16. 10. 2008 11:15
Ujfaluši: V Polsku to bylo o něčem jiném
Tomáš Ujfaluši dovedl tým k výhře nad Slovinci
Tomáš Ujfaluši dovedl tým k výhře nad Slovinci | Foto: Ondřej Besperát

Teplice - Vítězné pokřiky se ozývaly z české kabiny na teplickém stadionu ještě dlouho po výhře nad Slovinci. "To si pište, že jsme si v kabině zařvali," smál se Tomáš Ujfaluši po vydřené výhře.

"I jedno pivko přišlo vhod. Ale teď už jedeme zpátky do klubů, žádné oslavy," dodal kapitán reprezentace.

Sám ale ví, že k ideálu měla cesta za důležitými třemi body daleko.

"Každý víme, v jaké situaci jsme byli. V podstatě jenom vítězství nás mohlo posunout o krok dopředu. A my jsme to zvládli. I když samozřejmě hlavně v tom prvním poločase to nebylo úplně ideální," přiznal stoper Atlétika Madrid.

Čtěte více: První výhra: Mizérii proti Slovincům zažehnal Sionko

Po první půli jste si také vysloužili pískot fanoušků. Vnímal jste to?
To se nedá opomenout. Zamrzí to a rozhodně to není příjemné. Ale tady už jsme si na to trochu zvykli. Když si vzpomenu na atmosféru v Polsku, tak to se nedá vůbec srovnat.

Jenže reprezentaci se ani na domácí půdě nedařilo. Fanoušci už asi byli frustrovaní, nemyslíte?
Těžko říct, ale asi si neuvědomují, že generace se vyměnila a hráči jako Méďa, Šmíca, Honza Koller, a momentálně i Rosa, tu teď nejsou.

V první půli vám dost pomohlo i štěstí, souhlasíte?
Slovinci měli velké šance. Ale to je fotbal. V Polsku jsme měli čtyři šance a dali jsme jeden gól, Slovinci měli teď dvě a nedali žádný. Štěstí bylo trochu na naší straně, ale myslím, že bylo vidět, že chceme vyhrát víc než oni, dali jsme do toho všechno a zvítězili jsme zaslouženě.

Zase český hrdina. Sionko byl rád, že nikdo neutekl
Uf, oddechl si Rada. Ustál tlak a děkoval Zítkovi

Jak vůbec došlo k té obrovské šanci Slovinců?
Nějak tam vyplul. Dan, když viděl, že je obrana víc vysunutá, tak stál o dva, tři metry dál od brány a to mu pomohlo tu šanci zlikvidovat.

Rok zakončíme se sedmi body

Nakonec jste výhru vydřeli. Cítíte velikou úlevu?
Tak stoprocentně. Je to první vítězství ve skupině, jsme strašně rádi, že jsme to zvládli. Teď máme víc času se připravit na San Marino. Věřím, že tento rok uzavřeme ziskem sedmi bodů a příští rok nastartujeme už s uzdravenými hráči.

Čeští reprezentanti děkují zaplněným tribunám. Z teplického hřiště odešli unaveně s výhrou 1:0 nad Slovinskem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Po přestávce se hra výrazně zlepšila. Co zaznělo v kabině?
Řekli jsme si, že jsme to první poločas zbytečně otevírali, dělali jsme zbytečně chyby. Ve druhé půli jsme stáli více u hráčů a soupeř si nevytvořil v podstatě nic. My jsme hráli zodpovědně a dali jsme gól. To bylo podstatné.

Vzal jste si jako kapitán slovo?
Tak to nefunguje, že by si někdo vzal řeč. Mluvíme všichni. Každý má své názory. Je to spíš formou debaty. Všichni jsme věděli, co máme za úkol. Chtěli jsme hlavně zlepšit defenzivu, aby se soupeř tolik nedostával do šancí.

V defenzivě nakonec nenastoupil Zdeněk Grygera. Proč se trenér podle vás rozhodl pro Pospěcha?
Asi proto, že jsou s Liborem sehranější z klubu. Nevím, s trenérem jsem se o tom nebavil, ale tohle byl asi hlavní důvod.

Před vámi se kompletně obměnila záloha. Jak se vám s ní spolupracovalo?
Myslím, že v první půli to trošku vázlo. Rajny pak hrál více u nás a tím se to zlepšilo.

Rajnoch? Odehrál velký zápas

Překvapilo vás, že se objevil Rajnoch v základní sestavě?
Ne. Odehrál podle mě velký zápas. Viděl jsem ho, jak hrál proti mně, když jsem ještě byl ve Fiorentině. Byl jednoznačně nejlepším hráčem Mladé Boleslavi. Teď jsem mu říkal před zápasem, ať se nebojí a hraje to, co proti nám. On měl sebevědomí, vyhrál spoustu hlaviček a myslím, že odehrál dobrý zápas.

Jan Rajnoch (17) v urputném souboji o míč.
Jan Rajnoch (17) v urputném souboji o míč. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jak byste ho srovnal s Kováčem, jenž nemohl kvůli kartám nastoupit?
On je více záložník než obránce, u Kovyho je to spíš naopak.

Hra zálohy však pokulhávala zatím ve všech kvalifikačních zápasech. Cítíte, že je slabší, než bývala?
To vnímá asi každý. Záloha je jiná, jinak složená. Troufnu si ale říct, že tým, který hrál kvalifikaci na Euro 2004, byl rozhodně nejlepší, jaký jsem zažil.

A co teď záloze nejvíce chybí?
Nemá smysl o tom mluvit. Když byl Méďa vlevo a Steve vpravo, Rosa ve středu, to byly všechno individuality, které se nebály jít jeden na jednoho, byly hodně kreativní, vymyslely spoustu přihrávek pro útočníky. Teď je nemáme a musíme se tomu přizpůsobit. Já věřím, že to zvládneme. I když teď nemohl hrát Honza Polák a Kovy, tak jsme to zvládli.

Za trenéra Brücknera se postup na mistrovství proměnil skoro v samozřejmost. Teď to však vypadá, že samotná účast na MS bude velikým úspěchem. Souhlasíte?
To rozhodně bude úspěch. Jak už jsem říkal, generace se vyměnila a ostatní týmy jdou podle mě nahoru. Jenom věřím, že si to uvědomí i fanoušci a příště budou lepší.