V kauze Panama Papers figuruje i Messi. Mají s otcem firmu v daňovém ráji

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
4. 4. 2016 14:00
Argentinská fotbalová megastar Lionel Messi podle informací z dokumentů Panama Papers spolu s otcem vlastní offshorovou firmu v daňovém ráji. Kanonýr Barcelony přitom už několik let čelí obvinění z daňových úniků. Ve zveřejněných dokumentech ale figurují i další fotbalová jména.
Lionel Messi
Lionel Messi | Foto: Reuters

Praha - Jeho jméno ve výčtu "hříšníků" na zveřejněných dokumentech, které odhalují klienty panamské firmy Mossack Fonseca, jež pomáhá boháčům z celého světa obcházet daňové zákony, praští do očí každého sportovního fanouška. Argentinská fotbalová megastar Lionel Messi podle informací z Panama Papers spolu s otcem vlastní offshorovou firmu v daňovém ráji.

To samo o sobě ještě neznamená nelegální činnost, záleží na legislativě dané země, jak na celou věc pohlíží. Problém je ten, že držitel pěti Zlatých míčů je momentálně ve Španělsku uprostřed soudního procesu za krácení daní.

Celý příběh se táhne už od léta 2013, kdy vyplulo na povrch, že kanonýr Barcelony mezi lety 2007 a 2009 spolu s otcem nezaplatil na daních asi čtyři miliony eur (tedy v přepočtu něco přes 100 milionů korun), které se údajně snažili "vyprat" přes krycí společnosti v Uruguayi a Belize. Jen pro srovnání, podle magazínu Forbes si Messi vydělá ročně 74 milionů dolarů (tedy asi 1,7 miliardy korun).

Messimu hrozí 22 měsíců vězení

Oba sice okamžitě nedoplatky uhradili, ale soudnímu procesu se nevyhnuli. Jorge Horacio Messi následně soud upozornil, že jeho syn o finančních transakcích nevěděl a hlavní vinu by měl nést především jejich bývalý společný finanční poradce.

Státní zástupce dokonce v říjnu loňského roku doporučil argentinského reprezentanta zbavit obvinění. Úřad prokurátora to ale zamítl s tím, že o machinacích museli vědět všichni. Proces se tak stále táhne a soud by měl zasednout opět letos v květnu, oběma hrozí vedle pokuty i 22 měsíců vězení.

Panamské dokumenty, které z anonymního zdroje získali novináři z deníku Süddeutsche Zeitung, tak do případu přidávají nový střípek mozaiky v podobě panamské firmy Mega Star Enterprises, kterou mají v Panamě s otcem registrovanou od února 2012.

Britský deník The Guardian zkoušel Messiho v této věci kontaktovat, ale hvězda Barcelony neodpověděla. Jeho otec zase odmítl komentovat otázky z Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ).

V dokumentech je i kanonýr Leicesteru

Messi ale není sám, kdo figuruje v kauze Panama Papers. V dokumentech se objevila i další známá jména sportovního světa. Kupříkladu momentálně sesazený šéf UEFA Michel Platini, který v posledních měsících čelí korupčnímu skandálu a etická komise FIFA mu zakázala činnost ve fotbale až na osm let.

Když jsme u etické komise, podle dalších informací měl údajně její člen Juan Pedro Damiani vazby na viceprezidenta FIFA Uruguayce Eugenia Figuereda, který byl před rokem spolu s dalšími funkcionáři zadržen také kvůli korupci. (Více čtěte ZDE.)

Podle ICIJ se v dokumentech objevuje asi 20 známých fotbalových hráčů, a to jak těch ve fotbalovém důchodu, tak i těch stále aktivních. Kromě Barcelony jsou to prý fotbalisté z Realu Madrid, Manchesteru United, Interu Milán či brazilského Boca Juniors.

Z konkrétních jmen probleskl ještě například bývalý argentinský hráč Gabriel Heinze, kanonýr z Leicesteru City Leonardo Ulloa či bývalý srbský útočník Darko Kovačevič. Dále jsou prý v dokumentech někteří hráči z NHL a pět golfistů.

Co jsou Panama Papers?

Panama Papers je označení dokumentů, které se už před rokem dostaly anonymní cestou do deníku Süddeutsche Zeitung. Celkem prý šlo o 11,5 milionu dokumentů s 2,6 terabyty dat.

V nich jsou zaneseni klienti panamské právnické firmy Mossack Fonseca, která se specializuje na zakládání offshorových firem, a pomáhá tak movitým skrývat jejich majetek, obcházet tím daňové zákony vlastní země a někdy tak i chránit nelegálně získané finance. Kromě sportovců se v dokumentech objevují jména známých podnikatelů, státníků či aktivních politiků.

Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku je mezi nimi i 283 českých občanů.

 

Právě se děje

Další zprávy