reklama

Jirásek v Interu odmítl nový kontrakt a zvolil si českou cestu. Schickovi ale Itálii doporučil

Milan Jirásek, Bohemians Praha 1905 Milan Jirásek, Bohemians Praha 1905 autor: ČTK
Milan Jirásek přestoupil v dorosteneckém věku ze Sparty do Interu Milán, ale v roce 2011 se po vypršení smlouvy rozhodl se slavným italským celkem smlouvu neprodloužit a vrátit se do mateřské Sparty. V letenském týmu se ale podobně jako další fotbalisté ze silného ročníku 1992 do A týmu neprosadil a po sérii hostování zamířil do Bohemians Praha 1905, kde hraje už druhým rokem. V souboji dvou ze svých bývalých klubů v Evropské lize nikoho příliš nefavorizuje, protože v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že Italové Evropskou ligu mimo jiné příliš neuznávají, ale Serii A v létě vřele doporučil svému bývalému spoluhráči z Bohemky Patriku Schickovi.

Proč jste nepokračoval v Interu, když vám milánský klub nabídl novou smlouvu?

Nabídli mi prodloužení smlouvy s tím, že podepíšu kontrakt a půjdu na hostování. Ale v Itálii to chodí tak, že mladí hráči dostávají smlouvy na pět až sedm let. Mně nabídli smlouvu na pět let a to bylo pro mě riziko. Docela jsem se bál, abych se třeba nezranil. Navíc když máte pětiletou smlouvu, tak jste potom vlastně skoro neprodejný hráč.

Inter neměl v Neapoli žádnou šanci, proti soupeři Sparty skóroval i Hamšík Inter neměl v Neapoli žádnou šanci, proti soupeři Sparty skóroval i Hamšík Čtěte zde

Byl jste v Interu v době, ve které hrál v Itálii o titul, a vyhrál dokonce i Ligu mistrů. Momentálně ale Inter v Itálii strádá a cesta do prvního týmu by nemusela být tak těžká…

Samozřejmě je to vždy o štěstí, v jaké době v týmu jste. Může se stát třeba situace, která potkala Spartu na podzim, kdy se zranilo deset hráčů a pak mají mladíci šanci ukázat, že na to v tu dobu mají. Samozřejmě je snazší se dostat do týmu, kterému se tolik nedaří. Než se třeba dostat do toho Interu v době, kdy vyhrál Ligu mistrů a měl na soupisce 25 fotbalistů a nepotřeboval nikoho dalšího.

Po návratu z Itálie jste se vrátil do mateřské Sparty. Z vašeho ročníku 1992 se prosadilo do prvního týmu několik hráčů, jako jsou Ladislav Krejčí, Pavel Kadeřábek nebo Jakub Brabec, co chybělo vám k probojování se do sestavy?

Šance jsem dostal a nějaké zápasy jsem za Spartu odehrál. Ale je těžké, aby klub šel cestou, že se z každého ročníku mládeže do A týmu dostane deset hráčů. Pak je to o tom, kdo svou šanci využije nejlépe a dostane příležitost hrát stabilně. Taky záleží, aby na vašem postě bylo volno. Z našeho ročníku se do áčka Sparty dostalo víc hráčů, ale vždy to nemůže být tak, že pět mladých hráčů vytlačí z kádru zkušené fotbalisty.

My moc chtěli a Plzeň moc nechtěla, zní z Ďolíčku. Trávník měl být připraven, zlobí se expert i LFA My moc chtěli a Plzeň moc nechtěla, zní z Ďolíčku. Trávník měl být připraven, zlobí se expert i LFA Čtěte zde

Ladislav Krejčí přiznal, že pro italské kluby není Evropská liga až tak atraktivní…

Asi pro Italy není Evropská liga tolik atraktivní, protože se považují za fotbalovou velmoc. Za jeden z těch sedmi států na světě, který by měl fotbalu vládnout. A Evropská liga je pro ně trochu podřadnější soutěž. Pro elitní italské kluby je trochu i neúspěch, když musí hrát Evropskou ligu, ale pořád to jsou evropské poháry.

Překvapilo vás, že Inter nedokázal ze skupiny se Spartou postoupit?

Nemyslím si, že se na to v Interu letos vykašlali. Nevíme, zda neměli nějaké interní problémy. Ale určitě je překvapením pro všechny, že nedokázali postoupit. Asi se neočekávalo, že by Inter celou Evropskou ligu vyhrál, ale nečekalo se, že vypadnou takhle brzy.

Kdo bude podle vás v posledním zápase základní skupiny Evropské ligy mezi Interem a Spartou, ve kterém o nic nejde, favoritem?

Těžko říct, Sparta má plno zraněných a pojede tam s mladým kádrem. Pro mladé kluky je to šance se ukázat ve světě. Na druhou stranu Inter hraje doma a zápas určitě nebude chtít odchodit, protože ty venkovní zápasy v Evropské lize nemusí tolik fanoušků vidět, ale domácí nezdar by jim jen těžko odpustili. Tabulkově se v zápase o nic nehraje, ale pořád se hraje o nějaké peníze a prestiž v Evropě. Myslím si, že si zřejmě týmy body rozdělí a rozhodne jeden nebo dva góly.

Video: Schick dal druhý gól v italské lize, tentokrát prostřelil Harta Video: Schick dal druhý gól v italské lize, tentokrát prostřelil Harta Čtěte zde

Jste ve spojení s Patrikem Schickem, se kterým jste strávil rok v Bohemce? Co říkáte, že se v Sampdorii začíná čím dál více prosazovat?

S Patrikem ve spojení jsem, naposledy jsme se viděli, když byl na posledním reprezentačním srazu. Když mám možnost vidět nějaký jeho zápas nebo sestřih, tak se vždycky rád podívám. Patrik je stále hodně mladý a talentovaný hráč a je jen dobře, že se v Itálii takhle chytil.

Vyzvídal u vás Patrik Schick informace o Itálii?

Bavili jsme se spolu o Itálii. Když odcházel, tak nevěděl, do čeho jde, a měl trošku strach. Já jsem mu říkal, že Italové jsou národ, který rád přijme nového člověka mezi sebe, a že se mu tam určitě bude líbit.

reklama