reklama

Uklizečka vyťukávala kód. A tajná kamera na FAČR ji natáčela

Kamera na ilustračním snímku patří do systému tzv. Jestřábího oka. Na Strahově našli kameru skrytou Kamera na ilustračním snímku patří do systému tzv. Jestřábího oka. Na Strahově našli kameru skrytou autor: Reuters
Policie šetří instalaci tajné kamery v sídle Fotbalové asociace ČR na Strahově jako poškození cizích práv

Praha - Ve fotbale už se řešil kdejaký skandál, ale tajná kamera snímající vstupní prostor na strahovského sekretariátu FAČR, to byla v půli října novinka.

Deník Aktuálně.cz, který tehdy o věci jako první informoval, zjišťoval k celému incidentu další fakta a informace.

Všechny indicie směřují k tomu, že šlo o práci zlodějů, kteří chtěli zjistit kombinaci vstupního kódu, vypínajícího alarm.

"V té kameře byla paměťová karta s kapacitou pro několikahodinový záznam. Objektiv kamery byl namířen právě na krabičku, na které se vyťukávají bezpečnostní kódy. A zároveň byly v záběru také hodiny. I časové zvyklosti na sekretariátu, tedy kdy kdo přichází či odchází, mohly zloděje také zajímat zajímat," míní Martin Synecký, bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR.

Byl to právě on, kdo 17. října o objevu kamery informoval policii. Pracovníci sekretariátu ji ovšem našli už o několik dní dříve. A to celkem snadno. Kamera byla totiž schována v krabici pro bezpečnostní sirénu. Ta se uvolnila, skončila na zemi a kamera z úkrytu vypadla.

Poškození cizích práv. Policie pátrá

Ale nikdo netušil, jestli náhodou nejde o součást bezpečnostního kamerového systému asociace. "Bezpečák" Synecký byl totiž tehdy s reprezentací na výjezdu na Maltě a v Bulharsku.

Hned po návratu však policii na kameru obratem upozornil, ta si ji odvezla a od té doby vyšetřuje, kdo ji tam dal a proč. Patrně bezvýsledně.

"Byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin poškození cizích práv a věc je nadále prověřována," sdělila deníku Aktuálně.cz v listopadu Hana Jeřábková, policejní mluvčí.

Deník Aktuálně.cz získal o kameře další informace. Nebyla napojena na žádné komunikační zařízení, to znamená, že záběry z ní se ukládaly jen na zmíněné paměťové kartě.

Kdo měl o ně zájem, musel si tedy pro kartu ke kameře osobně dojít, žádný dálkový přenos dat z kamery jiným způsobem neprobíhal.

Umístit kameru na skryté místo nebyl pro pachatele zase až takový problém. Připevněna byla na budově, v níž sídlí FAČR, zvnějšku a sledovala zmíněný vstupní prostor sekretariátu skrze skleněné dveře. 

Přístup do prostoru, kde byla kamera instalovaná, je víceméně volný, skrz stadionek Přátelství, kde už nyní mimochodem probíhá stavba nové budovy FAČR.

Kamera zhruba za 7000 korun

A co tedy kamera natočila? "Záznam na té paměťové kartě jsme si prohlíželi. Spustili to asi v půl třetí ráno, pak tam byl zaznamenaný příchod uklizečky, jak vyťukává ten vstupní kód," prozradil Martin Synecký, bezpečností manažer FAČR.

Navzdory několikametrové vzdálenosti kamery od kódovací krabičky byl prý záznam kvalitní. "To byla dobrá kamera, tak za 7000 korun," odhaduje Synecký.

Ten vůbec netuší, jak dlouho mohla být kamera ve svém úkrytu instalovaná. "Teoreticky tam mohla být několik dní a tu paměťovou kartu tam někdo mohl chodit vyměňovat. Možná to byl ale hned první pokus a kamera byla víceméně náhodou hned odhalena," přemítá.

Bezpečnostní vstupní kódy následně na FAČR samozřejmě ihned změnili.

Synecký vychází z toho, že kamera měla opravdu sloužit zlodějům, kteří se chtěli dostat do prostor sekretariátu za pomoci znalosti právě těchto vstupních kódů. "Jiný účel mě nenapadá," dodává bývalý policista.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama