reklama

Uhrin starší: Hušbauer ve Slavii zapadl, ale i Sparta se zdá silnější

Josef Hušbauer Josef Hušbauer autor: Milan Kammermayer
Loni byli přestupovým hitem cizinci, kteří se hromadně valili do nejvyšší české fotbalové soutěže, letošní zimu orámovalo meziklubové handlování s tuzemskými hráči. Ať už je to příchod Josefa Hušbauera do Slavie, Josef Šural a Ondřej Zahustel do Sparty či návrat Romana Hubníka do Plzně. Na startu jarní části Synot ligy tak určitě bude koho sledovat.

Praha - Loni byli přestupovým hitem cizinci, kteří se hromadně valili do nejvyšší české fotbalové soutěže, letošní zimu orámovalo meziklubové handlování s tuzemskými hráči. Ať už je to příchod Josefa Hušbauera do Slavie, Josefa Šurala a Ondřeje Zahustela do Sparty či návrat Romana Hubníka do Plzně. Na startu jarní části Synot ligy tak určitě bude koho sledovat.

Nejaktivnějším hráčem byla na přestupovém trhu Slavia. Pátý celek tabulky podzimu přivedl osm nových jmen. "Všichni ale hrát nebudou. Sice jsem teď v poslední době se synem nemluvil, ale podle mého tam proniknou do sestavy tak tři. Ono by to ostatně bylo špatně, kdyby tomu tak nebylo, protože ti hráči, kteří ve Slavii byli na podzim, jsou kvalitní," řekl Aktuálně.cz Dušan Uhrin starší.

Jeho syn, trenér sešívaného celku, přilákal do týmu i sparťanského záložníka Josefa Hušbauera. Zdá se ale, že to byl obchod dobrý pro tým i pro hráče.

"Slavia bude chtít hrát o titul"

"Byl jsem asi na dvou nebo třech přípravných zápasech Slavie a kromě sestavy, do které se výborně začlenil, ho přijali i fanoušci. On je ten typ, který potřebuje důvěru, jak od fanoušků, tak od trenérů, pak jeho výkony jdou nahoru," dodává někdejší kouč Sparty či české reprezentace.

Slavia se ani hráčů nezbavovala, odešli jen ti, kteří by nejspíš v sestavě nenašli místo. Voltr s Bazalem budou v Jihlavě navíc jen na hostování. "Vnímám dobře především to, že neodešli hráči jako Škoda nebo Zmrhal. Pro český fotbal a domácí ligu je to jedině dobře," chválí sešívané někdejší ligový obránce Milan Fukal.

Sám ovšem ze vzestupu Slavie jako bývalý hráč Sparty radost nemá. "Upřímně ne, protože Slavia po změně majitele vyslala jasný signál, že nechce být v poli poražených, jako v minulosti byla. Chce hrát rovnocennou partii s týmy jako Sparta nebo Plzeň. Bude chtít hrát o titul. Na druhou stranu jí to ale přeju, protože jí taková role historicky patří," přiznává.

Fukal: Zahustel má potenciál

Letenští však také úplně nezaháleli. Podepsali stopera Ondřeje Mazucha, z Liberce přišel reprezentant Josef Šural a z Mladé Boleslavi Ondřej Zahustel. "Podle posledního utkání to vypadá, že Sparta bude na jaře silnější. Šural zapadl do sestavy velmi dobře, jeví se jako velká posila," naráží Uhrin na generálku Sparty proti Žilině, kdy Šural vstřelil dva góly a na další nahrál.

Zatímco loni v zimě Sparta rozšiřovala v týmu cizineckou legii, tentokrát sáhla po osvědčených hráčích z ligy. Trenér Zdeněk Ščasný doufá, že v Ondřeji Zahustelovi najde typ pravého obránce, jakým byl Pavel Kadeřábek.

"Takového hráče, jakým je Pavel, těžko nahrazovat. V Boleslavi se Zahustel ale taky dokázal prosadit, takže ten potenciál určitě má," hodnotí někdejšího křídelníka Středočechů Fukal.

Nejen o Zahustela, ale především o Jiřího Skaláka přišla Mladá Boleslav. Talentovaný záložník, který se v zimě upsal anglickému Brightonu, v tuto chvíli vede statistiku nahrávačů letošního ročníku Synot ligy, a tak bude Středočechům hodně chybět.

"Je to oslabení. V útočné fázi představoval pro soupeře velké nebezpečí. Navíc pro jejich ofenzivu byla velmi důležitá i role Magery, který se po boku Skaláka hodně zvedl. Tohle půjde hned těžko nahradit," tuší Uhrin.

Plzeň posilovat nepotřebovala

Ze Slovenska přišel místo Skaláka do kádru Karla Jarolíma Jan Kalabiška, ale že by od prvního zápasu vyrovnal kvalitu největší hvězdy, se asi čekat nedá. "Bude to mít složité, ale je to o jedenácti hráčích a takovou individualitu může vyvážit týmová hra. A s tak kvalitním trenérem i kádrem a zázemím by se to Boleslavi mohlo povést," myslí si Fukal.  

Kdo naopak s kádrem vůbec nehýbal, byla mistrovská Plzeň. Vedoucí tým ligy si pouze stáhl hráče z hostování a do Turecka vyslal Václava Procházku. "Ani mě to nepřekvapilo, protože měla kádr jeden z nejlepších v lize a jediným problémovým místem byla obrana. Teď se po půl roce vrátil Hubník a věřím, že to tam zase upevní a defenziva Plzně bude lepší," předvídá Uhrin.

Že by Západočechům chyběly v obraně zkušenosti, se třiašedesátiletý trenér neobává. "Procházka odešel, ale nebyl zrovna v dobré formě, takže by to nemělo Plzeňským vadit. Naopak vedle Hubníka budou hrát mladí kluci, pravděpodobně Baránek, který už na podzim předváděl dobré výkony," dodal.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

reklama