Úplatky, kontumace, i pád mistra. To byla letošní liga

Ivo Pospíšil
15. 5. 2010 9:00
Gambrinus liga nepostrádala překvapení ani skandály
Oslavy mistrovského titulu? Slavia na loňský úspěch nenavázala
Oslavy mistrovského titulu? Slavia na loňský úspěch nenavázala | Foto: Jan Langer

Praha - Překvapivá, napínavá, plná zvratů a hlavně zajímavá do poslední minuty. Taková byla a bude letošní Gambrinus liga, která po několik měsíců bavila české fotbalové fanoušky a za pár hodin korunuje svého nového vítěze.

Cesta čerstvého mistra až na samotný vrchol se bude v příštích dnech podrobně analyzovat, zkoumat se budou i jeho dobré či špatné kroky a po letní pauze se bude opět klást dotaz, zda dokáže mistrovský primát v příštím ročníku obhájit.

Čtěte také:
Vyprodáno, hlásí Sparta. Výhra Baníku 8:0? To je sci-fi
Řepka chce čtvrtý titul. Možná bude slavit s kopií
Boj o titul v TV: ČT bude vysílat duel Sparty i Baníku

Co ale ještě přinesla letošní sezona české nejvyšší soutěže?

Mistrův pád do středu tabulky

Není-li toto největší překvapení sezony, pak patří alespoň mezi to velké. Vždyť, kdo by před začátkem sezony řekl, že vládce Gambrinus ligy z posledních dvou let skončí po třicátém kole ve středu tabulky? Bookmakeři, kteří ji přisuzovali punc hlavního favorita, určitě ne.

Obecně vysoká očekávání totiž nebyla naplněna. Cesta k pádu přitom začala pár týdnů po zvednutí mistrovské trofeje. Předzvěstí mohl být překvapivý odchod kapitána Ericha Brabce, který se podle vyjádření vedení klubu nehodil do koncepce.

Přečtěte si také: Slavia žije čistkou. Jde o koncepci nebo pošetilost?

Později ho následovalo dalších dvanáct hráčů. A ani oni nebyli poslední, neboť klub opustilo několik dalších fotbalistů i v průběhu sezony.

Velká čistka nicméně nezůstala bez následků. Říkalo se, že to buď tým posune o příčku výš, nebo ho to naopak srazí. Nakonec přišla druhá varianta.

Výsledkem byl nepříliš jistý vstup do ligy, šokující výpadek z třetího předkola Ligy mistrů s moldavským Tiraspolem, neúspěšná prezentace v Evropské lize a nakonec přišla i ztráta dosavadní ligové domácí neporazitelnosti korunovaná sedmou příčkou po podzimní části.

Čekalo se však, že se tým ještě stihne posílit a na jaře vyrazí za lepšími výsledky. Ani to se ovšem nestalo. Naopak po odchodu Marka Suchého a Ondřeje Čelůstky tápala Slavia v obraně dále a po zranění útočníků Adama Hlouška či Riste Naumova se šance na posun vpřed vytrácely.

Na neuspokojivé výsledky nakonec doplatil i samotný kouč Karel Jarolím. Muž, který byl v létě spojován s možným přesunem do národní reprezentace, skončil na lavičce Slavie po odehraných dvaadvaceti kolech, respektive po porážce 1:3 v Ostravě.

Zpackaný ročník pak už nezachránil ani František Cipro, který sice vyhlásil útok na Ondrášovka Cup, díky němuž by vršovický celek přeci jen proklouzl do pohárové Evropy, stopku mu ale vystavil v semifinále Jablonec.

Otázkou tak proto zůstává, kdo tým povede po skončení sezony. Podle zpráv nepotvrzených zpráv z posledních dní se na lavičku vrátí právě Jarolím jako sportovní manažer. Slavia prý chce vytvořit stejný systém jako na Spartě. 

Funkci trenéra by měl plnit trenér české devatenáctky Jakub Dovalil.

Vzestup Ostravy, Jablonce a Teplic

Když se Slavia sama vyřadila z boje o titul, měla to být ideální šance pro jejího odvěkého rivala - Spartu. Jenže jí se do posledního kola drží Baník Ostrava a Jablonec. A ještě do minulého kola se v boji o titul držely i Teplice.

Všechny tři týmy chytře využívaly zaváhání Sparty a držely se nejdříve úplně na špici a později hned za jejími zády. Experti sice očekávali, že jim dříve nebo později dojde dech, tato situace však nechtěla dlouho nastat. A ani nenastala.

Týmy Františků Koubka (Baník) Komňackého (Jablonec), který v průběhu sezony přivedl právě ex-slávisty Marka Jarolíma a Tomáše Pekharta, se drží v boji o titul až do posledního kola.

Sobota může dokonat jejich překvapivý triumf nebo postup do Evropské ligy.

Smutný osud naopak potkal Kladno a Bohemians Praha, které po čtyřech, resp. dvou letech musí nejvyšší soutěž opustit. Oba nováčci, 1.FC Slovácko a Bohemians 1905, tak budou v lize působit i v příštím ročníku.

Když se kauza Bohemians přenesla i na hřiště

A própos Bohemians. Byla to nevídaná situace, nad kterou mnozí fanoušci nechápavě kroutili hlavou.

Gambrinus ligu si měly v tomto ročníku zahrát i obě Bohemky, které tak dlouho bojují za právoplatné užívání svého jména. Jejich vzájemné napětí navíc vždy vyvrcholilo ve vzájemném zápase.

Zatímco na podzim mělo v utkání na Strahově dojít "jen" k neférovému zdražení vstupenek, uzavření několika tribun nebo rvačkám s pořadateli, to jarní klokaní derby se v Ďolíčku vůbec neuskutečnilo.

Důvod? Vedení Bohemians Praha totiž odmítlo uznat svého rivala za právoplatného člena svazu a nařídilo svým hráčům, aby do zápasu nenastoupili.

Troufalý krok se však nakonec obrátil proti nim. Disciplinární komise ČMFS totiž udělila klubu rekordní pokutu ve výši šesti milionů korun a zároveň mu odečetla dvacet bodů. O prvním sestupujícím tak bylo v tu chvíli prakticky rozhodnuto.

Úplatkářská aféra: Bohemians Praha vs. Sigma Olomouc

A znovu byl v hlavní roli klub kontroverzního podnikatele Karla Kapra. Ten přišel v průběhu března s obviněním, že na konci sezony 2008/09 byl jeho celek uplácen. 

Proti pravidlům se měla prohřešit Sigma Olomouc, která prý poslala přes svého brankáře Petra Drobisze úplatek 300 tisíc korun za to, že pak ve vzájemném utkání zvítězí.

Hanácký celek skutečně v závěru loňského ročníku vyhrál 3:0, nicméně během následujících dní se díky rozplétání aféry objevilo hned několik nesrovnalostí. 

Spolehlivé a uspokojivé odpovědi navíc nepřidával ani samotný majitel Karel Kapr, který se rozhodl soustavně tajit další podrobnosti a odvolával se jen na notářsky ověřené výpovědi několika svých hráčů (Zoubek, Kincl, Obermajer a Dobeš).

Iniciátor aféry pak ve finále znehodnotil i samotný dukazní materiál, když úplatek, na který dříve poukazoval, zaslal svazu bankovním převodem na účet.  

Nakonec je to proto on sám, kdo čelí trestnímu oznámení, neboť podle představitelů Olomouce celou kauzu vyvolal zcela uměle a nepravdivě.

Konec kariéry liverpoolských dvojčat

Jejich kariéra byla bohatá a oba se ji rozhodli zakončit v české nejvyšší soutěži. Stalo se.

Liverpoolská dvojčata a bývalí reprezentanti Patrik Berger a Vladimír Šmicer sice ještě na podzim hájili barvy Sparty, respektive Slavie, do jarní části se už ale oba shodně nezapojili.

Patrik Berger
Patrik Berger | Foto: AC Sparta Praha

Zatímco Šmicer ukončil svou kariéru po nepříliš povedeném zápase Slavie s Plzní a prakticky ihned kývl na nabídku stát se manažerem české fotbalové reprezentace, Berger musel během zimní přestávky definitivně vzdát svůj boj se zraněným kolenem.

Šmicer nicméně ještě ke konci sezony naplánoval benefiční utkání, které mělo být jeho oficiální rozloučením. A toto klání se setkalo s pozitivními ohlasy nejen u hráčů. ale i u samotných fanoušků.

Sparta pak místo Patrika Bergera získala do svých jinou zvučnou oporu Libora Sionka, jenž se do české soutěže vrátil z Kodaně. Navíc se postarala o pikantní návrat Ericha Brabce.

Bohemka v Ďolíčku? V příštích letech v Edenu

Zápas devětadvacátého kola mezi Bohemians 1905 a Kladnem strvrdil nejen sestup středočeského klubu do druhé ligy, ale znamenal také oficiální rozloučení fanoušků "Klokanů" s jejich oblíbeným stadionem - vršovickým Ďolíčkem.

Klub totiž nemá, podle vyjádření vedení, finanční prostředky na provoz stadionu, a musel přijmout možné působení v blízkém Edenu. A to i přes negativní ohlasy příznivců Slavie i Bohemians 1905

Více také: Bohemians 1905 mizí z Ďolíčku. Stěhují se do Edenu 

Rivalita, nerivalita, oba tábory fanoušků se rázem spojily a proti tomuto řešení výrazně protestovaly. Marně.

Jejich protesty i snahy o odkoupení stánku u Botiče se s úspěchem nepotkaly, a tak budou oba týmy mít v příštím roce jeden společný domácí stadion. Eden.

 

Právě se děje

Další zprávy