z domácí soutěže mají vždycky obrovskou motivaci se ukázat, protože pro ně je mistrovství Evropy vrchol," říká dvaasedmdesátiletý trenér, který kromě reprezentace vedl i Spartu nebo Bohemians Praha 1905.

Hrát roli může i pořadí utkání ve skupině. Češi začínají proti Španělsku, proti největšímu favoritovi na postup, poté vyzvou Chorvaty a nakonec Turky. "Pavel Vrba je asi rád, že hrají první zápas se Španělskem, je to otázka rozehranosti týmu. My jsme na Euru 96 taky hráli s Německem hned první zápas a jak to dopadlo," upozorňuje Uhrin na úvodní prohru 0:2 s pozdějším vítězem šampionátu.

Podle něho bude těžká skupina českému týmu sedět, protože od něj veřejnost nebude moc očekávat. "Česká mentalita je taková, že slabšího soupeře mají hráči tendenci podcenit, zatímco proti tomu silnějšímu zahrají lépe," dodává Uhrin.

Stejně tak věří Slovensku, které v losu vyfasovalo Anglii, Wales a Rusko. "Když jsem viděl, že budou hrát Angličani proti Walesu, tak jsem si říkal, že to bude snad zápas století, opravdové derby. Ale taky se to dá zvládnout, Rusko není zrovna v oslnivé formě, navíc postupovat budou i čtyři nejlepší týmy ze třetích míst, to může hrát roli nejen u Slováků, ale i v naší skupině."

reklama