Umí čaroděj Vrba zázraky do tří dnů? To ukáže zápas s Nory

Jak si vedli při svých premiérách u reprezentace Vrbovi předchůdci? Podívejte se ve fotopřehledu
5. březen 2014 si bude Pavel Vrba navždy pamatovat jako den, kdy poprvé vedl jako trenér českou fotbalovou reprezentaci k prvnímu zápasu s Norskem. Tento příběh teprve bude napsán, pojďme se podívat, jak si při premiérách vedli jeho předchůdci.
Dušan Uhrin starší - Když v květnu 1993 přebral reprezentaci, byla ještě československá a pokoušela se o postup na mistrovství světa 1994. Premiérový zápas proti Rumunsku vyšel národnímu týmu dobře. Hattrickem se tehdy na stadionu v Košicích zaskvěl Peter Dobovský a domácí vyhráli 5:2.
Na světový šampionát se tehdy Čechoslováci nedostali, ale Uhrin u kormidla zůstal a byl jedním ze strůjců slavného finále na Euru 1996 v Anglii. Konečné stříbro je pro českou reprezentaci dodnes největším úspěchem v historii a trenéru Vrbovi, by se taková budoucnost jistě líbila.
Jozef Chovanec - V lednu 1998 byl v podobné pozici jako Vrba. Také ho čekala evropská kvalifikace a ještě před tím řada přípravných zápasů. V březnu reprezentace přivítala v Olomouci Irsko a díky Šmicrovi a Lasotovi z toho byla výhra 2:1.
Foto: CPA - Eduard Erben
Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 3. 2014 9:36
Pavla Vrbu čeká proti Norsku premiéra v roli trenéra české fotbalové reprezentace

Praha  - Velká premiéra je tu, v pražském Edenu by dnes večer (18.30, online zde) mělo vítat české a norské fotbalisty zaplněné hlediště.

Proč najednou takový zájem o  pouhý „přáteláček“? Natěšení fanoušci očekávají první ukázku bílé magie Pavla Vrby na lavičce národního týmu. A úkol mu u hospodských stolů nezadali jednoduchý: Nemožné na počkání a zázraky do tří dnů.

V pondělí po poledni se sešli, potrénovali, vyfotografovali se a večer se pobavili na vyhlašování Fotbalisty roku. Úterý přineslo další trénink a příležitost k taktické přípravě. Dnes už se hraje. 

I Hospodin tvořil svět šest dní. A po Vrbovi  se chce, aby v polovičním čase po Michalu Bílkovi (a Josefu Pešicem) proměnil reprezentační tým, hrající dosud víceméně na náhodu, v nejmodernější fotbalovou mašinu s dokonalou přechodovou fází a totální ofenzivou v erbu.

Kouč: Jsou dobří, reagují okamžitě

Viktorii Plzeň učil Vrba svá kouzla tři roky, než dosáhla na titul. Teď měl k dispozici jen tři dny. „Tyto krátké srazy proběhnou vždycky velmi rychle, moc času na trénování a zkoušení nějakých věcí na hřišti není, spíš je čas věnovat se videu, ukázat si na něm teorii, jak budeme chtít hrát. Detailnější to asi bude až při dalších srazech,“ očekává pozvolnější nájezd Vrbovy filozofie do hlav reprezentantů záložník Tomáš Hübschman.

Sám Pavel Vrba se kupodivu nebojí slibovat, že hned napoprvé přijde ofenzivní jízda. „Kvalita hráčů je taková, že na určité pokyny dokážou reagovat okamžitě. Po středečním zápase budete moci sami posoudit, jestli už se mužstvo v něčem změnilo,“ říká Vrba. Ale pak si přeci jen vyžádá jistou rezervu: „Na určité věci přeci jen budeme potřebovat víc času, abychom si je zažili.“

Na sraz pozval čtyři hráče, kteří už prošli jeho rukama v Plzni. „Pro ně to bude úplně jednoduché, ti budou vědět hned, co po nich chci. Ale naší výhodou je skutečnost, že v klubech, kde jsou vedeni k ofenzivnímu fotbalu, funguje většina našich reprezentantů, takže s tím nebude problém,“ nešetří Vrba optimismem.

Pro jeho předchůdce se přitom jednalo o problém nepřekonatelný. „Na víc jsme neměli,“ glosoval často Michal Bílek bezkrevné výkony svého týmu, který měl občas problém i s triviálním založením postupného útoku.

Pavel Vrba přitom povolal takřka stejné hráče jako Bílek, pozvánku neposlal jen Jaroslavu Plašilovi, mistrovi zpomalovací zpětné přihrávky. Místo něj po čase pozval Adama Hlouška, který už se v Norimberku zotavil po těžkých zdravotních problémech.

Před Nizozemci moc testů nezbývá

Všechny své vyvolené už ale v předchozích týdnech kontaktoval a rozeslal jim i „notičky“. Na audiovizuálních nosičích dostali hráči dvojí učivo: jak bude hrát norský tým a jak by chtěl (nejen) proti němu hrát ten český. „Všichni hráči mi říkali, že si to pustili. V zápase uvidíme, jak to bylo úspěšné,“ podotýká Vrba.

Prostor na další zkoušení má každopádně omezený. Koncem května vyzve Finy, v zápase, v němž hodlá nasadit zejména krajánky, jimž končí brzy ligové soutěže. V červnu pak na Rakušany hodlá naopak vyrukovat spíše s ligovým výběrem. „Šanci na delší soustředění a přátelský zápas pak ale naštěstí budeme mít ještě těsně před vstupem do kvalifikace proti Nizozemsku,“ spřádá Vrba další plány.

Těžší kombinaci rozjezdu bojů o Euro 2016 už UEFA českému výběru přisoudit nemohla: 9. září duel s Nizozemci, 10. října v Turecku. Tam už musí být Vrbovo dílo hotovo, čas mu běží.

Po rozpadu federace měl Dušan Uhrin pět příležitostí hledat v přípravě optimální složení nově vznikající české reprezentace. Několik měsíců jeho celek fungoval dokonce paralelně se společnou reprezentací, která pod hlavičkou RCS dohrávala kvalifikaci o MS 1994.

Jozef Chovanec měl před svou první kvalifikací k dispozici tři klasické „přáteláky“ a navíc třízápasové turné po východní Asii. Celé to přitom hrozilo ostudou hned na začátku, když v jeho premiéře v Olomouci vedli Irové v půli 1:0 a český tým se na hřišti ztrácel. Traduje se, že si vzal o přestávce slovo asistent Karel Brückner, upravil taktiku – a hned se obraz hry i skóre zlepšily.

Brückner si musel uhájit Nedvěda

Jako hlavní kouč pak Brückner převzal reprezentační tým v únoru 2002 a odjel s ním na turnaj na Kypr. Přímo na místě se řešily fundamentální záležitosti typu, kdo bude kapitánem týmu. Manažer Vlastimil Košťál tlačil Jiřího Novotného, kouč a rada starších hráčů ale podrželi Pavla Nedvěda, který pak na Kypr dorazil za týmem dodatečně.

„Turnaj na Kypru byl první akcí, kde jsem dostal  šanci v bráně A-týmu,“ vzpomíná dnes s nostalgií Petr Čech. Řada hráčů zkoušených Brücknerem na Kypru pak ale velkou kariéru v národním týmu neudělala, namátkou Johana,  Došek, Petrouš, Koloušek…

Nicméně Brückner měl před první kvalifikací k dispozici celkem sedm přátelských utkání, metodu pokusu a omylu si mohl dovolit.

Jen dva reprezentační trenéři ve své premiéře nevyhráli: Petr Rada a Michal Bílek. První z nich měl šanci na jediný test, ten druhý na půltucet (detaily viz zde).

Ať už tak či tak, osud ani posléze nezvrátili, na seznam vzývaných trenérských legend národního týmu se nezapsali.

To Pavel Vrba má zatím před sebou stále čistý list.

Online reportáž z utkání s Norskem přinášíme od 18.30.

 

Právě se děje

Další zprávy