reklama

Ultras Sigmu v klíčové chvíli opustili. Aby ukázali Peltovi

FOTO Baník bojoval do posledního muže a slavil tři body Podívejte se na galerii ze záchranářského souboje mezi Sigmou a Baníkem Ostrava. Foto: Lukáš Drštička
Z Ostravy přijelo do Olomouce asi sto fanoušků Baníku, ale na stadion nešli. Chodili celý zápas kolem něj a nadávali Peltovi. Ultras Sigmy nedorazili dokonce vůbec, i když je tým potřebuje.

Olomouc - Skalní fanoušci Sigmy nedorazili na domácí utkání žádní, z Ostravy jich přijelo asi sto, ale na tribuny nešli. Že jejich tým možná sestoupí z Gambrinus ligy, jim bylo úplně jedno, celý zápas raději pochodovali dokola kolem stadionu a uráželi předsedu českého fotbalu Miroslava Peltu

Oba tábory utkání bojkotovaly. Prý se jim nelíbí represe vůči fandění ze strany fotbalové asociace i samotných klubů. A tak se ten možná nejdůležitější zápas obou týmů, ke kterým se tihle lidé hlásí a považují se za největší srdcaře, hrál bez nich. 

"Ať se na mě nikdo nezlobí, ale hrajeme doma a vypadá to, že doma vůbec nejsme. Jestli tady někdo byl, tak akorát samí baníkovci," prohlásil na adresu domácích Ultras, kteří nechali svůj sektor prázdný, rozzlobený útočník Sigmy Adam Varadi.

Sigma si bude muset klíčové body uhrát asi sama

"Asi si to budeme muset uhrát na hřišti úplně sami," vzkázal těm nejvěrnějším Hanákům Varadi. Olomouc tři kola před koncem ztrácí na nesestupovou patnáctou příčku dva body a zajíždí o víkendu na trávník mistrovské Sparty (tabulku a program ligy najdete zde).

Kdy jindy, když ne teď, by potřebovali fotbalisté pomoct víc?

Jenže tentokrát se na podporu svých fanoušků rozhodně spolehnout nemohli a zápas prohráli po fantastickém ostravském obratu 2:3. Spíš než pokřik Sigma, Sigma! se z tribun Androva stadionu ozývaly chorály Baníku. Část ostravských příznivců totiž nakonec brány stadionu překročila a usedla na hlavní tribunu.

Počítadlo ukázalo návštěvu necelé čtyři tisícovky, ale to se spíš točilo samo setrvačností, když k takhle vysokému číslu dospělo. 

Hanáky naštval zápas na Slovácku, Baník vedení Sigmy

Celý problém dnes řešila na svém výkonném výboru i FAČR, ale ze své tvrdé politiky vůči vulgaritám slevit nechce (více zde). 

Historie současných napjatých vztahů mezi fanoušky a Asociací začala přibližně před měsícem, když v návaznosti na hromadnou bitku fanoušků během utkání Baník - Sparta šéf fotbalu Miroslav Pelta vyrazil do boje za zkulturnění prostředí na stadionech. Rozhodčí dokonce vyzval k přerušení, případně úplnému ukončení zápasů v případě vulgárních projevů z hlediště. 

Od té doby se přerušuje téměř každé utkání. Několikaminutová pauza během zápasu Slovácko - Sigma v minulém týdnu byl důvod, proč včerejší zápas bojkotovali domácí. Baník nepřijel kromě toho údajně také proto, že Sigma účelově uzavřela část stadionu, aby hostům nemusela přidělovat větší množství vstupenek.

"Vedení Sigmy se rozhodlo zcela účelově uzavřít část stadionu, čímž znatelně klesl i počet vstupenek, které jsou povinni poskytnout fanouškům hostů. Počet 357 vstupenek zdaleka neodpovídá ani potřebám zájmu fanoušků Baníku, ani skutečné kapacitě sektoru pro hosty," znělo v prohlášení fanoušků Baníku. 

Kultivovaný protest. Lepší než házet pyro

Fotbalisté ostravského klubu se svých fandů za včerejší akci částečně zastali. "Na problém poukázali slušně a kultivovaně. Rozhodně je to lepší, než aby po trenérovi vlastního týmu házeli pyrotechniku," řekl třeba kouč Baníku Tomáš Bernady.

Poukázal tím na fanouška Sparty, který hodil dýmovnici na Vítězslava Lavičku v Teplicích v době, kdy kouč kotel Sparty prosil o to, aby se uklidnil a zápas mohl dál pokračovat. 

"Když vidím, co se na stadionech děje, v ničem to neprospívá nám hráčům ani celému fotbalu," prohlásil Václav Svěrkoš, útočník Baníku. "Mám na to vlastní názor, jenže ten bohužel nemůžu říct," dodal.

reklama